Стежити не можна заборонити: як виявити «хвіст» за собою
Хто і як може стежити за фізособою: що передбачає закон, а що перебуває поза його межами

Останній місяць року започаткував багато нових тем для роздумів як для влади, так і для суспільства. На тлі подій, що минули, варто замислитись над їхніми результатами й бути готовими відповісти на всі виклики року прийдешнього.
Нагадаємо, що наприкінці грудня Державне бюро розслідувань (ДБР) і Служба безпеки України (СБУ) провели обшуки в спортивному клубі «5 елемент», кінцевими бенефіціарами якого є експрезидент Петро Порошенко та Ігор Кононенко.
Крім того, на початку місяця Нацполіція затримала фігурантів справи про вбивство Павла Шеремета та за згодою Генеральної прокуратури оголосила їм обґрунтовану підозру. За версією правоохоронців підозрюваними виявилися музикант Андрій Антоненко та волонтерка Юлія Кузьменко.
У світлі цих подій керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Овчаров і Партнери» Денис Овчаров розповів Mind, що робити, якщо потрапили в поле зору правоохоронних органів або приватних структур.
Як і навіщо починають зовнішнє спостереження
Одним із видів стеження, яка набирає популярність, є приховане стеження. Цим зазвичай займаються приватні детективи або оперативні співробітники, яких у народі називають «топтуни».
До речі. зараз це одна з найбільш затребуваних професій у системі правоохоронних органів. Їх точно не скоротять і не люструють.
Їхня мета – зібрати компромат, визначити місце проживання людини (наприклад, якщо планується обшук), підтвердити знайомства, переміщення, передачу чогось або ж іноді просто підслухати розмову.
Сучасні технічні засоби дозволяють зафіксувати цю інформацію, а рапорт оперативного співробітника є істотним аргументом для судді при ухваленні рішення про проведення, наприклад, обшуку.
Як виявити «хвіст»
Для виявлення стеження досить бути уважним під час пересування, а краще звернутися до охоронних агентств. Спеціально навчені співробітники проведуть поруч із вами декілька днів і зберуть необхідну інформацію, яка допоможе далі правильно реагувати.
Якщо це приватні структури, то за подібні дії передбачена кримінальна відповідальність, і непоодинокі випадки покарання за це.
Якщо ж ви стали жертвою правоохоронної системи, то це один із маркерів, який підтверджує, що потрібно готуватися до розвитку подій.
Особливо, якщо ви показали, що виявили стеження, це може їх спровокувати на активні дії, зокрема і затримання.
Щоб узаконити свої дії, правоохоронці повинні мати рішення суду, що дає їм право це здійснювати. Часто це і є Ахіллесова п'ята оперативних співробітників.
Як уникнути стеження в інтернеті
В інтернеті є багато пропозицій щодо послуг з прослуховування мобільного зв'язку, злому месенджерів, електронної пошти та соціальних мереж. На жаль, подібні фахівці залишають мало слідів після своєї роботи.
На ринку достатньо технічних пристроїв і месенджерів, які можуть мінімізувати подібні ризики.
Ми ж віддаємо перевагу вітчизняним виробникам, серед яких Kryptos Private Messenger – один із найбезпечніших месенджерів у світі і захищений ноутбук SSG Notebook, що дозволяє безпечно працювати з клієнт-банком і не боятися крадіжки грошей із рахунку, злому особистого листування або незаконного вилучення техніки.
Крім того, правоохоронці часто не можуть легалізувати подібну інформації, але при цьому не соромляться публікувати її в ЗМІ та інтернеті. Вироків із подібними доказами вкрай мало.
Про приховане відеоспостереження та інші «жучки»
Без стеження важко всім, як бандитам, що планують пограбування, так і правоохоронним органам, яким потрібна оперативна інформація для розслідування злочинів.
Ресторани, лазні, сауни, офіси, квартири, автомобілі – ідеальне місце для встановлення подібних пристроїв. Раніше так зазвичай фіксувалися корупційні злочини, а зараз при гарній роздільній здатності камери можна з легкістю дізнаватися паролі до банківських рахунків, пошти та іншої цінної інформації.
Виявитися це може або випадково, або за допомогою організацій, що надають подібні послуги.
Вид цієї діяльності ліцензується. Під час вибору організації, яка може провести виявлення несанкціонованої апаратури, необхідно приділяти увагу її репутації. Але іноді найскладнішим буває визначитися, що робити далі після виявлення подібних пристроїв.
Зрозуміло, коли це справа рук приватних осіб, то зазвичай з'являється бажання знайти й покарати. А якщо це правоохоронні органи? Чи не прибіжать вони потім за своєю апаратурою і не влаштують обшук в офісі? Тут потрібно зважити всі за і проти.
Як би там не було, слід завжди пам'ятати, що захистити своє особисте життя може кожен.
Тому бажано дотримуватися кількох простих правил:
- використовувати тільки перевірені програми для своїх девайсів;
- не залишати їх без нагляду в публічних місцях;
- не повідомляти свої дані без належної перевірки людини, якій ви їх передаєте.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.