Discuss Discuss
Купуй українське: яка підтримка потрібна стартапам

Купуй українське: яка підтримка потрібна стартапам

Як це організовано в інших країнах і які можливості є в Україні

Этот материал также доступен на русском
Купуй українське: яка підтримка потрібна стартапам
Фото: pixabay

Український фонд стартапів (УФС) на початку вересня провів десятий пітч, за підсумками якого було вирішено профінансувати два проєкти на загальну суму $100 000. Половину з цих коштів отримають винахідник роботів для настільного тенісу, а решту – виробник дронів для внесення засобів захисту рослин.

Проте, це лише два стартапи, які отримають фінансування, з тих, хто має перспективи і може розвиватись. Решта тих, хто не отримає підримки, – підуть шукати її в інших інкубаторах. Крім того, за відсутності належних можливостей в Україні підприємці можуть шукати її за кородоном. Але для України це означатиме втрату платників податків та додаткових робочих місць. 

Що може зробити держава для своїх підприємців, які українські інкубатори та акселератори готові співпрацювати з новими ідеями і як підтримують своїх стартаперів інші країни, розповів Mind СЕО та засновник YEP, резидент Reactor.ua Андрій Заїкін.

Коронавірус суттєво позначився на українській економіці. Зокрема, за даними соціологічного дослідження Товариства українських підприємців і Ukrainian Marketing Group, в Україні у зв’язку з карантином тимчасово зупинили свою діяльність 29% компаній, а 6% повністю закрили бізнес. Одним з інструментів задля відновлення економіки може стати розвиток місцевої стартап-індустрії. Інші країни показали якісний приклад такого рішення.

Як підтримують стартапи в Ізраїлі

Зокрема, Ізраїль переживав економічну кризу ще із становлення незалежності, проте ситуація сильно змінилася, відколи держава взяла курс на розвиток інноваційних підприємств: ще з 1993 року була запущена державна програма підтримки стартапів з бюджетом у $100 млн.

Уряд стимулював створення спільних фондів із відомими міжнародними венчурними компаніями та дофінансовував майже 40% їхніх інвестицій у місцеві стартапи. Було ліквідовано подвійне оподаткування та спрощено багато інших бюрократичних перепон для інвесторів. У 2016 році було створено окреме Міністерство інновацій (Innovation Authority) та запущено десятки різних програм підтримки технологічних стартапів, молодих підприємців та R&D, зокрема й в університетах. Міністерство підтримує нові стартапи та технології, як прямими грантовими інвестиціями, так і через галузеві інкубатори, що фінансуються державою.

Тільки 2017 року річний бюджет програм підтримки стартапів в Ізраїлі склав $400 млн. З 2500 нових стартапів, які подали заявку на фінансування від міністерства, 1800 отримали такі гранти – це дуже високий рівень підтримки з боку держави.     

Крім того, в Ізраїлі станом на 2020 рік налічується 356 акселераторів, за останні три роки їхня кількість збільшилася більше ніж вдвічі! Це при тому, що в країні всього 8 млн населення, що можна порівняти по кількості людей з Києвом, наприклад. Не дивно, що країна міцно закріпила й утримує титул «нації стартапів». До того ж за останні 30 років ВВП Ізраїлю зросло в 15,5 раза.

Під час коронавірусної кризи ізраїльські стартапи не розгубилися: вони почали переформатовувати свої винаходи для покращення епідеміологічної ситуації в країні. А за час пандемії було організовано кілька коронавірусних хакатонів: запропоновані рішення варіювалися від вакцин до терапевтичних засобів і технологій дистанційного моніторингу. Деякі з них нині розробляють свої продукти з доступом до даних і зразків пацієнтів Sheba's COVID-19.

Проте, за даними опитування від Ізраїльської асоціації передових технологій, половина з 414 високотехнологічних компаній «істотно постраждали» від кризи, а 65% малого бізнесу навряд чи продовжать свою діяльність протягом наступних шести місяців без підтримки. Багато компаній шукають фінансування, щоб вижити, але тільки 10% компаній отримали додаткові кошти від поточних інвесторів. Більшість звертається за допомогою до уряду. 60% опитаних компаній подали заявки на отримання грантів через Міністерство інновацій, трохи більше половини з них зробили це через прискорений «коронавірусний канал», створений для того, щоб допомогти компаніям пережити фінансовий шторм.

Труднощі, з якими стикаються компанії при отриманні коштів від уряду, призвели до закликів щодо надання більш масштабної допомоги технологічної галузі з урахуванням того, що останніми роками цей сектор значною мірою відповідальний за зростання ізраїльської економіки. Зрештою держава виділила 1,2 млрд шекелів для підтримки індустрії.

Також було створено форум, що складається з представників промисловості й державних міністерств, а також інших організацій з метою розв'язання питань сталого розвитку компаній. Міністерство фінансів Ізраїлю створює надзвичайний фонд для постраждалих підприємств, інвестиційні платформи проводять низку освітніх заходів в онлайні щодо наслідків коронавірусу для стартапів і заходів, яких можна вжити для зменшення шкоди.

