Дія друга: «казкова» пропозиція для ІТ-індустрії

Дія друга: «казкова» пропозиція для ІТ-індустрії

Чому не варто ламати старі правила або як це зробити, не нашкодивши галузі

Этот материал также доступен на русском языке
Дія друга: «казкова» пропозиція для ІТ-індустрії
Фото: pixabay

Як тільки не намагаються приборкати IT-індустрію в Україні останнім часом. Пропонують нові групи для фізичних осіб-підприємців – особисто для айтішників. Намагаються винайти суперсистему, яка дозволить вивести з тіні цю сферу й отримувати більше податків. Вигадують нові ідеї, щоби змусити офіційно оформлювати співробітників і залучати до роботи в Україні іноземних фахівців. Отже, глобальне реформування системи попереду. Поступово вимальовуються головні зміни, яких прагне влада. 

Як же остання пропонує змінити умови роботи галузі, розповів Mind віцепрезидент із фінансово-правових питань Асоціації «IT Ukraine», CEO Alcor Дмитро Овчаренко.

Як Україні стати новим ІТ-хабом Європи, а то і світу, і створити особливі умови для розвитку та роботи галузі. Здається все дуже просто. І новий проєкт Міністерства цифрової трансформації «Дія. Сітy», що був презентований 28 вересня, покликаний вирішити саме це питання. 

По факту це побудова глобального технологічного хабу для креативного класу з усього світу зі спеціальним правовим режимом для IT-бізнесу. А ще й без територіальної прив'язки. Тобто, працюючи у своєму офісі в Харкові, Одесі, Дніпрі чи Івано-Франківську, компанії зможуть долучитися до проєкту.

Які переваги?

  • По-перше, для вирішення проблеми зі штатними працівниками, стосунки з якими регулює КЗпП 1971 року та ФОПами на 3-й групі, що становлять фактично 90% ІT-спеціалістів, пропонується запровадити третю категорію – GIG worker. Це штатний співробітник, який зберігатиме гнучкість ФОП. Усі правові та операційні питання, як зазначалося, повинні бути врегульовані окремим законодавчим актом.
  • По-друге, іноземні інвестори не впевнені, що українське право досить розвинене, щоб захистити їхні інтереси. Давайте імплементувати інструменти англійського права у вітчизняне законодавство. Як-от неконкуренцію, захист конфіденційної інформації тощо.
  • По-третє, є сумніви, що українська  судова система чесна та справедлива? Не проблема, можна піти до іноземного суду.
  • По-четверте, є проблема з «доблесними» правоохоронцями? Резиденти отримають статус спецсуб'єктів і  відповідний захист.

Ну і все це з податковим режимом у вигляді 5% НДФЛ, ЄСВ із двох мінімальних зарплат та військовим збором 1,5%.

«Казкова» пропозиція, чи не так?

Безсумнівно, що «Дія. City» – потужне і дуже амбітне починання, яке потрібно підтримати. Ця ідея не нова і справді допоможе українському ІТ розвиватися швидше.

Водночас важливо розуміти, що запропоновані зміни настільки фундаментальні, що наша  «старенька» законодавча база потребуватиме колосальної кількості правок.

  • По-перше, на тлі КЗпП 1971 року й указу президента України про спрощену систему 1999 року додати третю категорію Worker – і щоб це «злетіло»,  а ще й витримало судову практику – не проста задачка! Варто не поспішати і все-таки зберегти контрактну форму співробітництва компанії з IT-спеціалістами.
  • По-друге, інтегрувати інститути із зовсім іншої англо-американської правової системи в романо-германську (до якої належить українське право) – нетривіальне завдання.
  • По-третє, звернення до іноземних судів – це відступлення частини суверенітету України, чи не перетвориться це на поганий жарт?
  • По-четверте, статус спецсуб'єктів для окремо взятої індустрії – наскільки це конституційно і чи не спричинить гальмування розвитку інших галузей.


Чимало підводних каменів та потенційних проблем чекають на запланований проєкт, якщо все ретельно не пропрацювати й не зважити. Потрібно мінімум 4–6 місяців для прописування основних норм і детального опрацюванням з усіма стейкхолдерами. І індустрія готова до цього долучитися.

Важливо, щоб «Дія.City» не стала новим  галузевим регулятором із потенційною корупцією та непрозорістю роботи.

І тут «вишенька на торті»: ВСІ законопроєкти планують подати в Раду уже 15 жовтня, а з 1 січня 2021 року це все має запрацювати!

Оптимістично! Хочеться тільки побажати, щоб не було «хотіли як краще, а вийшло як завжди». Важливо, щоб цей «турборежим 2.0» не знищив наявну модель співпраці з ФОП, які приносять $5 млрд валюти щорічно й півмільйона робочих місць. Як би чудово не виглядав проєкт у презентації, ми маємо спершу його серйозно «обкатати» на практиці принаймні 2–3 роки (як у вітчизняних, так і в іноземних судах), залишаючи недоторканими правила ведення гри, що існують.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло