Живлення вирішує все: з якими труднощами стикаються мобільні оператори

Живлення вирішує все: з якими труднощами стикаються мобільні оператори

І що необхідно для безперебійної роботи мереж сьогодні

Этот материал также доступен на русском языке
Живлення вирішує все: з якими труднощами стикаються мобільні оператори
Фото: depositphotos.com

Інтенсивні атаки росії на енергетичну інфраструктуру України спричинили масові відключення електроенергії. Напередодні «Укренерго» запровадило обмеження енергопостачання всією територією України як для промислових підприємств, так і для населення. Перебої з електроенергією також не могли не вплинути й на мобільний зв'язок або інтернет, оскільки і те і інше залежить від подачі електроживлення. З якими проблемами стикнулися оператори та чому останнім потрібен особливий статус, розповів Mind телеком-експерт Роман Хіміч.

Україна вісім років та вісім місяців протистоїть російським загарбникам і продовжує відвойовувати свою територію. Активні бойові дії, розпочаті росією 24 лютого 2022 року і які охопили більшу частину України, змусили багато родин евакуюватися як на Захід України, так і в інші країни. Однак, незважаючи на міграційну кризу, наслідком якої стало нерівномірне навантаження на мережі, операторам вдалося забезпечити зв'язок аж до початку жовтня 2022 року.

Зараз мережі мобільного зв'язку України стикнулися з найбільш складним викликом – регулярним відключенням електропостачання.

Читати також: Відгомін блекауту: як віялові відключення «вдарили» по мобільному інтернету

З якими технічними проблемами стикнулися оператори?

Не кожна базова станція має джерело резервного живлення, а саме дизель-генератор із запасом палива. Тому є кілька неочевидних причин – необхідність гарантування безпеки цього обладнання, а також часто відсутність місця для його розміщення поблизу базової станції. Особливо ця проблема є актуальною для міст.

Так, у сільській місцевості практично кожна вишка мобільного зв'язку розташовується на майданчику пристойних розмірів, де є місце і для генератора. Але в містах оренда кожного квадратного метра суттєво вища.

Як результат, більшість базових станцій у містах для резервного живлення використовують лише акумулятор дуже обмеженої ємності, якого вистачає лише на кілька годин роботи. Більш тривалі вимкнення зазвичай розглядалися як щось екстраординарне.

На жаль, виклики воєнного часу просто не передбачені регламентами операторських компаній. Під час занадто частих тривалих відключень акумулятори не встигають заряджатися, оскільки на це потрібна майже доба й навіть більше. Деякі з них зовсім вийшли з ладу та потребують заміни. Ось так і виходить, що зі зникненням напруги в будинкових мережах може зникати мобільний зв'язок. Мережі ті самі…

Читати також: «Укртелеком» у цифрах: перший збиток за довгі роки та «Валькірії» для ЗСУ

Чому операторам потрібен особливий статус?

Тут ми підходимо до найважливішого аспекту проблеми. На сьогодні об'єкти мобільного зв'язку, за дуже рідкісним винятком, не мають статусу захищених споживачів електроенергії. Цей статус мають водоканали та інші інфраструктурні підприємства, медичні установи та інші організації, що мають критичне значення для життя суспільства.

У разі аварій і віялових відключень захищені споживачі отримують електроенергію, доки є найменша можливість. Власне, одне із завдань віялових відключень – зберегти подачу енергії захищеним споживачам.

Як підтвердив представник одного з мобільних операторів України в приватній бесіді, «однозначно ми зацікавлені в отриманні такого статусу, тому що живлення для мережі – це все. Так, усі наші базові станції мають резервні батареї, але навіть резервним батареям після використання при відключеннях електроенергії потрібен час на зарядку, якого, з досвіду останніх вимкнень, не завжди достатньо. Тому питання критичне для нас».

Звичайно отримання статусу захищеного споживача має на увазі залучення додаткових ресурсів і дій із боку оператора та дозвільних органів в разі підключення нових та перепідключення наявних об'єктів. Це не станеться раптово. Однак вирішення цього непростого завдання є важливим для забезпечення стабільної роботи інфраструктури зв'язку загалом.

Крім того, щоб користуватися захищеним електроживленням, операторам знадобляться виділені лінії та окрема процедура їхнього підключення. Також вирішення питання передбачає залучення капітальних інвестицій і проведення масштабного будівництва по всій країні. Так, в Україні налічується близько 100 000 базових станцій мобільного зв'язку та тисячі об'єктів телекомунікацій. Однак іншого виходу, схоже, ми не маємо.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло