російський ленд-ліз: яка військова техніка ворога тепер служитиме Україні

російський ленд-ліз: яка військова техніка ворога тепер служитиме Україні

І яка доля чекає російське залізо на звільнених українських територіях

Этот материал также доступен на русском языке
російський ленд-ліз: яка військова техніка ворога тепер служитиме Україні
Колона трофейних танків, Харківщина, вересень 2022.
Фото: з відкритих джерел надані автором

Черговий масштабний розгром російської армії, цього разу на Харківщині, поставив питання про кількість захопленої військової техніки та про те, наскільки все це добро можна використовувати в складі української армії. Які російські військові трофеї стануть у пригоді ЗСУ, а що піде на запчастини чи переплавляння, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Відразу обмовимося, що особливих проблем з інтеграцією буквально всього військового обладнання та систем зброї до наявних структур немає. Наша армія аж до лютого 2022 року мала на озброєнні вкрай обмежену кількість західних зразків, радянські зразки були в обмежено модернізованому варіанті або взагалі в оригінальному.

Які танки стануть у пригоді Україні?

Станом на 15 вересня 2022 року, згідно з даними найавторитетнішого джерела – нідерландського сайту Oryx, до наших військових потрапили 356 танків, з них один Т-62М, 33 – Т-80БВ, 35 – Т-80У, а решта – це Т-72 різних модифікацій, зокрема найсучасніші Т-72Б3 2016 року виробництва.

російський ленд-ліз: яка ворожа військова техніка тепер служитиме Україні
Трофейний Т-80БВМ. Фото з відкритих джерел, надані автором

Природно, що якась частина танків – у пошкодженому стані і для подальшого використання не придатна (зате може бути джерелом запасних частин). Однак велика кількість таки потрапила на озброєння різних бригад ЗСУ. Особливо це стосується весняних подій на київсько-чернігівському напрямку, коли росіяни кидали техніку за найменшої поломки або просто через відсутність пального. Захоплені у вересні на Харківщині машини вже менш працездатні, оскільки частину захопили в ремонтних рот.

На сьогодні відомо про наявність достатньо великої кількості трофейних танків у складі 1окремої танкової бригади, 93 механізованої бригади, де з них сформовано цілі роти.

Цікаво, що на тлі такої кількості трофеїв наші військові перейнялися навіть такими «дрібницями», як створення інструкцій і методичних посібників з експлуатації тих самих Т-72Б3 або Т-80БВМ. Запасних частин і боєприпасів для підтримки танків у боєздатності вистачить надовго.

Які бронетранспортери дісталися Україні?

На сьогодні наші військові отримали 138 легких гусеничних машин МТ-ЛБ, які переважно вже використовуються – машина досить поширена в ЗСУ, можливості для ремонту є.

російський ленд-ліз: яка ворожа військова техніка тепер служитиме Україні
БТР-82А в строю однієї з бригад ЗСУ. Фото з відкритих джерел, надані автором

Щодо колісної техніки, то нам дісталися 83 одиниці БТР-82А. Оскільки цей російський бронетранспортер був створений свого часу росіянами на базі БТР-80 (яких теж, до речі, затрофеїли 45 одиниць), то проблем із ремонтом і відновленням у нашій армії не виникло, тому фото та відео участі цих машин у боях з'являються все частіше.

До речі, на тлі втрати частини парку БТР-3 та БТР-4 це дуже цінний трофей у наших умовах.

Чим можуть скористатися українські десантники?

Оскільки в російській армії повітряно-десантні війська є елітними, то вони багато й активно воювали як на початку вторгнення, так і зараз (на тому самому херсонському напрямку). Тому і їхніх «алюмінієвих танків» – машин типу БМД – 2/3/4 та модифікацій на їх базі до наших Сил оборони потрапило чимало: 38 БМД-2, 11 БМД-4М, 21 БТР-Д тощо.

Хоча зустрічалися фото й відео використання цих машин різними підрозділами, варто сказати, що це не найкращий варіант. Бо ці машини вимагають особливого підходу в обслуговуванні та відповідної тактики застосування.

До широкомасштабної війни БМД вкрай обмежено залишалися на озброєнні лише однієї повітряно-десантної бригади – 25-ї. І думається згодом є сенс передати всі трофеї саме їй.

Які бойові машини піхоти тепер служитимуть ЗСУ?

Тут все досить просто – російські війська активно використовують відомі нам БМП-1/2 та їхні модифікації, тому немає нічого дивного, що їх практично одразу починають застосовувати. Цікаво, що іноді спрацьовує «містечковий» принцип, і ці машини потрапляють до складу підрозділів, де вони ніколи не були на озброєнні. Наприклад, відомий випадок, коли захоплена на Сумщині БМП-2 передана прикордонникам. Сумнівно, що за відсутності необхідної ремонтної бази ця машина прослужить довго.

російський ленд-ліз: яка ворожа військова техніка тепер служитиме Україні
Трофейна БМП-2. Фото з відкритих джерел, надані автором

Якщо говорити про цифри, то наші військові захопили 60 БМП-1 та 140 БМП-2. Особливо цінні останні, оскільки за час війни на Донбасі у 2014 – 2022 роках парк цих машин серйозно зменшився. Наразі є всі можливості його відновити.

Які бронеавтомобілі дісталися ЗСУ?

Тут безумовним лідером стали «Тигри», їх захопили чимало (щонайменше 33 одиниці). Усі пошкодження такого бронеавтомобіля легко усуваються силами механіків автомайстерні. На тлі гострої нестачі броньованої техніки машини активно використовуються на фронті.

російський ленд-ліз: яка ворожа військова техніка тепер служитиме Україні
«Тигр-М», поліція Харківщини. Фото з відкритих джерел, надані автором

Захоплені також у пошкодженому стані щонайменше п'ять бронеавтомобілів «Рись» (ліцензійна Iveco LMV), однак відомостей про те, що їх відновили та використовують, у автора немає.

Яка російська артилерія тепер захищатиме Україну?

З огляду на характер бойових дій артилерійських систем нашим військовим дісталося відносно небагато. Проте всі ці радянські зразки використовувати наші військові вміють і тому завжди охоче приймають на озброєння. За даними все того же джерела, до ЗСУ потрапили 49 зразків артилерії, що буксирується, зокрема три 100-мм протитанкових гармати МТ-12, п'ять120-мм «Нона-К», 26 –122-мм Д-30, 14 – 152-мм 2А65 «Мста-Б».

російський ленд-ліз: яка ворожа військова техніка тепер служитиме Україні
Трофейна САУ Мста-С. Фото з відкритих джерел, надані автором

Цікавіша ситуація із самохідною артилерією – захоплено 76 таких установок, у тому числі чотири 120-мм 2С9 «Нона-С», три «Нона-СВК», дві 120-мм 2С34 «Хоста», чотири 122-мм 2С1 «Гвоздика», 21 – 152-мм 2С3 «Акація», дві 152-мм 2С5 «Гіацинт-С», 39 152-мм 2С19 «Мста-С». Проте вже очевидно, що снарядів радянського зразка в армії катастрофічно не вистачає (на фото й відео мигтіли вже навіть 122-мм снаряди, зроблені в Ірані та Пакистані), тому використання цих трофеїв у найближчому майбутньому видається досить туманним.

Дуже цінними є захоплені зразки реактивної артилерії – це насамперед БМ-21 «Град» (31), БМ-27 «Ураган» (1), «Торнадо-С» (5). Їх армії катастрофічно бракує (втім, як і реактивних снарядів до них), причому настільки, що в початковий період вторгнення установки на кшталт «Градів» нам постачала Чехія – перш за все йдеться про RM-70.

Чи стане в пригоді Україні російське ППО?

Попре те що час від часу до наших військових потрапляють різні зразки такої техніки (тут і пускові установки, і ТЗМ ЗРК «Оса-АКМ», «Бук-М1/2», «Тор»), практичну цінність мають переважно ракети і якоюсь мірою транспортно-зарядні машини, оскільки дуже часто виявляється, що самі пускові установки пройшли модернізацію в росії і тепер несумісні з наявною системою ППО.

Така сама ситуація і з радіолокаційними станціями, які можуть цікавити хіба що наших  західних фахівців як об'єкт для вивчення або ЗСУ як набір запасних частин для наших РЛС.

Як Україна розширила парк автомобільної техніки?

В умовах катастрофічної нестачі в частинах ЗСУ автомобільної техніки російські трофеї є важливим елементом підтримки боєздатності окремих частин і підрозділів.

Починаючи з 24 лютого в справному стані було захоплено щонайменше 363 зразки російського автопрому. Це і 94 вантажівки «Урал-4320», і 98 КАМАЗів різних моделей. І це не рахуючи численних модифікацій на кшталт автозаправника або навіть автозака. Кількість захопленої легкової автотехніки та армійських УАЗів дуже незначна.

Загалом можна говорити про те, що російські трофеї стали одним з основних джерел поповнення парку бронетанкової техніки – особливо танків, оскільки західні союзники досі не наважуються постачати нам таку техніку власного виробництва. Постачання зі Східної Європи на сьогодні не можуть повною мірою компенсувати втрати на фронті і поки що йдуть переважно на озброєння частин і з'єднань, що формуються в тилу.

Те саме можна сказати й про БМП – із західних зразків можна зазначити лише невелику кількість югославських М80А, поставлених зі Словенії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло