Корисні лайфгаки: як Європа розвиває промисловість із 5G

Корисні лайфгаки: як Європа розвиває промисловість із 5G

І чим технологія може бути корисною різним галузям

Этот материал также доступен на русском языке
Корисні лайфгаки: як Європа розвиває промисловість із 5G
Фото: depositphotos

Кожен новий день наближає нас до появи в Україні мереж п'ятого покоління. Незважаючи на те, що Кабмін переніс впровадження технології на наступний рік, у країні вже тестують її нові можливості. Докладніше про це в матеріалі Mind «Портал в майбутнє: в Києві протестували дистанційне керування авто та інші 5G фішки»Як виглядає перший досвід практичного використання 5G в Європі, зокрема в Німеччині, розповів Mind телеком-експерт Роман Химич

Німеччина по праву вважається локомотивом Європейського Союзу. Поставивши перед собою мету зберегти лідерство на найближчі 10–15 років, німці обрали тактику випереджального розвитку. Одним із найважливіших елементів цієї стратегії стала концепція «гігабітного суспільства». У ній, серед іншого, прописані досить амбітні плани щодо розвитку мереж п'ятого покоління.

На сьогодні Німеччина демонструє вражаючі показники територіального охоплення 5G-мережами. До кінця цього року лідер ринку Deutsche Telekom (T-mobile™) планує охопити 90% населення країни, це 66 млн осіб у майже 5000 населених пунктів. Для порівняння: 4G-покриття цього оператора охоплює 98,7% населення. Згідно з даними краудсорсингової дослідницької компанії OpenSignal, Німеччина знаходиться в топ-15 глобальних рейтингів доступності, якості, швидкості передачі даних і інших показників користування 5G-мережами.

Однак територіальне охоплення та швидкість закачування – це не ті показники, які адекватно характеризують саме п'яте покоління мобільних мереж. Річ у тім, що у фокусі 5G-технологій знаходиться індустріальне застосування, а не звичайні користувачі мобільного зв'язку. П'яте покоління спочатку проєктувалося як елемент так званої Індустрії 4.0.

Серед інновацій, що є ядром ​​цієї концепції, можна назвати 5G-мережі, штучний інтелект, автономні (роботизовані) пристрої і так звані цифрові двійники.

Мережі п'ятого покоління покликані зіграти роль універсального клею, пов'язуючи між собою все, що тільки може знадобитися на виробництві. У будь-яких кількостях, на будь-якій швидкості, безпечно, надійно, з дуже малою затримкою при передачі даних. Кабельні з'єднання занадто громіздкі, уразливі та непридатні для постійної реконфігурації. Наявні Wi-Fi-мережі з'явилися з технологій споживчого ринку, тому страждають від проблем щодо безпеки, надійності і продуктивності. Інакше кажучи, 5G має вміти все і краще за всіх своїх конкурентів.

Як виглядає промислове використання 5G? Розглянемо це на прикладі вже реалізованих на території Німеччини проєктів.

Дрони

У 2018 році Гамбург став учасником ініціативи «міської повітряної мобільності» (Urban Air Mobility), взявши на себе роль зразково-показового регіону для безпілотних повітряних систем. Ще 2019 року Deutsche Telekom (Telekom™) уклав угоду з операторами гамбурзького порту про створення так званої приватної мережі. Тоді ж почалася експлуатація флотилії дронів для обслуговування портового господарства. З їхньою допомогою здійснюється насамперед регулярний огляд портових кранів. Раніше для цього доводилося залучати промислових альпіністів, що було справою довгою та дорогою.

Гамбурзький контейнерний порт є третім за величиною в Європі. Приватна мережа охоплює територію площею понад 3 кв. км, на якій розташовані водні шляхи, вітроелектрогенератори та мостові споруди. Дрони безперервно спостерігають за тим, що відбувається на території, використовуючи, зокрема, інфрачервоні камери для теплового аналізу. Перехід від 4G до 5G дав можливість транслювати в режимі реального часу відео з високою роздільною здатністю. Управління дронамі здійснюється дистанційно із загального центру, який може підтримувати до 100 пристроїв.

Під приватною розуміють відокремлену мережу, яка обслуговує окремого корпоративного клієнта. До зони її покриття належать будівлі, виробничі приміщення, шахти, освітні, виставкові та будь-які інші спеціалізовані майданчики, що використовує клієнт. Приватна мережа недоступна для сторонніх абонентів, які обслуговуються у звичайній, так званій публічній мережі того самого оператора.

З листопада 2020 року в Берліні розвивається служба доставки медичних матеріалів за допомогою дронів. Вона пов'язує центральну лабораторію Labor Berlin із лікувальними установами по всьому місту. Доставка  повітрям значно підвищила оперативність діагностичних послуг в умовах найбільшого міста Європейського Союзу з неминучими вуличними заторами. На сьогодні оператор служби, компанія Matternet, виконала понад 38 000 рейсів, зокрема 14 000 комерційних.

Лікарні

Університетська клініка Бонна (UKB) спеціалізується на лікуванні пацієнтів зі складними випадками. Для цього важливі швидка діагностика та міждисциплінарна взаємодія безлічі фахівців.

Приватна 5G-мережа забезпечує швидку передачу дуже великих обсягів даних, зокрема результатів комп'ютерної та магнітно-резонансної томографії. На наступному етапі так звані цифрові близнюки (digital twins) допомагатимуть моделювати госпіталізацію та передбачувані клінічні втручання, включно з віртуальним тестуванням терапевтичних процедур.

У цьому проєкті використана модель організації приватної мережі, апробована раніше в 4G-мережах. Клініка використовує загальнодоступну публічну мережу Deutsche Telekom як основу. Це подібно до того, як у фіксованих мережах за допомогою VPN організовують приватні віртуальні мережі, ізольовані одна від одної. Завдяки пріоритетності оператор гарантує клініці узгоджену пропускну здатність та інші параметри якості, відображені в SLA. Це захищає клієнта від ризиків, пов'язаних із перевантаженнями в публічній мережі.

Мережа UKB стала першою приватною мережею в Німеччині, яка використовує діапазон 3,6 ГГц.

Дослідницькі та виставкові центри

Напередодні виставки International Motor Show (IAA Mobility) найбільший виставковий центр Німеччини, Messe München, розгорнув у себе приватну 5G-мережу. Разом зі своїм давнім партнером Deutsche Telekom Messe München реалізував концепцію промислової виставки нового покоління. Крім власне виставкового центру, заходи виставки відбувалися на безлічі майданчиків по всьому Мюнхену. Для цього там працювали віддалені фрагменти на базі 5G-мережі, забезпечивши інтеграцію тимчасових майданчиків із корпоративною мережею.

Використовуючи приватну 5G-мережу й оптоволоконні канали, оператор забезпечив необхідну пропускну здатність як на території виставкових залів, так і на відкритих просторах.

Для цього до старту виставки були організовані додатково 29 базових станцій (БС) 5G-мережі на додачу до 400 уже наявних у Мюнхені. Ще 25 БС обслуговували виставкові зали, тобто закриті приміщення. За виставкові майданчики на відкритому повітрі відповідали чотири так звані макросайти. На будівництво цієї мережі пішло 11 місяців.

На початку 2020 року представники Deutsche Telekom повідомили про ще один спільний проект із Deutsche Messe, на цей раз у Гамбургу. Одна з найбільших приватних мереж у Європі мала покрити відразу 1,4 млн кв. м у Ганновері. Мережа радіодоступу (RAN) буде реалізована на обладнанні Huawei Technologies, а ядро ​​мережі забезпечить Ericsson.

Аналогічні проєкти анонсували виставкові компанії щонайменше в шести містах Німеччини.

У гонитві за Індустрією 4.0

Ідея створення приватних мереж як засобу підвищення конкурентоспроможності користується великою популярністю серед німецьких промисловців. За даними асоціації Bitkom, яка об'єднує 2700 німецьких компаній у сфері цифрової економіки, половина з них бажають інвестувати в приватні 5G-мережі. За даними німецького оператора Vodafone, він працює над приблизно 200 подібними проектами.

За даними федерального телеком-регулятора (Federal Networks Agency, BNetzA), станом на 12 березня 2021 року він отримав 120 заявок на організацію приватних 5G-мереж, з яких задовольнив 117.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло