Перший пішов: як повернути кошти вкладникам збанкрутілого Мегабанку

Перший пішов: як повернути кошти вкладникам збанкрутілого Мегабанку

І чому НБУ вивів його з ринку

Перший пішов: як повернути кошти вкладникам збанкрутілого Мегабанку
Фото: megabank.ua

Національний банк України на початку червня 2022 року зарахував харківський Мегабанк до категорії неплатоспроможних. Як пояснив регулятор, частка фінустанови становила 0,46% від чистих активів платоспроможних банків і жодним чином не впливатиме на стабільність банківського сектору. ФГВФО вже встановив контроль над фінустановою і почав пошук інвесторів. За даними фонду, можлива сума гарантованого відшкодування вкладникам Мегабанку на 1 червня 2022 року становить майже 4,3 млрд грн. Чому фінустанова опинилась у скрутному становищі і як вкладникам повернути власні кошти, розповіла Mind керівник адвокатського бюро «Тетяни Даниленко» адвокатка Тетяна Даниленко.

Яка ситуація була в банківській системі напередодні масштабної війни, розв'язаної росією проти України, Mind розповідав у матеріалі «Випробування війною: як вкладники банків реагують на ескалацію конфлікту з Росією».

Чому фінустанову вивели з ринку?

Проблема з ліквідністю в Мегабанку пов’язана з його підходом до корпоративного управління та ризиковою діяльністю протягом 2020–2022 років. Вочевидь не вирішувались проблеми з відповідністю нормативам адекватності капіталу, а його власники або не могли, або не хотіли вкладати в нього власні кошти. Ситуація поступово призвела до проблем з розрахунками, які особливо загострилися з початком війни, фактично НБУ вказав на неплатоспроможність банківської установи, докапіталізації якого так і не сталося.

Неплатоспроможний банк – це банк, який не може протягом місяця виконати законні вимоги кредиторів. Мегабанк – перший виведений регулятором з ринку банк, акціонерами якого є міжнародні фінансові організації. 

Серед причин, що були підставою визнання банку неплатоспроможним, НБУ назвав:

  • суттєві порушення нормативно-правових актів НБУ в частині оцінки кредитного ризику;
  • систематичне кредитування пов’язаних осіб;
  • значний обсяг непрофільних активів на балансі;
  • невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року.

Хто постраждає від банкрутства?

Банк є одним із найбільших у Харкові та обслуговує значну частину комунальних підприємств міста. Харків'янам, які сплачували за комунальні послуги через Мегабанк, це завдасть суттєвих незручностей, адже не всі кошти надійшли за призначенням. Людям доведеться звертатись із заявами та чекати на їх повернення. Відповідно у подальшому слід буде шукати альтернативний банк для здійснення аналогічних платежів.

Заручниками ситуації неплатоспроможного банку є як вкладники – фізичні особи, які тепер мають отримати від ФГВФО гарантоване відшкодування, так юрособи.

Мегабанк – перша збанкрутіла установа, вкладникам якої держава поверне не по 200 000 грн у рахунок відшкодування гарантованих вкладів, а всі 100%.

Як діяти вкладникам – фізособам?

Слід подати відповідну заяву до Фонду гарантування вкладів.

Вкладники матимуть право на відшкодування коштів у повному обсязі разом з нарахованими відсотками протягом дії воєнного стану в країні та ще три місяці після його завершення.

Щоб отримати кошти, можна також звернутись до будь-якого відділення банків-агентів фонду. При собі слід мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків ( за наявності).  З правилами подання заяви можна ознайомитись на офіційному сайті ФГВФО.

Виплата відшкодування має розпочатися фондом у визначені законодавством строки – упродовж 20 робочих днів після віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Хто повернене вклади юрособам?

Ситуація з поверненням коштів юридичним особам більш складна, так як на відміну від фізичних осіб вони не отримають компенсацію від держави. Вимоги юридичних осіб можуть бути задоволені у дещо іншому порядку – шляхом коштів, отриманих у результаті ліквідаційної процедури та продажу майна банку в порядку черговості. Вимоги ж, які не будуть задоволені внаслідок недостатньої кількості майна, вважатимуться погашеними.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло