Пандемічні підсумки: як змінилися 1000 провідних компаній України

Пандемічні підсумки: як змінилися 1000 провідних компаній України

І що сталося з їх доходами за рік

Пандемічні підсумки: як змінилися 1000 провідних компаній України
Фото: pixabay

Після двох локдаунів та 1,5 року життя в новій реальності одні сектори економіки посилюють свою роль за внеском у загальний чистий дохід топ-1000 українського ринку. Натомість, інші ‒ зазнають падіння як за кількістю «компаній-мільярдерів», так і за сукупною часткою в сумарних доходах лідерів українського ринку. Д.е.н., фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк підготував для Мind детальний розгляд того, як змінився розподіл компаній за секторами економіки впродовж карантинного 2020-го у порівнянні зі складом топ-1000 роком раніше.

Як стало відомо у результаті нещодавнього дослідження R&D-центру YouControl, серед топ-1000 найбільших компаній України за доходами, які загалом генерують близько половини доходів економіки, найбільш поширеними у 2020 році бути такі види економічної діяльності як: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).

Як змінилася структура ринку?

Водночас, якщо порівняти вибірку найбільших компаній за підсумками 2020 року із результатами топ-1000 за позаминулий 2019 рік, то можна виявити 20% нових підприємств. Серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства.
Внаслідок такого оновлення складу першої тисячі підприємств впродовж 2020 року, змінилась і кількість найбільших компаній від кожного сектора економіки.

Трійка секторів-лідерів за приростом кількості компаній в топ-1000:

  • Харчова промисловість ‒ розширила присутність на 23 компанії (у 2019 було 120 стало 143). Традиційна галузь, яка забезпечує макроекономічну стійкість України навіть у складні кризові часи. Адже попит на їжу залишається відносно стабільним як з боку внутрішніх, так і закордонних споживачів.
  • Фармацевтика ‒ поповнила склад топ-1000 на 14 компаній, що аж нік не дивує з огляду на ажіотажний попит на медичну продукцію, викликаний потужними хвилями коронавірусного захворювання та супутніми ускладненнями, до яких вони призвели. Як наслідок у 2019 році в когорту 1000 найбільших входило 35 компаній, а в 2020 – вже 49.
  • Будівництво ‒ активно розвивалось в Україні попри загальну рецесію економіки. Кількісний склад сектору в ренкінгу найбільших компаній збільшився на 11 (з 26 до 37). Будівельний бум на карантинному фоні був насамперед пов’язаний із державними програмами підтримки дорожного будівництва. Найбільші компанії за виручкою займаються саме будівництвом доріг та автострад. Якщо говорити про менш представлений у топ-1000 сегмент житлового будівництва, то свій поки-що невеликий внесок у його розвиток вніс тренд на зростання обсягів іпотечного кредитування.
Що змінилося в секторальній структурі ТОП 1000 компаній України за рік?

Решта секторів, по яким збільшилась кількість компаній-мільярдників за 2020 рік ‒ це торгівля автотранспортом, нерудна промисловість, роздрібна торгівля, фінанси тощо. Натомість, аж 33 компанії нафтогазового сектору покинули ренкінг топ-1000 за минулий рік. Вагомою причиною падіння виручки в секторі нафтогазу став минулорічний обвал цін на енергоносії на міжнародних товарних ринках.

Зниження кількості найбільших підприємств також зафіксоване і в сферах сільського господарства (-22), оптової торгівлі (-8) та металургії (-7).

Сукупні доходи обсягом близько 5 трлн грн, які були отримані компаніями з топ-1000 за 2020 рік виявились на 2,7% нижчими ніж у 2019 році. Як бачимо, рецесія та руйнівні наслідки пандемії не оминули і великий бізнес.

Скільки вдалося заробити?

При цьому не всі сектори економіки однаково постраждали від коронакризи, адже в окремих галузях спостерігалось і зростання чистих доходів як в абсолютному, так і відносному виразі.

Що змінилося в секторальній структурі ТОП 1000 компаній України за рік?

З-поміж секторів економіки з найбільшим зниженням доходів виділяється нафтогазовий сектор. Внаслідок падіння минулорічної виручки Нафтогазу та світових цін на енергоносії нафтогазові компанії знизили свою частку у доходах топ-1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також дещо знизився внесок у доходи найбільших компаній оптової торгівлі, металургії та сільського господарства (-0,5 в.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 в.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 в.п.).
Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали найбільші компанії таких секторів економіки як:

  • Електроенергетика (+1,4 в.п.), що пожинала плоди від зростання тарифів, тим самим збільшивши свою частку в сукупних доходах з 10,7% до 12,1%.
  • Роздрібна торгівля (+1,1 в.п.), частка якої в доходах топ-1000 зросла до 10,4%. Товарооборот найбільших ритейлових мереж в Україні під час пандемії збільшився насамперед за рахунок різкого зростання продажу продуктів харчування, що пояснюється заміщенням попиту на їжу у ресторанах та кафе. Крім того, режим роботи з дому збільшив попит на товари широкого вжитку.
  • Будівництво (+0,9 в.п.), сумарний чистий дохід найбільших компаній якого за 2020 рік склав 100,6 мільярди гривень (2% від усіх учасників топ-1000), тоді як у 2019 було згенеровано лише 57 млрд грн (1,1%).

Зростання внеску у чисті доходи від реалізації продукції топ-1000 відзначається і з боку підприємств сфери фармацевтики (+0,8 в.п.), харчової промисловості і тютюнової галузі (по +0,5 в.п.), а також торгівлі автотранспортом (+0,4 в.п.).

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо можна скористатися інструментом YouControl «Аналіз Ринків». Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.

Що змінилося в секторальній структурі ТОП 1000 компаній України за рік?

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті