Захворіло у світі
6,742,875
Померло у світі
395,030
Вилікувалось у світі
2,989,674
Захворіло в Україні
26,514
Померло в Україні
777
Вилікувалось в Україні
11,812
Пандемія у світі: як переживає коронавірус Канада

Пандемія у світі: як переживає коронавірус Канада

Що роблять за океаном для стримування хвороби і як реагують на карантин громадяни

Цей матеріал також доступний російською
Пандемія у світі: як переживає коронавірус Канада
Фото: pixabay.com

Пандемія COVID-19 зачепила майже всю земну кулю і кожна країна намагається боротись із розповсюдженням хвороби. Mind попросив українку, що вже три роки мешкає в Канаді, розповісти, як країна піклується про своїх громадян і як вони ставляться до цієї ситуації.

Ілона Свєженцева, кандидатка біологічних наук, працює у компанії MCIS Language Solutions (Лондон, Онтаріо, Канада). Вона пояснила, що змінилось у Канаді з моменту виявлення першого випадку коронавірусу. 

Не панікуйте, а самоізолюйтеся та дотримуйтеся елементарних правил поведінки, озвучених МОЗ. Відсутність паніки, самодисципліна та довіра до медичної системи власної країни вже майже два місяці допомагає канадцям успішно стримувати поширення коронавірусної інфекції.

У першу чергу хочу зазначити, що говорити про велику мультинаціональну Канаду як про однорідну монолітну країну досить складно, адже життя у різних провінціях може кардинально відрізнятися. Я можу описати ситуацію лише в провінції Онтаріо, а точніше в невеликому місті Лондон, яке знаходиться неподалік від Торонто. Власне, тут ми і живемо уже майже три роки.

Яка ситуація з вірусом зараз 

Канада є однією із небагатьох країн, де поширення COVID-19 поки що вдається досить непогано контролювати.

Місцеві медики вперше зареєстрували коронавірус у людини, яка прилетіла до Торонто з Уханя, ще 25 січня 2020 року. Станом на 9 ранку 16 березня по всій території Канади зареєстровано лише 324 випадки зараження коронавірусом (із них 145 у провінції Онтаріо).

Переважна більшість цих людей заразилися поза Канадою, а інфекцію передавали особам із найближчого кола спілкування.

Про фактори успіху в стримуванні хвороби

Я б виокремила декілька факторів, які сприяють успіху Канади у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції:

  • готовність та відмінно налагоджена робота медичної системи;
  • прозорість інформаційної політики як урядових, так і неурядових установ;
  • відповідальність та свідомість самих канадців.

Медичні заклади Канади справді ефективно працюють. Там завжди є антисептики для рук та медичні маски для хворих із застудою та грипом. Людину, що прийшла до лікарні із натяком на ГРВІ чи грип, завжди просять одягнути маску, а всі відвідувачі на вході та виході з госпиталю дезинфікують руки.

Антисептики також доступні у всіх навчальних закладах та публічних бібліотеках. Крім того, на реєстрації в лікарні людину завжди питають, чи не покидала вона країну протягом останніх двох тижнів, і якщо так, то куди подорожувала. Це допомагає швидко виявити та локалізувати ймовірне інфекційне захворювання відповідно до протоколів

Наступний етап – вимірювання температури та кров'яного тиску у пацієнта. Це допомагає швидко визначити, чи є у хворого ознаки інфекції, та зменшити його контакти із іншими пацієнтами в залі очікування. Таких хворих лікарі обслуговують у спеціальних пластикових заслонках для обличчя, які вважаються ефективнішими за звичайні маски.

Після початку епідемії COVID-19 цю систему так і продовжили застосовувати в клініках та госпіталях.

Єдине, що змінилося, – клерки у вищезгаданих пластикових масках почали опитувати пацієнтів про закордонні подорожі навіть у лабораторіях та діагностичних центрах.

Наступний аспект успіху – здоровий налагоджений діалог влади та населення. У Канаді є урядовий сайт, де можна знайти будь-яку важливу інформацію: від законів та правил оподаткування до актуальної інформації про поширення коронавірусної інфекції.

До того ж усі медичні заклади ще в лютому – на початку березня надіслали на електронну пошту пацієнтів інформацію про заходи попередження зараженню коронавірусом, про важливість відкладення подорожей до країн зі спалахами вірусу та алгоритмом дії в разі підозри на ГРВІ чи коронавірус.

Після того як 11 березня ВООЗ оголосила пандемію, подібні листи почали надходити з місць роботи та навчання, банків, страхових компаній та навіть кінотеатрів і ресторанів.

Ще хотіла б зазначити адекватність та професіоналізм місцевих ЗМІ. Вони констатували факти, розповідали населенню, як діяти у випадку надзвичайних ситуацій, та не «накручували» людей, як це донедавна робили в Україні.

Як наслідок – у Канаді весь цей час майже не було паніки, принаймні до початку минулого тижня, коли оголосили про пандемію, закриття навчальних закладів, відміну масових зібрань та необхідність самоізоляції. Тоді люди порозкуповували всі антисептичні засоби для рук, а також туалетний папір та паперові рушники.

Ментальність канадців – третій кит, на якому базується успіх місцевої антикоронавірусної кампанії. У цій країні роками працює судова система, і люди звикли дотримуватися законів та правил.

Вони користуються пасками безпеки у авто, возять дітей лише у автокріслах, користуються антисептиками для рук та, якщо їм сказали мити руки по 20 секунд і не торкатися обличчя після відвідування публічних місць, вони це робитимуть.

Крім того, значна кількість канадців мають сезонну вакцинацію проти грипу та не звикли лікувати застуду вдома. Вони звертаються за допомогою до лікаря та за можливості не виходять на роботу чи навчання.

Які заходи запровадила Канада

Незважаючи на досить повільне поширення коронавірусної інфекції, в Канаді також оголошено про необхідність самоізоляції населення з 12 березня.

Скасовано усі спортивні змагання, виставки та концерти. Школи, коледжі, університети, а також деякі приватні фірми перейшли в режим віддаленої роботи. Місцеві кав'ярні припинили продавати каву в чашках багаторазового використання, які є дуже популярними у цій країні.

Подейкують, що найближчим часом ресторани переведуть у режим «їжа на замовлення додому». Пошта Канади також змінює правила доставки цінних посилок, аби обмежити спілкування кур'єрів із господарями будинків.

Антисептичні серветки з'явилися на входах та виходах із магазинів та аптек.

У понеділок, 16 березня, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про закриття кордонів країни для усіх негромадян та порадив усім канадцям якомога швидше повернутися додому, «поки вони ще мають таку можливість».

Для цього навіть пускають додаткові трансатлантичні рейси в міжнародних аеропортах Монреаля, Торонто, Калгарі та Ванкувера.

Трюдо також закликав хворих громадян не повертатися в країну, а звернутися за допомогою в консульства тих країн, де вони муситимуть залишитися на невизначений термін. Усіх новоприбулих закликають до повної самоізоляції як мінімум на 14 днів після прильоту.

Загалом у суспільстві відчувається деяка тривога, але люди більш-менш заспокоїлися та намагаються дотримуватися правил. Вулиці, магазини та громадський транспорт майже порожні.

За необхідності всі пересуваються на власних авто, користуються послугою drive through у закладах швидкого харчування, кав'ярнях та банках (ага, вони навіть у банк на машині їздять). Тут завжди були популярними закупи на Amazon, замовлення додому їжі з улюбленого ресторану або продуктів із супермаркету, а тепер це набуло ще більшої актуальності.

Я б сказала, тепер це необхідність, яка є одним із дієвих інструментів попередження поширення коронавірусної інфекції в країні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті