Емоції війни: як контролювати здоров’я
І які загальні дослідження допоможуть у цьому

Страх, жаль, смуток, постійна тривога – під час війни українці зіткнулися з безліччю негативних емоцій, з якими часто просто неможливо впоратися. Звичайно, вони впливають і на загальне самопочуття. Чому потрібно контролювати свій стан і як це робити, розповіла Mind креативна директорка Медичної лабораторії CSD Ганна Дудіна.
Негативні емоції не проходять безслідно, і часто можуть нагадувати про себе через тілесні відчуття. Під час стресу активізується викид гормонів надниркових залоз – кортизолу, адреналіну і норадреналіну, їх тривалий вплив на організм може призводити до таких захворювань, як виразкова хвороба, гастрит, діабет другого типу, а також спричинити порушення в роботі серцево-судинної системи.
Не лише початок захворювання може бути пов’язаний із стресовою ситуацією, загострення хронічного захворювання також може бути наслідком пережитих емоцій. У стресі ми гірше відчуваємо свої фізичні потреби, тому зміни в загальному стані можемо навіть не помічати.
Як своєчасна перевірка допоможе зберегти здоров'я?
Тож якщо ви у безпеці, подбайте про своє здоров’я і пройдіть найпростіші чекапи, щоб вчасно виявити приховані проблеми.
Зокрема, це базові дослідження.
Загальний аналіз крові + лейкоцитарна формула + ШОЕ – відображає загальний стан здоров'я і допомагає виявити приховані проблеми, такі як інфекційні процеси (вірусного і бактеріального походження), анемії, алергічний процес, захворювання крові та ін.
Біохімія крові – комплекс, у якому:
- глюкоза (сиворотка) – виявляє переддіабет, цукровий діабет;
- АСТ, АЛТ, білок загальний, білірубін загальний – оцінює роботу печінки;
- сечовина, креатинін, білок загальний – оцінює роботу нирок;
- холестерин – оцінює ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Загальний аналіз сечі оцінює роботу сечової системи.
Глікований гемоглобін (HbA1с) – це біохімічний показник крові, що відображає середній вміст глюкози в крові за тривалий період (до трьох місяців). Є лабораторним маркером гіперглікемії навіть до появи клінічних симптомів цукрового діабету.
ТТГ – виявляє порушення щитоподібної залози.
Ліпідограма – комплекс параметрів, які дозволяють оцінити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Коагулограма – це комплексний аналіз крові, який допоможе виявити проблеми із системою згортання крові.
Вироблення кортизолу також безпосередньо впливає на синтез статевого гормону прогестерону в жінок. При збільшенні концентрації кортизолу знижується синтез прогестерону, що може призвести до порушень менструального циклу. Не нехтуйте цим симптомом і зверніться до гінеколога, який призначить додаткові дослідження.
Як моніторити власний стан?
Жодна хвороба не виникає несподівано. Організм завжди дає сигнали про будь-які зміни у своїй роботі. Тому важливо просто вчасно їх діагностувати, щоб попередити ускладнення.
Для комплексної перевірки здоров'я в Медичній лабораторії CSD розроблені спеціальні програми комплексних досліджень, які відповідно до віку та статі допоможуть всебічно оцінити загальну роботу всіх систем організму.
Щорічно кожен п'ятий клієнт в CSD звертається за профілактичним дослідженнями та чекапами задля перевірки стану свого здоров'я. І це гарна звичка, яка допомагає турбуватися про свій організм. Тому якою б не була ситуація довкола, пам'ятайте, що найбільша цінність для кожної людини – це її здоров'я та життя. Бережіть себе і не забувайте турбуватися про власне самопочуття.
Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.
Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.
Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.