Чим дивує Сінгапур

Ще один приклад розвинутої екосистеми, яку дуже сильно підтримує держава, – Сінгапур. В 2016 році була створена урядова організація SGInnovate та програма Startup SG, завдання яких – підтримка технологічних компаній, стартапів та інноваційної екосистеми. Держава є загальним коннектором в екосистемі та ключовим гравцем на кожному її рівні: фінансує проведення різних хакатонів та конкурсів стартап-ідей, надає пільгові умови для інкубаторів, виступає пусковим клієнтом для корпоративних акселераторів, інвестує десятки мільйонів доларів у молоді технологічні стартапи.     

У період коронакризи в країні перспективним стартапам буде надана менторська допомога та підтримка в отриманні кредитів. На стимулювання приватних інвестицій було виділено загально $285 млн, що допоможе ліквідувати дефіцит фінансування стартапів в умовах пандемії, який може призвести до втрати робочих місць і перспективних компаній.

Усі ці заходи держава впроваджує, щоб зберегти інноваційну екосистему з мінімальними втратами. Крім того, Валютно-фінансове управління Сінгапуру, банки та фінансові компанії запровадили низку заходів для допомоги фізичним особам, малим і середнім підприємствам обслуговувати свої кредити та сплачувати страхове покриття. А програма підтримки стартапів Startup SG Equity отримала додаткові $300 млн фінансування від держави.

Така підтримка забезпечить інвестиції в акціонерний капітал для технологічних стартапів з сильним потенціалом масштабування на глобальний ринок. Цього року держава збільшить підтримку високотехнологічних стартапів у фармакологічних галузях, медтехнологіях, передовому виробництві та агро й харчовому виробництві.

Досвід Естонії

А от Естонія була готова впоратися з тим, як пандемія змінить все, адже її економіка пов'язана з технологіями, а уряд є цифровим. Найвідомішою реакцією «родом з Естонії» на коронавірус було рішення «хакнути» кризу за допомогою прогресивних ідей на серії хакатонів. Також однією з таких антикризових ініціатив з Естонії стала спільна із Сінгапуром та Європейською комісією безкоштовна 100-годинна акселераційна програма для стартапів Salto Growth Camp: EMERGEncy. Як наставники до програми доєдналися президент Естонії Керсті Кальюлайд, засновники компаній Bolt, Skype, Pipedrive, Veriff, Testlio, Lift99 та інших естонських стартапів із високими темпами зростання й масштабування.

Керівник Startup Estonia Мааріка Труу каже, що сектор стартапів зараз у хорошому стані, враховуючи нинішню кризу, а більшість стартапів заявляють, що мають хороші перспективи вижити протягом наступних декількох місяців.

Startup Estonia і Естонська спілка засновників проводили опитування у квітні 2020 року серед 100 естонських стартапів про вплив COVID-19 на їхній бізнес:

  • скоротили витрати – 65%;
  • зменшили зарплати – 34%;
  • змушені були звільняти людей – 19%.

До кінця 2019 року в естонських стартапах було зайнято 5944 людини, а сума сплачених податків на працевлаштування склала 77 млн євро. Колосальні скорочення і звільнення в стартап-секторі можуть вплинути на всю Естонію з погляду податкових надходжень. Зараз Естонія розробляє чіткий план співпраці держави та бізнесу.

А що в Україні?

В Україні останнім часом також було зроблено деякі кроки з боку держави для підтримки екосистеми. Зокрема, у грудні минулого року уряд запустив Український фонд стартапів з бюджетом 400 млн грн на грантову підтримку молодих українських стартапів. Це дуже важливий і суттєвий крок для стимулювання екосистеми. У 2020 році фонд розпочав прийом заявок на фінансування і за перші декілька місяців було отримано більш ніж 2000 заявок. Станом на серпень вже профінансовано 43 стартапи на суму понад 40 млн грн.

Крім того, впроваджуються декілька галузевих програм підтримки, грантів для малого та середнього бізнесу, тренінгів та кемпів для молодих підприємців і стартапів. Спільно з урядом такі ініціативи підтримують донорські організації, зокрема Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Зі спалахом коронавірусу в Україні було організовано декілька хакатонів та програм підтримки стартапів та малого бізнесу. Ми в YEP створили платформу антикризових рішень AC Lab21, Мінцифра організувала конкурс ІТ-проєктів #HackCorona з призовим фондом у 4 млн грн, CASERS проводили хакатон Fix the Сrisis.

Загалом українська стартап-екосистема почала якісно розвиватися протягом останніх двох-трьох років, завдяки хорошим передумовам. Це набирає обертів і стає більш популярним. Проте державі варто включитися і вливати значно більше інвестицій у розвиток екосистеми  для дійсно потужного прориву. 

Зрештою, підтримаю думку президента Естонії Керсті Кальюлайд, що нинішня ситуація швидше прискорить необхідність реформ, ніж скине встановлений порядок.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті