Споживати свідомо: п'ять книжок про сталий розвиток

Споживати свідомо: п'ять книжок про сталий розвиток

Чим вони можуть бути корисні кожному та Україні в цілому

Споживати свідомо: п'ять книжок про сталий розвиток
Фото: Ben White/Unsplash

Шлях до усвідомленого споживання та сталості в кожного свій. Зустрічі з людьми, подорожі, книжки, фільми – вихідною точкою для знайомства з концепцією, розуміння її значущості та рішення дотримуватися цих принципів, може стати будь-що. Комусь буде достатньо побачити звалище в улюбленому з дитинства лісі або традиційну для України осінню пожежу в полі. Комусь потрібна статистика споживання людством ресурсів та усвідомлення неможливості їх відновлення, а хтось не один день ходитиме під враженням від емоційних фільмів про екологію Девіда Аттенборо. У будь-якому разі рано чи пізно перед нами постає питання: звідки черпати достовірну інформацію для себе та – що вкрай важливо – для виховання власних дітей.

У межах великого проєкту «Сталий розвиток: Дорожня карта українського бізнесу» редакція Mind запропонувала власникам, засновникам та СЕО компаній поділитися досвідом і розповісти про книжки, які свого часу допомогли їм глибше зрозуміти суть сталого розвитку, усвідомити глобальність відповідальної позиції та особисту роль у загальному майбутньому.

Про свої топ-5 книг зі сталого розвитку нам розповіла Марія Терехова, засновниця платформи New Fashion Zone.

№1 «Держава сталого розвитку. Майбутнє урядування, економіки та суспільства» Чандран Наїр

Видавництво: «Наш Формат», 2020

Варто читати, якщо хочете дізнатися про нові наративи, прокачати навички критичного мислення та навички захисту від маніпуляцій суспільною думкою. Людство продукує чимало ініціатив, навіть щодо відповідального споживання у fashion, які не піддаються логічному поясненню та мають бути жорстко відхилені, проте стають трендовими і широко копійованими.

Книжка є прикладом next level аналізу теми сталого розвитку. Автор досліджує помилки та досвід впровадження перших ідей і ринкових гіпотез, розкриває роль держави як ключового регулятора й робить низку неочевидних висновків за наведеною низкою прикладів. І нехай увагу приділено насамперед країнам Азії, ви знайдете чимало корисного і для порівняння з українським шляхом.

Автор спонукає віднайти нову економічну модель для кожної країни, яка базуватиметься на принципах її власного сталого розвитку. Я також вважаю саме такий принцип побудови стратегії адекватним і реально дієвим на відміну від сукупності випадкового набору активностей (кожна з яких, можливо, і відповідає цілям сталого розвитку). Тож давайте говорити про важливе системно, а не на хайпі. Книжку варто прочитати хоча б для того, щоб перестати називати сталим розвитком те, що аж ніяк ним не є.


№2 «У міста є Я» Ірина Озимок

Видавництво: #Книголав, 2021

«У міста є Я» – обов’язкова читанка з дітьми. Як мама дошкільняти, не можу не сказати про дефіцит притомних книжок для дітей із цієї теми. Натомість із цим виданням матимете захопливу розповідь про функціонування міста простими словами. Бонусом – замислитеся над власними звичками та вибором. Наприклад, зрозумієте, що авто паркується за тими самими принципами, як і яхти. Тож, якщо можливості гарантованого паркомісця біля під’їзду (за правилами і не заважаючи іншим) немає, маєте щось таки переглянути у своїй поведінці.

Маленькі завдання заохочують аналізувати інформацію за новими принципами та думати категоріями «розумного міста», яке «живе довше». Заразом дізнаєтеся, чому все так відбувається. Дуже круто, коли дитина вчиться бачити свою домівку рівноцінною з іншими куточками світу, коли знаходить спільне між Венецією та Вилковим, між Карпатами та лісами Амазонії. Це прекрасна профілактика комплексу меншовартості та чудове формування ціннісного каркасу дитини.

Звісно, навички сортування сміття, економії світла й води не стануть автоматичними після прочитання однієї книжки, але зміни в поведінці ви все ж помітите. Будьте готові до величезної купи нових запитань, адже цікавість буде розбуджено, а формування «людини відповідальної» запущено.


№3 «Як психологія моди допоможе покращити стиль та життя» Донн Керен

Видавництво: Yakaboo Publishing, 2021

Цю книжку варто читати після того, як ви вже отримаєте досвід самостійного формування власного гардеробу та почнете здогадуватися, чим відрізняється ваша ідентичність від вашої індивідуальності.

Щире бажання не забруднювати планету не застрахує вас від шафи непотрібних речей, нехай навіть вони вироблені з органічної вовни-бавовни і мають ґудзики з переробленого пластику. Спочатку навчіться знаходити «дуже свої речі», саме вони стають улюбленими, а вже потім просіюйте їх на zero waste. Ось такий простий і  найбільш адекватний алгоритм викладено в книжці.

Стиль є продовженням внутрішнього світу людини, отже, кожному з нас варто навчитися гармонійно проявляти себе. Найкращі стилісти починають із виявлення рис характеру, психотипу, культурного контексту, особливостей діяльності людини і тільки після цього формують образи/луки. Професійні фотографи, іміджмейкери вміють лінію плечей костюму зконектити з характером і завжди підкреслять допитливі очі (та часто підняту одну брову).

До речі, саме діловий костюм, як чоловічий, так і жіночий, є найбільш поновлювальною річчю гардеробу й найчастіше – через некоректний підбір. Якщо не згадувати про особливості  фігури та кольори, ви будете вражені, скільком неочевидним факторам варто приділяти увагу.

За порадами щодо розумного формування гардеробу я побачила досвід авторки, навіть поклик, адже раніше мало хто думав про інтереси планети. Уже потім дізналася, що саме вона вперше поєднала моду з психологією на рівні офіційних досліджень, якими варто розпочинати кожну книжку про «зелену шафу». Тож і ваш гардероб може стати свідомим, а життя – багатшим та впевненішим. У багатьох сенсах.


№4 «Дім – нуль відходів» Беа Джонсон

Видавництво: «Рідна мова», 2019

Користь книжки «Дім – нуль відходів» – у її практичності, вона здатна допомогти змінити щоденні звички. Коли вперше спробуєте відповідально сортувати сміття, будете вражені, наскільки невиправдано використовуються матеріали під час пакування. Усвідомлення цього навчить вас купувати, наприклад, молочні продукти в картонній тарі та відмовитися від кавових капсул.

Загалом сталий підхід до життя відкриває новий світ, змінює сам формат споживання. Авторці це вдалося передати зрозумілою мовою, акцентувати на суттєвій економії часу, грошей, здоров’я і торкнутися всіх сфер, не лише гардеробу та харчування, на чому стале споживання часто й закінчується.

Звісно, не всі поради авторки допоможуть вам особисто. Будьте до цього готові та намагайтеся не спрощувати і не відкидати таку важливу тему через неприйнятність певних ситуацій. Наприклад, я ніколи не проміняю професійну фарбу для волосся і якісну косметику на засоби з догляду власного виробництва, а от соуси ми тепер і справді їмо зазвичай домашні.

Так само й ваш чоловік може захопитися виробництвом домашнього клею, але продовжить купувати свій улюблений кетчуп у пластику. Ми з вами навряд чи станемо аж такими фанатичними, але повірте, багато що можна змінити. Зовсім нескладно мастити масло на хліб звичайним столовим ножем і не бруднити додаткові ніж із таріллю – і це насправді гігієнічно, якщо на початку обіду розібратися з маслом (джемом, сметаною), а потім користуватися тим самим ножем, як завжди. Радість вивільненого місця в посудомийці надихне вас на нові подвиги, ми вже чимало друзів втягнули в таку просту звичку, то ж і ви можете віднайти власні.

Втім, я й досі не уявляю, як можна прожити бодай місяць, лишивши після себе тільки літр сміття, нехай і компостуючи органіку. А ви собі спробуйте, це справді цікаво та захопливо.


№5 «У пошуках добробуту. Керування економічним розвитком для зменшення безробіття, нерівності та змін клімату» Грем Макстон, Йорген Рандерс

Видавництво: Pabulum, 2017

Як людина системна, не можу не порадити цю книжку, назва якої повністю відповідає змісту. Це – цілком вдала спроба перейти від пустопорожнього hands waving до адекватної оцінки бізнес- та економічних процесів крізь призму сталого розвитку.

Імпонує відвертість автора, який не заплющує очі перед новими викликами, як-от роботизація чи нові вимоги до продуктивності праці людини, і водночас переконливо розбиває бізнес-моделі, які вже не працюють. Наприклад: щоб не запускати верстати трикотажних мануфактур, що продукують додаткові СО2, людство повертає моду на ручне плетіння – і все це справжня революція свідомості споживання.

Але визнайте чесно: людство не повернеться до натурального господарства навіть під загрозою вимирання. Ми потребуємо переходу на інший рівень якості життя, технологій і джерел енергії. Україна має ще свої власні виклики переходу від сировинної моделі до технологічної, тож наші економічні стратегії мають бути ще сміливішими, але виваженими, і точно не класичними, від яких ніяк не відмовимося.

Звичайно, бізнес прагне розвитку, і це – основа економічного росту країни. Втім, настають часи, коли такий процес має бути виключно дружнім до середовища.

Іспанія та Чилі вже зіткнулися із зневодненням ґрунтів через надмірне для своїх земель вирощування фруктів на експорт. Через обміління джерел у швейцарських Альпах уже скорочують квоти викачки для всесвітньо відомих марок питної води. Тому наполегливо раджу прочитати книжку тим нашим підприємцям, які використовують природні багатства України.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло