Депозитний лабіринт: ставки в гривні зростають, але з довгостроковими вкладами краще не поспішати

Депозитний лабіринт: ставки в гривні зростають, але з довгостроковими вкладами краще не поспішати

Що робити з валютою та яким банкам довіряти

Депозитний лабіринт: ставки в гривні зростають, але з довгостроковими вкладами краще не поспішати
Фото: depositphotos.com

З початку осені 2022 року разом із цінами на товари продовжилося зростання цін на саму гривню – відсоткових ставок за банківськими вкладами. Чому так відбувається, до чого призведе та як цей тренд можна використати на практиці всім тим, хто планує зберігати й примножувати статки в національній та/чи іноземній валюті, спеціально для Mind пояснює фінансовий аналітик YouControl, д.е.н. Роман Корнилюк.

Що відбувається з процентними ставками на гривневі депозити?

У ділових медіа сьогодні нерідко можна зустріти думку, що облікова ставка, яку в червні НБУ підняв з 10% до 25%, майже не впливає на ставки за гривневими інструментами, зокрема відсотки за депозитами. Втім темпи висхідного руху депозитних ставок за гривневими депозитами спростовують цю тезу.

Дані: НБУ. Аналітика: Bankografo.com

З одного боку, ефект від підвищення облікової ставки не настільки суттєвий для привабливості гривневих активів, як на те спочатку сподівалися в Нацбанку. Однак у самому пресрелізі НБУ про підсумки дискусії Комітету з монетарної політики наголошено, що «Підвищення облікової ставки до 25% і надалі позначається на ринкових ставках… Зокрема, зростання ставок за депозитами продовжується – в деяких банків вони вже сягають 15–20%».

Дійсно, зростання середніх тримісячних гривневих ставок на 5 в. п – з 6.2 до 11.2% за час дії нової облікової ставки – навряд чи можна вважати несуттєвим. Отже, для повнішого розуміння економічних процесів не слід забувати про постійний фактчекінг тверджень із просторів інтернету.

Насправді, на ринку проглядається стійкий тренд до підвищення дохідності гривневих активів. Якщо припустити, що він продовжується, то це наштовхує на практичний висновок: не поспішати поки з довгостроковими вкладеннями в гривневі депозити, адже так можна суттєво втратити на різниці з інфляцією. Депозитні ставки тяжіють до очікуваних річних темпів зростання цін, до яких їм є ще куди прагнути.

Тому, якщо ви вирішили зберігати заощадження в гривні, краще почекати в кеші, поточних чи декількамісячних вкладах до моменту, коли річні ставки ще трохи підтягнуться до інфляційних рівнів. Це також логічно з  погляду безпеки та доступу до ліквідності за воєнних умов.

Що відбувається з процентними ставками на доларові депозити?

Дані: НБУ; Аналітика: Bankografo.com

Середні ставки за валютними депозитами UIRD зараз знаходяться на мінімальних історичних рівнях нижче 1%, хоча спостерігаються дуже слабкі ранні сигнали відштовхування від дна. Отже, дохідність валютних вкладів в Україні значно нижча за глобальну доларову інфляцію (US CPI = 8.3% yoy у серпні 2022-го). Тому зберігання заощаджень у валютних депозитах наразі абсолютно не покриває знецінення купівельної спроможності долара.

Але є одне але: валютний вклад в умовах продовження девальвації може частково захистити від знецінення національної валюти, як не прикро це звучить для гривні. З іншого боку, масові випадки дефіциту готівкової валюти в касах банків на зламі серпня та вересня – це прояв можливих ризиків із повернення таких депозитів. Водночас невизначеності додає і регуляторне середовище, не кажучи про воєнні загрози.

Ще один важливий момент, про який варто пам’ятати вкладникам – це те, що вищенаведені індекси UIRD хоч гарно сигналізують про загальні тренди цін депозитного ринку, втім відображають «середню температуру по палаті».

Яким банкам слід довіряти?

Деякі банки підвищують ставки, деякі – ні. Як результат – розподіл депозитних ставок за гривневими депозитами вкрай нерівномірний. Як свідчать емпіричні дослідження багатого досвіду «банкопадів» 2009–2010 та 2014–2016 років, банки з аномально високими депозитними ставками більш схильні до виходу з ринку. Адже часто фінустанови з гіршими показниками фінансової стійкості через відсутність доступу до фондування з боку акціонерів і надто дороге рефінансування від НБУ вимушені обирати стратегію «пилососів» коштів, демпінгуючи на роздрібному ринку.

І дійсно, спостерігається явна обернена залежність між вартістю ресурсів і надійністю українських банків: чим вища ставка, тим нижчий рейтинг.

Гривневі депозитні ставки йдуть на зліт

Дані: Mind.ua; Аналітика: Bankografo.com

Про цей момент бажано пам’ятати попри наявність 100%-вої гарантії вкладів від ФГВФО для фізичних осіб, адже вимушена заміна банку-агента генерує зайві транзакційні витрати. А у випадку з валютними вкладами існують ризики втрат на курсових перерахунках, адже як вказано на сайті Фонду «відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації».

Українські вкладники нині перебувають у непростих умовах, часто надаючи перевагу найбільш ефективному виду інвестицій у своє майбутнє – вкладенням ресурсів на допомогу армії для наближення омріяної Перемоги. Водночас ці внески ніяк не суперечать ідеї обізнаного управління власними заощадженнями. Адже усвідомлена відповідальність за персональну фінансову стійкість – це також один із елементів нашого економічного спротиву та підтримка можливостей допомагати на постійній і регулярній основі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло