Довгий карантин: 5 рекомендацій, як жити спокійно і працювати ефективно в невизначеності
І як впевнено дивитися в майбутнє

Уже пів року багато хто працює віддалено, поєднуючи роботу, побут і виховання дітей. І перспективи поки неясні. Бізнес каже, що до роботи в офісі в дотеперішньому форматі, можливо, не повернеться ніколи. Експерти прогнозують нову хвилю економічного спаду. Невизначеності й обмежень у житті кожного з нас стало більше, ніж коли б то не було. Людмила Скрипник – психотерапевт, co-founder Студії корпоративної психології 4 ID, дала Mind п'ять рекомендацій, як жити спокійно і працювати ефективно в період невизначеності.
Іноді мої клієнти діляться своїми переживаннями: «Я не знаю, що буде далі», «Чи буду я здоровий(а)», «Що буде з навчанням дітей, роботою, моїми фінансами», «Як планувати своє життя, якщо стільки невідомих» . Сьогодні ставити капітальну, негнучку мету й будувати непорушні плани неактуально. Це й було неактуально, а зараз особливо.
Невизначеність – новий челендж нашого часу, і, якщо відчайдушно чинити йому опір, приходить напруженість і страх за майбутнє, втрачається відчуття опори й безпеки.
Якщо втрата контролю в житті вибиває фундамент з-під ніг, то важливо повернути собі безпеку. Це можливо, коли невизначеність стає визначеною. На той період часу, на який може бути, – тиждень, місяць або сезон. Вносити в життя ясність легше, якщо жити від точки до точки, від завдання до завдання, і потроху розширювати усвідомлення нових ввідних. Визнати, що життя змінилося й не буде колишнім, прийняти це та відпустити контроль. Ось п'ять рекомендацій, як рухатися в цьому напрямку.
1. Визначити межі своєї влади
Над робочим столом президента США Джона Кеннеді висіла фраза німецького мислителя й письменника Фрідріха Етінгера: «Господи, дай мені спокій прийняти те, що я не можу змінити, дай мені мужність змінити те, що в моїх силах. І дай мені мудрість відрізнити одне від іншого».
Буває, що почуття страху й дезорієнтація наростає тоді, коли ми дбаємо про те, що є поза зоною нашого контролю.
Подумайте, на які події та обставини у своєму житті ви дійсно можете впливати, а на які ні. Сплануйте свої дії при різних результатах подій з урахуванням ваших фактичних можливостей. Наявність плану дій, аудит ресурсів і усвідомлення меж своєї влади допоможе знизити рівень тривоги, дасть більше ясності й опору в умовах невизначеності.
2. Прийняти обмеження
Вміти приймати свої обмеження дуже важливо для продуктивного й щасливого життя.
Коли ви точно знаєте, які у вас обмеження, тоді ви чітко розумієте, які у вас ресурси. Це дозволяє спиратися на себе й досягати поставленої мети, не витрачаючи сили на невиправдані очікування. Усвідомлення своїх обмежень – це чітке розуміння того, де закінчуються ваші можливості. Усвідомлення своїх ресурсів – це повне володіння багатством власних можливостей.
Бути ефективним в умовах невизначеності – це помічати, як змінюються ваші ресурси й обмеження і знаходити найкраще рішення з урахуванням змін.
3. Залишатися в «тут і зараз»
Найчастіше фіксація на майбутньому – на передчуттях і припущеннях, очікуваннях, яким воно буде, – стає перепоною для емоційної стійкості.
Якщо відчуваєте, що тривога наступає, спробуйте повернути себе в реальність через «тут і зараз». Ставте собі запитання: «А що зі мною конкретно зараз відбувається? Чи є я прямо зараз в небезпеці?»
Такий спосіб допомагає відокремлювати реальність від майбутнього, що поки не існує, і дає можливість відчувати ґрунт під ногами.
4. Вирішувати реальні проблеми
Кажуть, що «очікування формують реальність», а «думки матеріальні» – містика, але іноді трапляється.
Розгадка секрету проста: коли людина занадто тривожиться з приводу майбутніх проблем, відбувається когнітивне спотворення і включається селективне сприйняття. Це схильність помічати лише те, що узгоджується з очікуваннями, і ігнорувати все інше. Ми ніби самі проєктуємо реальність і націлюємося на негативний результат – надто хвилюємося, знаходимо підтвердження своїм побоюванням і багато помиляємося.
Як з цим боротися? Уважайте своє занепокоєння, зупиняйте себе й питайте: «А це вже трапилося?» Якщо відповідь «ні», то усвідомлено переводите думки в інше русло. Спробуйте спроєктувати собі іншу реальність – вирішувати проблеми в міру їхнього надходження, жити без тривоги і працювати продуктивно.
5. Зменшити негативне інформаційне навантаження
Варто подбати і про свій емоційний баланс. Занадто багато негативу – це як надто багато шкідливої їжі: мозок так само страждає від першого, як все тіло від другого. Розлади сну, зниження працездатності, тривожність – ось лише кілька наслідків впливу на людину так званого інформаційного шуму.
Слідкуйте за тим, яку інформацію ви споживаєте і скільки. Утримуйтеся від великої кількості негативних новин, намагайтеся їх дозувати і балансувати з хорошими (помічайте навколо себе життя і все хороше, що з вами відбувається), влаштовуйте собі інформаційний детокс – проведіть день-два без соціальних мереж і новин.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.