Весняний карантин 2.0: чого чекати ринку нерухомості

Весняний карантин 2.0: чого чекати ринку нерухомості

І чому навчив досвід попередніх локдаунів

Этот материал также доступен на русском языке
Весняний карантин 2.0: чого чекати ринку нерухомості
Фото: pixabay

Київська влада оголосила про запровадження з 20 березня нових карантинних обмежень для столиці. При цьому будь-яка глобальна подія загрожує «ефектом метелика» для ринку нерухомості. Яких змін варто очікувати цього разу, Mind розповів президент компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір.

Відразу обмовлюся, що особисто я підтримую таке рішення. Кількість хворих короновірусом у столиці перевалило за тисячу на добу, дуже багатьох доводиться госпіталізувати. І чим швидше перерветься ланцюжок зараження, тим швидше ми всі зможемо повернутися до нормального життя. Так, будь-який локдаун призводить до економічних втрат, це неминуче. Але чи є вибір, коли на шальці терезів – людське життя?

Як змінився ринок за рік пандемії?

Повернемося до ринку. Досвід минулих локдаунов був більш ніж показовим. Перший, весняний торішній, ознаменувався для всіх гравців ринку нерухомості рекордно низькими продажами. Але тут потрібно зробити знижку на ефект несподіванки. Це сталося в перший раз, весь світ зі своєю цифровізацією та іншою просунутістю був змушений зупиниться й просто чекати. Ніхто не був готовий, мало хто розумів, куди бігти та що робити. І дуже великим фактором просідання попиту став психологічний фактор. Невідомість завжди лякає, тому більшість потенційних покупців просто відклали купівлю квартири.

Локдаун, введений у січні поточного року, був м'якше для ринку. По-перше, люди розуміли що відбувається (на відміну від попереднього випадку), могли планувати, оскільки в карантину були конкретні терміни. По-друге, його введення збіглося з післяноворічними святами. Багато хто ще відпочивав і не увійшов в активний ритм.

Зазвичай продажі нерухомості в січні, як і в серпні, провисають із природних причин, тому очікування виправдалися. При цьому вже до середини лютого «Київміськбуд» мав кількість продажів, цілком порівнянну з цим же місяцем минулого року. Отже з досвіду компанії можу сказати, що особливо січневий локдаун на ринок нерухомості не вплинув.

Що буде цього разу?

Особисто я дивлюся на ситуацію з обережним оптимізмом. І для цього є кілька причин. По-перше, люди приблизно розуміють, як далі розвиватиметься ситуація. І фактор закриття магазинів і ТРЦ на кілька тижнів для них взагалі не має значення. Тобто ті, хто планував купувати, куплять. По-друге, фактор невизначеності практично зведений нанівець. Люди вже проживали подібні ситуації й можуть приблизно розраховувати свої можливості. Тому думаю, що великої шкоди ринку новий локдаун не завдасть.

Варто враховувати той факт, що певний відсоток потенційних інвесторів неминуче втратить дохід. Але квартира – це не купівля одного дня. За статистикою, людина 3–5 разів взаємодіє із забудовником до моменту підписання договору. А строк накопичення коштів, якщо ми говоримо про людей, які купують за повну вартість або навіть збирають на перший внесок, – це місяці. А частіше й роки.

Таким потенційним інвесторам ми часто нагадуємо про себе. У «мирному» житті це робиться постійно, а під час карантину – з подвійною силою. По-перше, діджитал. «Київміськбуд» повністю в онлайн, починаючи від рекламних банерів і закінчуючи консультаціями з фахівцями відділу продажів. Будь-який охочий, не виходячи з дому, може отримати повну інформацію щодо комплексу, квартири й умов покупки, які його цікавлять.

Не втомлююся нагадувати, що компанія створила унікальний мобільний застосунок LiveIn. Людина може в кілька кліків підібрати планування квартири, зберегти варіанти, що сподобалися, сформувати особистий перелік, отримувати повідомлення про акції та знижки, і навіть зв'язатися з менеджером для консультації.

У будь-якій ситуації важливо знати, яким буде наступний крок

Сьогодні в «Київміськбуду» це розуміння є. На додачу до нього в компанії також є сформована фінансова «подушка безпеки», якої вистачить для завершення будівництва всіх своїх комплексів. Тому, як би не розвивалася ситуація, наші інвестори можуть бути спокійні.

Хочеться вірити, що все в підсумку буде добре. Карантин зробить свою справу, кількість заражених зменшиться, а потім із часом і зовсім зійде нанівець. І, врешті-решт, ми всі будемо жити довго та щасливо.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло