Гроші заблоковано: у яких випадках виконавча служба накладає арешт на кошти бізнесу

Гроші заблоковано: у яких випадках виконавча служба накладає арешт на кошти бізнесу

І як попередити такі події

Гроші заблоковано: у яких випадках виконавча служба накладає арешт на кошти бізнесу
Фото: depositphotos

Блокування рахунків виконавчою службою може відбуватися несподівано. Іноді під таки санкції потрапляють пересічні громадяни, що вчасно не сплатили штраф за порушення ПДД, або великі державні підприємства, на кшталт «Укрзалізниці». Проте й бізнес не застрахований від таких санкцій. Останній може не здогадуватися, що фігурує в судовій справі, і блокування рахунків може стати суцільною несподіванкою для власника.

Раніше Mind розповідав, що нового передбачив Мінюст у процедурі автоматичного арешту рахунків боржників.

Сьогодні – про те, у яких випадках виконавча служба накладає арешт на кошти бізнесу та з якими проблемами стикається бізнес при виконанні судових рішень і що робити в такому разі, розповів Mind керівник практики контрактного права, молодший партнер, адвокат АО «Вдовичен та партнери» Андрій Молчанов.

Хоча до якості судової системи в Україні є чимало запитань та нарікань, кількість судових справ за участю бізнесу в останні роки збільшується. Це також пов’язано із запровадженням системи приватних виконавців та інших законодавчих нововведень. Останні дозволили виконавцям у декілька кліків, не виходячи з кабінету, накласти арешти на рахунки підприємств, на інше майно боржника, тим самим блокуючи роботу компанії.

Які підстави для арешту рахунків існують

Виконавчі провадження стосовно підприємств зазвичай відкриваються на підставі виконавчого документу, виданого судом у конкретній справі.

Перша проблема полягає в тому, що далеко не завжди підприємству може бути відомо про факт наявності судової справи за його участі. Як би гірко це не звучало, але в суді можуть бути банально відсутні кошти для розсилки поштових відправлень. Або листоноша/кур’єр не доніс відправлення отримувачу й поставив підпис замість нього або просто повернув судову повістку відправнику. Або ваше підприємство не довідалося про судові засідання через умисні дії недобросовісного опонента.

Дані про всі судові засідання підлягають відкритій публікації на сайті судової влади, а тому, за бажанням, їх можливо моніторити на зазначеному сайті або за допомогою спеціальних сервісів (наприклад, «Опендатаботу»), які ми рекомендуємо використовувати.

Втім, навіть якщо підприємству було відомо про наявність винесеного судового рішення про стягнення з нього боргу, як показує практика, далеко не кожен розуміє, які труднощі це може створити.

Ось лише деякі з них:

 1. Відкриваючи виконавче провадження, виконавець, крім суми боргу, повинен нарахувати зверху 10% як виконавчий збір (винагороди приватного виконавця), витрати виконавчого провадження. Отже, якщо не бажаєте переплачувати – краще заплатити добровільно до відкриття провадження.
 2. Якщо виконавець вже відкрив виконавче провадження, і боржник після цього сплатить борг самостійно, це не звільнятиме його від сплати 10% виконавчого збору (винагороди приватного виконавця) та інших витрат. 
 3. Відразу при відкритті виконавчого провадження та в будь-який час після цього виконавець має право накласти арешт на грошові кошти боржника, що знаходяться на всіх банківських рахунках у межах суми заборгованості. Наприклад, якщо борг підприємства складає 100 000 грн  і у нього є п’ять банківських рахунків у різних банках, на кожному з яких лежатиме по 300 000 грн, то виконавець фактично накладе арешт на 100 000 грн на кожному з п’яти рахунків і загалом буде заблоковано не 100 000, а 500 000 грн. У подальшому виконавець самостійно приймає рішення, з якого саме рахунку стягувати кошти.
 4. В Україні деякі банки, отримавши постанову виконавця про накладення арешту в межах певної суми боргу, накладають арешт на всі кошти, а не лише в частині боргу, навіть якщо сума коштів на рахунку в десятки разів перевищує суму боргу. До речі, це є один із приводів замислитись, у якій саме банківській установі вам безпечніше обслуговуватися.
 5. При відкритті виконавчого провадження майнового характеру, підприємство автоматично потрапляє до відкритого загальнодоступного реєстру боржників. Перебування в цьому реєстрі означає неможливість підприємства-боржника укладати будь-які договори щодо відчуження будь-якого майна, якщо ці договори підлягають нотаріальному посвідченню, або укладати правочини щодо відчуження транспортних засобів.
 6. Якщо грошових коштів на рахунках боржника недостатньо, виконавець має право спільно з органами поліції потрапити до території підприємства, описати та вилучити майно підприємства-боржника з метою його подальшого продажу на відкритих торгах (аукціоні). Аналогічні наслідки можуть бути і щодо нерухомості чи транспортних засобів.
 7. Будь-які дії щодо ухилення від сплати боргу при наявності відкритого виконавчого провадження можуть кваліфікуватися як умисне невиконання судового рішення, за що передбачена кримінальна відповідальність. Відповідно стосовно керівника боржника можуть ініціювати кримінальні провадження.

Як попередити такі дії виконавців?

Отже, хоча закон чітко регламентує процедуру виконання судових рішень, на практиці виконавці можуть маніпулювати певними нормами з метою блокування бізнесу та нанесення боржнику максимальної шкоди.

Рекомендації:

 1. Здійснювати постійні моніторинги наявності судових справ, судових рішень та виконавчих проваджень за участю вашого підприємства. Виявивши інформацію про наявність таких спорів, необхідно невідкладно реагувати – знайомитися зі справою, виявляти підстави для її відкриття, заявляти заперечення тощо.
 2. Якщо ви отримали рішення про стягнення з вашої компанії грошових коштів і воно набрало законної сили, опрацюйте варіант добровільної сплати боргу, витребувавши в стягувача його коректні реквізити. У призначенні платежу необхідно обов’язково зазначати, що цей платіж здійснюється на виконання рішення суду, номер справи, дата винесення.
 3. Якщо у вашої компанії немає можливості сплатити борг, ви маєте можливість звернутися до суду із заявою про розстрочення чи відстрочення виконання судового рішення. Це можна зробити на будь-якій стадії виконавчого провадження.
 4. Ухвалюючи бізнес-рішення, спільно з юристами/адвокатами оцінювати та прораховувати юридичні ризики, щоб не доводити до судових спорів апріорі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло