У метрі від зльоту: 4 тренди на ринку нерухомості

У метрі від зльоту: 4 тренди на ринку нерухомості

Чого чекати «первинці» восени

Этот материал также доступен на русском языке
У метрі від зльоту: 4 тренди на ринку нерухомості
Фото: depositphotos.com

Минуле літо для нерухомості можна назвати безпрецедентним: такої величезної кількості угод, як у червні-серпні 2021-го, ринок ще не бачив. Зазвичай літні місяці – це період затишшя. Люди у відпустках, багато хто виїжджає з міста. І попит починає зростати лише під кінець серпня – на початку вересня. Цього року попит був активним, а в липні взагалі перевищив усі очікування.

Чого чекати ринку первинної житлової нерухомістю восени, спеціально для Mind прогнозує президент компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір.

1. Зміцнення і без того активного попиту

Восени підвищення попиту продовжиться та зміцниться. Причин тому проглядається кілька.

По-перше, у людей на руках є певна грошова маса. Хтось не поїхав відпочивати через ковідні обмеження, хтось просто чекав стабілізації ситуації з пандемією.

По-друге, ситуація підігрівається постійним зростанням цін на нерухомість. Із цього пункту випливає наступний.

2. Зростання цін на нерухомість

Воно обумовлене в першу чергу, збільшенням вартості будматеріалів. Від початку поточного року подорожчали практично всі основні найменування.

Нагадаю, що близько 50% ціни квадратного метра формує вартість будматеріалів. Отже забудовникам від цього нікуди не дітися.

Крім того, важливу роль відіграє чинник інфляції. За останній час в усьому світі було надруковано величезну кількість грошей, які потрібні були для підтримки економік у період активної боротьби з COVID-19, на дотації, тощо. Як наслідок – знецінення та девальвація практично всіх світових валют. І гривня – не виняток.

Тобто, навіть попри те, що у нас курс долара плюс-мінус стоїть на місці, матеріали в гривні все одно дорожчають. Звідси і зростання ціни на квадратний метр. Люди розуміють, що дешевше, ніж сьогодні, вже не буде. І це виливається у кількість угод.

3. Податкові нововведення

Зокрема, передбачені законопроєктом 5600. Документом передбачається підвищити суму податку на доходи фізосіб від продажу третього та наступних об'єктів нерухомості з 5 до 18%. А також розширити кількість операцій на ринку нерухомості, які обкладаються ПДВ.

Простіше кажучи, наслідки для ринку будуть дуже сумними. По-перше, швидше за все, ще більше зростуть ціни. По-друге, ймовірно, скоротиться кількість забудовників.

Близько 30% угод на первинному ринку проводять «професійні» інвестори: на котловані вкладають, на кінцевих етапах будівництва продають. Нові правила оподаткування відчутно похитнуть такий хід подій, що, ймовірно, призведе до зменшення кількості грошей у забудовників на первинних етапах будівництва. Чи всі впораються – велике питання.

4. Вихід на ринок нових проєктів

На мою думку, осінній період наповнить ринок нерухомості новими пропозиціями. За прикладом «Київміськбуду» можу сказати, що найближчим часом у нас заплановано розпочати кілька нових комплексів. Це «Італійський квартал – 2», ЖК на вул. Жмеринській, на вул. Кричевського, на Пирогівському шляху, «Solar city» та «Art house».

Кожен із них перебуває на своїй стадії, але загальна картина виглядає саме так.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті