Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Відкрити очі: 3 кроки для перевірки забудовника

Відкрити очі: 3 кроки для перевірки забудовника

Де і як інвестор може з'ясувати реальний стан новобудови

Этот материал также доступен на русском
Відкрити очі: 3 кроки для перевірки забудовника
Фото: pixabay

Нещодавні банкрутства великих забудовників змушують потенційних інвесторів серйозніше ставитися до купівлі житла в новобудовах. Перед тим як вкладати кошти та підписувати відповідні папери, варто пересвідчитись, що компанія дійсно існує і будівлю буде зведено.

Голова Державної інспекції містобудування Юрій Васильченко розповів Mind про особливості вибору квартири на первинному ринку та на що інвесторам варто звернути увагу.

До придбання дорогого майна треба підходити зважено, без зайвого поспіху. Зокрема, якщо це купівля нерухомості на первинному ринку.

І саме тому покупцю треба мати на увазі кілька ключових моментів.

Шукати інформацію про забудовника 

Потрібно перевірити інформацію про забудовника, замовника та виконавців робіт (їхні повні назви, код ЄДРПОУ, контактні дані – бажано номера не лише мобільних телефонів, а й стаціонарних), уже здані об’єкти та ті, на яких наразі ведуться роботи (особливо – їхню кількість і стадію будівництва). Знайти все це можна через сайт конкретного об’єкта, інші інформаційні вебпортали.

Також можна промоніторити соціальні мережі. Деякі забудови досить жваво обговорюють в інтернеті, тому за ключовими запитами можна знайти багато важливої та цікавої інформації.

Далі варто її перевірити. Для цього є кілька шляхів:

 • на сайті Міністерства юстиції України через розділ «Безкоштовний пошук» можна дізнатися, чи насправді існує такий суб’єкт господарювання, чи не є він у стані банкрутства або ліквідації, чи є відкриті проти нього виконавчі провадження тощо. Для пошуку інформації про юридичну особу треба ввести її повну назву або код ЄДРПОУ, а для фізичної особи – підприємця достатньо зазначити ім’я, прізвище, по батькові або код РНОКПП;
 • через Державний реєстр речових прав на нерухоме майно можна знайти інформацію про зареєстровані речові права відповідного забудовника (чим він взагалі володіє) та наявність обтяжень щодо них (чи знаходиться цей об’єкт будівництва під арештом, в іпотеці, під заставою тощо);
 • в Автоматизованій системі виконавчих проваджень можна дізнатися про відкриті виконавчі провадження щодо конкретного забудовника;
 • через Єдиний державний реєстр судових рішень можна знайти відомості про наявні судові справи щодо забудовника;
 • портал Inspections дає змогу знайти інформацію про проведені планові та позапланові перевірки цього об’єкта;
 • у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва можна за адресою об’єкта отримати інформацію про статус будівництва (завершене або не завершене), клас наслідків, наявні дозвільні та інші документи (проектна документація, договір підряду, технічна інвентаризація тощо), замовника й відповідальних осіб за технічний та авторський нагляд, кадастровий номер земельної ділянки тощо. Ця система запущена нещодавно і поки працює в тестовому режимі. Тому варто мати на увазі, що база даних все ще наповнюється. Також треба звернути увагу: інформація про документи, які видані до 6 липня 2020 року, розміщена за посиланням, а після – тут.
 • на публічній кадастровій карті України за місцезнаходженням або кадастровим номером земельної ділянки можна перевірити її цільове призначення, площу та тип власності;
 • через місцевий містобудівний кадастр, який ведеться органами місцевого самоврядування, можна дізнатися про чинні містобудівні умови та обмеження для конкретного об’єкта, знайшовши його на карті. Також там зазначається повна назва об’єкта та його замовника, інформація про об'єкти та зони обмежень за інженерними, санітарно-гігієнічними та екологічними умовами. Наприклад, містобудівний кадастр Києва дивиться за посиланням.

Які документи вимагати від забудовника 

Необхідно ознайомитися з копіями:

 • паперів про право на земельну ділянку. Якщо її взято в оренду, то термін закінчення договору має бути не раніше, ніж заявлена дата введення будинку в експлуатацію;
 • паперів про цільове та функціональне призначення земельної ділянки. (Будь ласка, зверніть на це особливу увагу! Якщо йдеться про будівництво багатоквартирного житлового будинку, то цільове призначення має бути відповідне);
 • документів, які дають право на виконання будівельних робіт;
 • ліцензії на проведення будівельних робіт для підрядника, якщо об’єкт класу наслідків (відповідальності) СС2 або СС3 – наприклад, якщо це багатоквартирний будинок.

Це основний перелік документів, на які першочергово варто звернути увагу.

Їхні копії можна отримати у відділі продажів забудовника, ріелтера або на сайті об’єкта. Якщо вам відмовили, то варто задуматися, чому їх приховують.

Отримані документи обов’язково варто перевірити через вищезгадані електронні реєстри та портали.

Перевірка обіцянок

Відповідність фактично проведених робіт, які зазначені в документах.

Після ознайомлення із всіма документами просто необхідно наживо оглянути забудову. Наприклад, чи відповідає фактична висотність тій, яка зазначена в дозвільних документах.

Сподіваюся, перераховані поради стануть у пригоді майбутнім інвесторам та допоможуть вибрати надійний варіант для придбання якісного та комфортного житла.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті