Захворіло у світі
5,837,541
Померло у світі
360,919
Вилікувалось у світі
2,437,965
Захворіло в Україні
22,811
Померло в Україні
679
Вилікувалось в Україні
8,934
Коронавірус vs бізнес: кому й чим допоможе «антикризовий» закон під час карантину

Коронавірус vs бізнес: кому й чим допоможе «антикризовий» закон під час карантину

Які зміни затвердили народні обранці законопроєктом №3275

Цей матеріал також доступний російською
Коронавірус vs бізнес: кому й чим допоможе «антикризовий» закон під час карантину
Фото: pixabay

30 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила «антикризовий закон» (законопроєкт №3275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».

Чи насправді цей закон є таким антикризовим, що може врятувати економіку та громадян України від зубожіння, розповів Mind керуючий партнер АО Legal Strategy Іван Холондович.

Зміни до Податкового кодексу України

 • Збільшення річних обігових лімітів підприємців 1-ї, 2-ї та 3-ї «спрощених» груп оподаткування: перша група – до 1 млн грн, друга – до 5 млн грн, третя – до 7 млн грн. Вказані зміни навряд чи підтримають підприємців, оскільки розмір грошового обігу останніх в умовах карантину навряд чи збільшиться, а податок з загальної суми у 5% все-таки потрібно буде сплатити за звітний період. Доцільним було б зменшити відсоток оподаткування, а розмір грошового обігу і так зменшився, тому нагальної потреби у його збільшення немає. 
 • На період дії карантину звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та з постачання  на митній території України товарів, зокрема, лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для запобігання розповсюдженню коронавірусу.

  Зміни в цій частині є виключно позитивними для боротьби з COVID-19, але за умови відсутності маніпуляцій з цінами в аптеках на ці категорії товарів, які наявні зараз. Інше питання, як звільнення від сплати ПДВ вплине на кінцеву вартість цих товарів для споживача.

  Мабуть, доцільним було б встановити межі цін на ці лікарські засоби, медичних виробів та/або медичного обладнання та/або посилити антимонопольний контроль у цьому напрямку.
 • Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року податок за землю. Зокрема, це стосується земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, а також тих, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

  Виключно позитивний момент, але звільнення від сплати даного виду податку запроваджено тільки на березень 2020 року, але карантин триватиме вже до 24 квітня та прогнозовано, що буде продовжено.
 • Надано органам місцевого самоврядування у 2020 році право самостійно визначати розмір місцевих податків та коригувати ставку єдиного податку.

  Позитивний момент для бізнесу за умови адекватних дій місцевої влади.

Зміни Митного кодексу України

До 30 червня 2020 року звільняються від сплати ввізного мита товари, зокрема, лікарські засоби, медичні вироби, медичне обладнання, необхідні для запобігання розповсюдженню коронавірусу, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Крім того, митне оформлення певних товарів з переліку здійснюється першочергово. Також щодо зазначених товарів не справлятиметься плата за виконання митних формальностей поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом.

Зміни в цій частині є виключно позитивними для боротьби з COVID-19, але чи не буде маніпуляцій з ціною в роздрібній мережі? Крім того, чи знизиться закупівельна ціна держави на ці товари переліку в приватних підприємствах?

Зміни до Цивільного Кодексу України

Забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором. Розмір плати за користування нерухомим майном (його частиною) не може перевищувати сукупного обсягу витрат, які наймодавець здійснив або зобов’язаний здійснити для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплати вартості комунальних послуг впродовж періоду дії відповідних заходів.

Внесено зміни щодо заборони підвищення відсоткової ставки, але змін в частині відтермінування плати за кредитами та/чи допомоги суб’єктам господарювання наразі не прийнято.

Зміни до закону України «Про зайнятість населення»

Розширено випадки допомоги при частковому безробіттю, однак ускладнено порядок її отримання у територіальному органі зайнятості, що прогнозовано зумовить відсутність таких звернень за допомогою.

Зміни до закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»

До 31 травня 2020 року введено нульовий акциз на спирт, який використовується фармкомпаніями для випуску дезінфікуючих засобів.

Зміни до закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»

Строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період карантину. Останнє, звичайно, є позитивним моментом.

Крім того, ухвалено низку інших законодавчих змін, що в цілому не впливають на стан справ у сфері економіки та матеріальний стан українців.

Підсумовуючи викладене, можна зауважити що цей «антикризовий» закон навряд чи можна вважати комплексним рішенням, яке рятує економіку держави та стабілізує матеріальний стан громадян України.

Ухвалення вказаних законодавчих змін покращить виключно фінансовий та матеріальний стан продавців лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання.

Але якщо це полегшить доступ громадян до найнеобхідніших зараз медичних товарів, то це вже  позитивно.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті