Життя після, або Як вийти з карантину та зберегти психологічний баланс

Життя після, або Як вийти з карантину та зберегти психологічний баланс

Поради психологів – як прожити останні дні на карантині та підготуватись до повернення до нормального життя

Этот материал также доступен на русском языке
Життя після, або Як вийти з карантину та зберегти психологічний баланс
Фото: pixabay

Незабаром випробування карантином завершаться і країна повернеться до нормального життя. Проте, як дорослим, так і дітям, ще можна встигнути скористатись всіма можливостями життя в режимі онлайн і перейти на нступний рівень врівноважено і спокійно. 

Психологи Креативної міжнародної дитячої школи (КМДШ) Маріанна Актаєва та Олена Маркова поділились із Mind рекомендаціями, як спокійно і з користю використати останні дні карантинного режиму і, як психологічно підготувати себе та родину до виходу з нього.

Поки карантин триває, варто дотримуватись основних правил, які допоможуть завершити життя у цьому режимі без стресу. 

1. Графік роботи. Важливо дотримуватись графіку під час роботи вдома і нагадувати про нього своїми домашнім – скільки часу ми працюємо, скільки відпочиваємо. Діти мають знати, до якої години батьки зайняті важливими онлайн-зустрічами, а коли вони можуть приділити час для розмови та допомоги з певних навчальних предметів. І, звісно, місця для роботи та навчання також повинні бути розподілені. Коли буде розпорядок та мирна домовленість, хаосу просто не знайдеться місця.

Ефективніше це організувати допоможе візуалізація. Усією родиною робимо графік, карту, таблицю (що зручніше) та відмічаємо час важливих подій кожного члена родини. А ще краще – максимально деталізуємо та графічно зображаємо кожен день. Діє, перевірено.

Окремо варто звернути увагу на організацію роботи підлітків, адже попереду ЗНО. Разом з дитиною варто розібратися, які дисципліни викликають труднощі, запропонувати свою допомогу та скласти план дій. Можна розпланувати завдання на день, знову ж таки, зробити окремий графік підготовки до ЗНО.

2. Відпочинок. Обов’язково треба виділяти час для заняття улюбленими справами на самоті. Кожен з членів родини може займатись діяльністю, яка допоможе зберегти нормальний психологічний стан: читання, фільми, ігри, спілкування з друзями, прослуховування музики тощо.

Для малечі – фарби, розмальовки, олівці, пластилін, гімнастика, тобто все, що може відволікти від гаджетів та сприяти розвитку. Година для себе – це нормально. Але в тому випадку, якщо цей час використати для відновлення емоційного балансу, щоб вже в колі родини бути продуктивним, цікавим та спокійним.

3. Вигадати сімейну традицію. Спільний перегляд фільму, пісня дня, малюнок один одного, креативний сніданок по черзі. Головне, щоб ця традиція додавала позитиву та різноманітності в кожен день.

4. Нагадаємо, що цей час також можна приділити реалізації додаткових можливостей та ідей, якими давно мріяли, але на які не мали часу.

Доречними також будуть обійми, слова подяки, вечірні розмови. Щасливі батьки – щасливі діти. Тому використаймо цей час з користю.

Також пропонуємо кілька корисних сайтів, вправ, книг, які допоможуть об’єднати всю родину разом і опанувати нові вміння.

Робототехніка

 1. 3D-моделювання, створення роботів-рятівників планети, креативні захисти 3D-проектів – Scratch (середовище для дітей для програмування), code.org, TinkerCad (для 3D-моделювання), Canva (для комп'ютерного дизайну).
 2. Лего-конструювання в програмах Studio 2.0 або Lego Digital Designer – це безкоштовні програми від компанії Lego.
 3. Програма для віртуального запуску робота Mindstorms EV3, змодельованого на комп'ютері.
 4. Ігри онлайн або застосунки на планшет, де головними героями є роботи:
  - гра Bits&Bricks
  - гра Lightbotl
 5. Створення роботів у VR-реальності 

Хімія

Відео наукових експериментів. Деякі з них можна повторити в домашніх умовах.

Фізика

Демонстрації до фізичних експериментів

Логіка

Ресурси для тренування з дітьми логічного мислення:

 1. Логічні ігри онлайн
 2. Загадки

Математика

Математичні головоломки

Музика

Можна організувати міні онлайн-оркестр, вокальні виступи під гітару, досліджувати біографії відомих композиторів, писати про них мінікниги, візуалізувати почуту музику і таким чином поєднувати її з образотворчим мистецтвом.

Ідеї для карантинних вихідних

Читати книги та дивитися фільми про щастя.

Фільми: 

 • «Час»,
 • «Загадкова історія Бенджаміна Баттона»,
 • «Ван Гелсинґ». 

Книги: 

 • «Емоційний дизайн» Дональд А. Норман,
 • «Бути собою. 10 гаджетів для щастя» Олена Тараріна,
 • «Щастя це… 500 причин бути щасливим» Ліза Сверлінг і Ральф Лазар,
 • «Маленька книга люке. Секрети найщасливіших людей світу» Мік Вікінг

Як уникнути стресу під час виходу з карантину

Почати звичне життя після завершення самоізоляції здається простим завданням. Виявляється, це не так. Більшість з нас вже адаптувалися до умов карантину. Тому, щоб вийти в офлайн-світ, нам потрібно також пройти адаптацію. Інакше стан дезорінтації, а з ним і стрес – гарантовані. Як потрібно налаштувати процес виходу з карантину для уникнення стресу:

1. Поступовість. Не вимагайте від себе за один день повернутися до звичного ритму буднів. Протягом перших трьох тижнів виходу із самоізоляції плавно змінюйте свій графік сну та пробудження; повертайтесь до роботи не на повний день, а спочатку на частину, поетапно збільшуючи час, проведений у соціумі.

2. Турбота. Візьміть відповідальність за власну психіку та психіку ваших дітей. Бережіть емоційний стан родини. Для цього обмежте себе у спілкуванні з людьми, що викликають у вас роздратування чи смуток. Якщо можливо, фільтруйте стрічку новин, щоб не поринути у паніку.

3. Безпека. Створіть правила безпеки вдома та на роботі: дотримання особистої гігієни, здорове харчування, безпечний шлях на роботу, можливість дистанції у офісі.

4. Подарунки. Обов’язково потіште себе та своїх близьких маленькими подарунками на знак нового етапу життя. Це може бути святкова вечеря вдома, нова сукня, конструктор Lego для дитини, квиток на семінар тощо.

Залишилось ще трішки, тому постараємося зробити ці дні максимально продуктивними та корисними.

Нагадаємо, що навіть після закінчення періоду самоізоляції варто дотримуватися  рекомендацій ВООЗ і установ охорони здоров'я України, задля безпеки та збереження здоров’я родини.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло