Discuss Discuss
Крипта і фінмон: хто кого?

Крипта і фінмон: хто кого?

Як закон про фінмоніторинг змінить ринок віртуальних активів

Этот материал также доступен на русском языке
Крипта і фінмон: хто кого?

28 квітня набрав чинності закон про фінансовий моніторинг. Нові норми торкнулися суб'єктів первинного фінансового моніторингу – банків, платіжних організацій, бірж, інших організацій, що входять до цього списку, та їхніх клієнтів.

Раніше Mind писав, зокрема, як купувати нерухомість, враховуючи цей документ, і як він вплине загалом на цей ринок.

Сьогодні ж про те, як вже незабаром зміниться ринок віртуальних активів (ВА) для їхніх власників і професійних гравців, та про багато іншого Mind розповів СЕО #HACKATHONHUB, резидент Reactor.ua Павло Чабанов.

Сфера віртуальних активів все ще очікує впровадження вимог документа. До кінця липня Мінціфри має розробити порядок проведення фінмоніторингу ВА. 

Що вже змінилося

Введення нових правил фінансового моніторингу створило для багатьох українців низку незручностей у проведенні звичних фінансових операцій. Зокрема, закон унеможливив поповнення банківської карти  без ідентифікації на суму понад 5000 грн.

Суб'єкти первинного фінмоніторингу отримали нові вимоги до ведення діяльності. Обов'язковою процедурою стала ідентифікація всіх операцій. А також передбачається більш ретельна перевірка клієнтів, які розцінюються як «підозрілі». Нові норми впроваджуються у зв'язку з рекомендаціями FATF, оновленими торік. Вони розроблені з метою боротьби з корупцією, торгівлею зброєю та наркотиками.

Щодо ринку ВА закон про фінмоніторинг запроваджує основні поняття для цієї сфери в правовому полі і передбачає регулювання операцій. Чи стане документ основою для створення сприятливих умов для криптовалютного бізнесу або буде спрямований на заборони та обмеження, ми дізнаємося, напевне, в найближчі місяці. Але про те, як працюватимуть основні норми закону, можна говорити вже зараз. Для цього достатньо знати особливості технології криптоактивів та правила нашого ринку.

Як впровадження закону вплине на стан ринку ВА

Сьогодні існує два ринки віртуальних активів:

  • перший – той, що складається з професійних учасників, головно централізованих бірж, які бажають взаємодіяти з держсектором;
  • другий являє собою ринок домовленостей або позабіржових угод, так званий OТС (over the counter). Тут іде стихійний продаж і купівля готівки та криптовалюти. 

Закон про фінмоніторинг позначиться тільки на першому. Інстанції, що дають можливість торгувати й обмінювати криптоактив, зобов'яжуть здавати звітність відповідно до нових критеріїв, проводити KYC (know your customer – «знай свого клієнта») і AML (anti-money laundering – «боротьба з легалізацією грошових коштів») стосовно свого клієнта.

Поле домовленостей регулювати неможливо. Цей ринок продовжить існувати за своїми правилами. Його учасників фінмоніторинг може торкнутися тільки в разі, якщо буде необхідно задекларувати актив. Наприклад, завести гроші, отримані при продажу біткойнів на стихійному ринку, в банк для безготівкових розрахунків. Без виходу за рамки ринку OTC кошти власника віртуальних активів не можуть потрапити під дію зазначеного закону.

Чого не варто боятися: міф про крипту та фінмоніторинг

Після прийняття закону в соцмережах багато писали про те, що представники влади зможуть вилучати ВА з біткойн-адреси з метою встановлення джерела доходу. Насправді, без приватного ключа власника криптовалюта не може бути заблокована, заморожена або вилучена. Для цього спецслужбам потрібно отримати цей ключ, який може зберігатися будь-де. Наприклад, у хмарі, на якомусь із девайсів, бути розділеним по частинах і записаним на фізичних предметах, що знаходяться в різних точках світу. Якщо власник не передасть ключ добровільно, вилучити ВА не вдасться.

Блокування або вилучення ключа можливо тільки в разі, якщо він зберігається на централізованій біржі. За наявності у представників влади підозр щодо того, що кошти були отримані злочинним шляхом, установа може передати їм ВА клієнта.

Також протягом кількох місяців у професійному ком'юніті неодноразово ставилося питання щодо забезпечення захисту даних відправника транзакції. Проблема полягала в тому, що відповідно до нових норм їх необхідно вносити як додаткові відомості в тіло переказу. Але під час розміщення такої інформації у блокчейні вона автоматично стає публічною. Як цього уникнути? Рішенням стало шифрування даних транзакції, «прочитати» які можуть тільки відправник та одержувач. Цю технологію ми створили в рамках #HACKATHONHUB.

Які гаманці варто використовувати для зберігання криптоактивів

Зберігати криптоактиви можна на централізованих біржах Binance, Huobi, CEX, Kuna тощо. Усередині подібних цифрових платформ ви маєте можливість відкрити свій гаманець. Але тут ваші кошти ризикують потрапити під фінмоніторинг. Якщо є мета уникнути цього, рекомендую користуватися децентралізованими гаманцями, як-от Ledger, Trust Wallet, Electrum, нативний Bitcoin Wallet, Ethereum, MetaMask.

Централізовані біржі дають можливість у відкритому полі обертати і примножувати свій віртуальний актив. Ринок домовленостей також дозволяє зробити це. Тут учасники заробляють на окремих транзакціях, зберігаючи валюту на перерахованих вище захищених гаманцях.

Наслідки запровадження закону: чого чекати

Анонімність транзакцій лишиться можливою тільки при торгівлі на децентралізованих біржах таких, як Binance DEX, Polanex та OTC ринку. Але криптовалюта свою анонімність не втратить. Це частина технології, і якщо вона зникне, крипта перетвориться просто на цифровий актив.

Серйозним недоліком на рівні легалізації криптоактивів виглядає ігнорування такого універсального інструменту ідентифікації особистості, як адреса біткойна з приватним ключем підпису. Він здатний стати повноцінною заміною ЕЦП та ІПН, використовуватися як цифровий підпис, унеможливити підробку паспортів.

Закон про фінмоніторинг ВА, створений передусім для контролю централізованих бірж. Із запровадженням норм документа для українців не стане складніше купувати або продавати криптоактиви в суб'єктів, які підпадають під фінмоніторинг. Не буде проблем також із підтвердженням походження коштів, зароблених на біржі. А якщо регулятор вважатиме ВА нелегальним і заблокує, нести відповідальність за це буде суб'єкт, а не його клієнт.

Але ризик постійних блокувань і наша неідеальна судова система, коли йдеться про можливості відстояти свою правоту, може призвести криптовалютний ринок до занепаду. Це станеться, якщо вектор впровадження закону щодо суб'єктів фінмоніторингу буде направлений на викачування коштів. У цьому разі наш ринок ВА стане таким же порожнім і неживим, як і фондовий. Працювати в ньому не буде сенсу. І весь трафік віртуальних активів піде у сферу ОТС. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті