Сміливий погляд: як подолати страх невідомості та майбутнього

Сміливий погляд: як подолати страх невідомості та майбутнього

Корисні поради, як вгамувати свої страхи

Этот материал также доступен на русском
Сміливий погляд: як подолати страх невідомості та майбутнього
Фото: pixabay

Останні події у світі показали, що майбутнє може бути вельми непередбачуваним. Але будь-які події не повинні вибивати нас з колії. Що робити, якщо планувати своє життя наперед надто складно та як впоратися зі страхом перед невідомістю, розповів Mind міжнародний коуч, автор проєкту Free Soul Роман Кириченко

Страх невідомості – це базова емоція людини, вона повідомляє про небезпеку й допомагає мобілізуватися, щоб вирішити виниклі складнощі, уникнути небезпеки.

Українців же найбільше хвилює економічна криза – такими є результати дослідження компанії GfK Ukraine. Не додає впевненості й безробіття, а втрата джерела доходу – це один із найпоширеніших страхів. Згідно з новим прогнозом Міжнародної організації праці, економічна і трудова кризи, викликані пандемією коронавірусу, можуть збільшити глобальне безробіття майже на 25 млн чоловік.

Відповідно до опитування GfK Ukraine, 80% респондентів стурбовані можливою кризою свого роботодавця, 8% опитаних вже втратили роботу.

Важливо розуміти, наскільки ви можете проявити гнучкість і адаптуватися до цієї ситуації. Якщо вибираєте шкодувати, журитися і знаходити будь-які виправдання для своєї бездіяльності, то нічого на краще не зміниться.

Наприклад, коли Ілон Маск інвестував у «Теслу», не знав, чи вдасться компанії домогтися успіху. Однак вірив у головну ідею засновників, що електромобілі можуть бути привабливими і що це – майбутнє автомобільної промисловості:

«Скільки себе пам'ятаю, у мене була екзистенціальна криза. Я хотів зрозуміти: «Що все це значить?» І прийшов до висновку, що, якби ми поглибили наші знання про світ і розширили свій кругозір, стали б краще підготовленими до постановки правильних запитань і більш освіченими. Це єдиний спосіб рухатися вперед. Я вивчав фізику й бізнес, адже, щоб всім цим займатися, потрібно розуміти, як влаштований Всесвіт і економіка», – стверджує Ілон Маск.

Перестаньте підживлювати страхи

Якщо вчасно не вжити свій страх і не сфокусуватися на проблемі, надалі буде набагато складніше це зробити. Страх залишиться ніби невидимий, на підсвідомому рівні.

Потрібно визнати, що проблема є – страх набуде відчутної форми, стане легше контролювати емоції. Зрозумійте, що ви самі керуєте своїм життям – це додає впевненості і сміливості. Також конкретизуйте й деталізуйте, чого саме боїтеся. Запитайте себе, чи загрожує це здоров'ю, свободі та життю? Якщо всі три відповіді негативні, то інстинкт самозбереження «втратить хист» і з'явиться більше легкості.

Завдання страху – сигналізувати про небезпеку. Коли ви зрозумієте, що нічого не загрожує, стане не так тривожно.

Ми завжди боїмося невідомого, воно нам здається ворожим і небезпечним. Все, що потрібно зробити, – це внести ясність. Проговоріть питання й відповіді вголос, або запишіть їх на папері. Можливо, виявиться, що все набагато простіше, ніж ви думаєте. «Дії допомагають отримати факти і ясність, бездіяльність – фантазію ще більшої невідомості й відчуття страху або тривоги».

Ще один важливий і дієвий психологічний прийом у боротьбі зі страхами – доведення їх до абсурду.Продумайте і проговоріть найжахливіший сценарій. Завдяки такому прийому більша половина страхів може просто розчинитися.

Потрібно сказати собі: «Я впораюся, навіть якщо все відбудеться найгіршим чином!» У якийсь момент стане зрозуміло, що страхи та занепокоєння – це ні що інше, як просто емоції. Всі вони втратять силу, як тільки ви перестанете підживлювати їх.

Зрозумійте свої можливості

Невідомість і непередбачуваність циклічні, позбутися них повністю дуже складно. Потрібно прийняти, що це невід'ємна частина життя людини. Люди дивляться на одні й ті ж ситуації під різним кутом: можна бути налаштованим на жаль, або на пошук можливості для реалізації своїх бажань.

Якщо для вас щось дійсно важливо, ви повинні зважитися і зробити задумане, навіть якщо можливий результат є провалом.

Режим карантину й самоізоляції – це сприятливий час для того, щоб подумати, відчути і прислухатися до себе.

Постарайтеся зрозуміти свої бажання, які досі не реалізували, чим насправді хочете займатися, що вам приносить задоволення. Наше життя після закінчення карантину змінитися –  і ви самі можете вирішити у який бік.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті