Розвінчуємо міфи про «страшилки» 5G: спойлер – технологія безпечна

Розвінчуємо міфи про «страшилки» 5G: спойлер – технологія безпечна

Як працює технологія: випромінювання, відстані від стільникових веж і вплив на здоров'я людини

Этот материал также доступен на русском языке
Розвінчуємо міфи про «страшилки» 5G: спойлер – технологія безпечна
фото Shutterstock

Світом продовжують ширитись чутки щодо шкідливого впливу 5G. Так, цього місяця в Британії почали спалювати стільникові вежі, після того як у фейсбуці поширилась чергова теорія змови, згідно з якою спалах коронавірусу був викликаний наступним поколінням мобільного інтернету. На ці побоювання ВООЗ відповів, що віруси не передаються радіохвилями або мобільними мережами.

Українські мобільні оператори також отримують відповідні звернення громадян з вимогою підтвердити чи спростувати теорію про негативний вплив на здоров'я людей і всіх живих істот мобільного зв'язку п'ятого покоління. 

Деякі громадяни пішли далі – через побоювання щодо шкідливості 5G на сайті президента було зареєстровано відповідну петицію з вимогою взагалі заборонити зв'язок пятого покоління.  

Наскільки відповідають ці побоювання громадян дійсності та як насправді працює мережа, розповів Mind генеральний директор Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Володимир Корсун.

Кількість підключених до всесвітньої павутини пристроїв невпинно зростає. Вимоги абонентів до швидкості інтернет-доступу дедалі збільшуються. Оператори зв’язку ледве встигають за телеком-розробниками обладнання з перетворення, удосконалення та оптимізації мереж, щоб відповідати новим викликам.

Проте разом з позитивними викликами та досягненнями технічного прогресу продовжують народжуватися теорії «шкідливого» впливу електромагнітного поля 5G на організм людини. Прихильники таких теорій пов’язують навіть зараження коронавірусом з мережами п’ятого покоління. В деяких країнах  відбулися серії підпалів та умисних руйнувань веж стільникового зв’язку, що використовувалися для роботи 5G-мереж.

Крім нанесення прямої шкоди телекомунікаційним компаніям, це призводить до перебоїв у роботі мобільних мереж. А наявність надійної цифрової інфраструктури надзвичайно важлива. Надійні з’єднання вкрай необхідні для лікарень, будинків для осіб похилого віку, шкіл, особливо тоді, коли доводиться вести боротьбу проти коронавірусу COVID-19.

І навпаки, саме зараз у світі відбуваються перші сеанси віддаленої діагностики коронавірусу за підтримки інноваційних технологій 5G, що надає змогу пацієнтам, особливо тим, хто знаходиться в критичному стані, отримати доступ до експертних сервісів діагностики та лікування від кращих спеціалістів.

Поява будь-якої нової технології негайно викликає сплеск конспірологічних теорій та страхів. 5G – не виключення. Як не були виключенням і 4G, й інші стандарти мобільного зв’язку.

Звертаємо увагу, що станом на сьогодні шкоди здоров’ю та екології від мереж стільникового зв’язку не виявлено.

Як працює стандарт 5G

Реалізація 5G передбачає використання радіочастот, які доступні всім сучасним технологіям. Мова йде про діапазон частот від 700 МГц до майже 100 ГГц.

Значення має той факт, що через використання надвисоких частот виникає необхідність суттєво збільшувати кількість базових станцій, тобто джерел інтенсивного електромагнітного випромінювання.

5G дійсно використовує більш високий діапазон частот, на відміну від ранніх поколінь мобільного зв’язку. Проте цей діапазон частот все одно належить до неіонізуючого спектру, тобто ці частоти не володіють достатньою енергією для того, щоб руйнувати клітини людини, порушувати хімічні зв’язки ДНК.

Для обмеження впливу встановлюються базові допустимі норми випромінювання. Такою нормою в діапазоні мобільного зв’язку є щільність потоку енергії (ЩПЕ). Вона характеризує кількість енергії, що протікає за одиницю часу через одиницю площі, що потенційно може впливати на тіло людини. Вимірюється у Вт/м² (мкВт/см²).
Діюча норма в Україні – 10 мкВт/см² (0,1 Вт/м²) . Для порівняння: в країнах Скандинавії ця норма – 100 мкВт/см² (1 Вт/м²), у Канаді – навіть до 1000 мкВт/см² (10 Вт/м²). Як бачимо, величина ЩПЕ в Україні нормована з великим запасом.

Про відстань базових станцій і випромінювання

Тим не менш, близьке розташування комплексу антен базових станцій викликає у людей серйозну занепокоєність щодо прямого впливу електромагнітного випромінювання.

Визначимо, на якій же відстані від базової станції наша ЩПЕ відповідає безпечній, саме тим 10 мкВт/см² (або 0,1 Вт/м²). ЩПЕ розраховується за формулою:

                                                 S=PG/(4πD^2 ),

де Р – потужність у ватах (Вт),
     D – відстань у метрах,
     G – коефіцієнт підсилення антени в разах,
     S – щільність потоку енергії, у ватах на квадратний метр (Вт/м²).
Типове значення потужності базової станції – 60 Вт.

Коефіцієнт підсилення антени в максимумі (у напрямку поширення радіохвилі) має значення до 50 разів відносно ізотропного випромінювача (це такий ідеальний випромінювач, що випромінює електромагнітну енергію рівномірної інтенсивності в усі напрямки).

Коефіцієнт підсилення антени в мінімумі має значення 0,5, тобто в зворотному напрямку або в будь-яку зі сторін антена має вдвічі меншу інтенсивність випромінювання відносно ідеального ізотропного випромінювача.

З вищенаведеної формули відстань D матиме вираз для обчислення:

                                               D =  √(PG/4πS);

Порахуємо відстань для двох випадків. Перший, для випадку максимуму:

                                               D =   √((60×50)/4π0,1) ≈ 50 метрів;
Другий, для випадку мінімуму:
                                            D =   √((60×0,5)/4π0,1) ≈ 5 метрів.

Де безпечно?

Робимо висновок, що абсолютно безпечно можна знаходитися людям упродовж необмеженого часу на відстані 50 метрів і більше безпосередньо перед антеною і на відстані 5 метрів і більше збоку, зверху або під антеною.

Тобто, якщо на даху вашого будинку розміщена антена базової станції, то всередині будинку вона створює електромагнітне поле набагато менше, ніж ваш мобільний телефон, причому стіни та перекриття суттєво додатково послаблюють випромінювання, а безпечною можна вважати відстань розміщення антени базової станції за 50 метрів і більше.

Для високих «лякаючих» частот базових станцій норми ті ж самі, але потужності передавачів базових станцій будуть набагато меншими, ніж для великих стільників. На цих частотах зв'язок можливий тільки у межах прямої видимості. Будь-яка перешкода на шляху поширення радіохвиль вносить дуже суттєве загасання. Перешкодою в такому випадку може бути навіть одяг.

Використання високих частот через їх гірше поширення і покриття потребує встановлення базових станцій на відстані 100–300 метрів одна від одної. Саме тому єдиним рішенням у разі збільшення кількості базових станцій є зменшення їх потужності. Для такої відстані вистачає  потужності передавача декілька ват і випромінювати з більшою потужністю не має жодного сенсу.

Про інші «запобіжники» 5G

Ще однією з особливостей мереж 5G є те, що їх відмінність полягає не тільки в частотах. Наприклад, у 4G антени базових станцій направляють промінь одразу в усі напрямки. 5G вміє формувати направлений промінь для кожного користувача, так, щоб цей промінь ні з яким іншим не перетинався.

Ця технологія вираховує місцезнаходження користувача, зокрема й за допомогою відбитих променів, наприклад, від поверхні будівель. Таким же чином здійснюється і обмін інформацією безпосередньо з ним. Це додатково мінімізує суцільний вплив електромагнітного поля.

Розвиток мобільного зв’язку має безпосередній вплив не тільки на сервіси, а й на всі галузі економіки. Зупинити  прогрес неможливо.

Але дуже бажано й не стримувати його, щоб вчасно долучатися до світових тенденцій, а саме – до переваг розвитку бізнесу та економіки, промисловості та транспорту. І головне – до безпеки людини і піклування та охорони її здоров’я, хоч як би суперечливо це не виглядало.

Будьте завжди на зв’язку і будьте здорові!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті