Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернуться

Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернуться

Що передбачає закон, нещодавно підписаний президентом

Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернуться
Фото: сnn.com

Верховна Рада за місяць до початку війни, розв'язаної росією проти України, ухвалила зміни до законодавства щодо підтримки громадян, яких агресор позбавив особистої свободи. Відповідний законопроєкт №6104 було прийнято 26 січня 2022 року. Вже у травні документ було повернуто із підписом Президента, але набрання ним чинності відбудеться лише за півроку – 19 листопада 2022 року. Втім уже зараз кількість українців, яких росія депортує до «фільтраційних» таборів як на власній території, так і на тимчасово окуповані території України, зростає щодня. Що готує Україна для допомоги нашим громадянам зазначеним законом, розповіла Mind керівниця Адвокатського бюро «Тетяни Даниленко» адвокатка Тетяна Даниленко.

Внаслідок воєнної агресії рф велика кількість депортованих українців опинилися та утримуються в спеціальних таборах на території держави-агресора. Зокрема, біль нації – маріупольці, тисячі яких в одну мить втратили батьківщину, зв’язок з рідними та право на спокійне упорядковане життя. Людей примусово позбавили домівок та вирвали зі звичного оточення, розмістивши, за даними зовнішньої розвідки, у майже сотні таборів «щасливого життя». 

Яка мета ухвалення зазначеного закону?

Дані обставини привернули увагу світової спільноти та невідкладно змусили реагувати законодавчою ініціативою Верховного головнокомандувача – Президента України. Зокрема, до ВРУ було внесено проект Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей», який прийнято у другому читанні та повернуто з підписом Президента 18 травня 2022 року.

Основною метою закону є визначення процедур установлення факту позбавлення особистої свободи, створення механізмів соціального та правового захисту осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членів сімей таких осіб.

Які ще рішення були ухвалені?

Тож коротко про рішення, які прийняті на державному рівні на підтримку наших співвітчизників:

Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернутьсяФото: https://newsrnd.com, sport.ua
 • установлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюватиметься спеціальною комісією, яка на постійних засадах функціонуватиме при МінТОТ;
 • рішення комісії про встановлення кожного такого факту будуть внесені до новостворюваного Єдиного реєстру осіб.

Які документи будуть потрібні для отримання допомоги?

Щоб реалізувати право на державну допомогу унаслідок підтвердженого факту позбавлення особистої свободи, необхідно подати наступні документи:

 • заяву затвердженого зразка, довідку уповноваженого органу про перебування особи в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, із зазначенням строку позбавлення особистої свободи;
 • документ про підтвердження участі особи в Антитерористичній операції або Операції Об'єднаних сил АТО/ООС (із зазначенням строку позбавлення особистої свободи), повідомлення органів сил безпеки та сил оборони стосовно особи тощо.

Перелік не є вичерпним, тобто для підтвердження факту позбавлення особистої свободи можуть також надаватися інші документи, не вказані в тексті закону, які будуть оцінюватись на розсуд комісії.

Рішення комісії про встановлення факту позбавлення особистої свободи може бути скасоване у випадку подання неправдивих відомостей або набрання законної сили (після 20 лютого 2014 року) вироком суду за злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства й міжнародного правопорядку, недоторканності державних кордонів та інші кримінальні правопорушення, учинені в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях України або пов’язані зі збройною агресією проти України.

Яка допомога передбачена законом?

Грошова допомога особі (або членам її сім’ї), щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи буде отримана:

 • щорічно до моменту звільнення такої особи;
 • одноразово – після звільнення.

У випадку смерті особи під час утримання в місцях несвободи або впродовж одного року після звільнення внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із перебуванням в місцях несвободи, ОГД виплачується членам сім’ї та утриманцям особи.

За рішенням органів місцевого самоврядування з місцевих бюджетів особам, позбавленим особистої свободи, або членам їхніх сімей також може виплачуватися додаткова грошова допомога.

Порядок призначення, виплати й розміру допомоги (щорічної та одноразової) буде визначатися КМУ.

Для звільнених осіб передбачений наступний комплекс реінтеграційних державних послуг та пільг:

 • соціальна та професійна адаптація, медична, реабілітаційна, психологічна допомога, соціальний супровід та послуги, відновлювальні заходи, пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
 • першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання;
 • отримання паспорта громадянина України та закордонного паспорта в скорочені строки та без сплати адміністративного збору та державного мита (впродовж одного року після звільнення з місць, де особа утримувалась);
 • право на безоплатну вторинну правову допомогу та компенсацію витрат на правову допомогу в порядку та розмірах, що будуть визначені КМУ;
 • право на збереження місця роботи (посади) упродовж усього періоду позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців із дня звільнення в разі проходження такою особою заходів із медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування чи інших реабілітаційних заходів (при цьому фактичний строк позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України зараховується до страхового стажу, а страхові внески сплачуватимуться з коштів державного бюджету);
 • державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в державних та комунальних закладах освіти (для осіб до 23 років), у порядку, визначеному Постановою КМУ від 23 листопада 2016 р. №975 «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти»;
 • звільнення від обов’язку виконання зобов’язань, а також від нарахування та сплати неустойки (штрафу, пені) за порушення зобов’язань. Після звільнення такі особи матимуть право на проведення реструктуризації заборгованості. У випадку якщо був позбавлений особистої свободи один із подружжя, то другий також матиме право на реструктуризацію заборгованості перед банком чи іншою фінансовою установою.

Фактично закон спрямований на утворення цілісного механізму соціально-правової підтримки осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок агресії рф. Але у той же час він має певні прогалини, наприклад, законом визначено розмір і порядок надання ОГД для членів сімей загиблих військовослужбовців, а також військовослужбовців (ветеранів), яких було визнано особами з інвалідністю внаслідок війни, натомість для осіб, позбавлених особистої свободи, розмір ОГД визначатиме КМУ, що фактично може призвести до різного рівня правового захисту громадян.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло