Команда «Повітря!»: скільки ракет лишилось у рф

Команда «Повітря!»: скільки ракет лишилось у рф

І яку їх кількість здатен виробити ворог в умовах санкцій і постійної потреби атакувати

Команда «Повітря!»: скільки ракет лишилось у рф
Запуск крилатої ракети «Калібр».
Фото: з відкритих джерел

Напередодні українська ППО в криворізькому районі збила чергову російську ракету. За попередніми даними, обійшлося без жертв. рф уже більше семи місяців використовує свій різноманітний комплекс ракетної зброї великої дальності для бомбардування цілей за лінією фронту в Україні. Які види ракет використовує росія та скільки ще такої зброї здатна виробити державв-терорист, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов

Станом на 22 серпня, за повідомленнями президента, з початку вторгнення 24 лютого ворог випустив по Україні понад 3500 ракет. А це означає, що в середньому росія використовувала майже 22 ракети щодня.

Але різке зниження кількості атак у серпні може вказувати на те, що у рф закінчується високотехнологічна зброя, яку вона може замінити дуже повільно.

Чим стріляє ворог? 

Із самого початку війни росіяни широко використовують різні ракети всіх можливих форм і конфігурацій, які є в їх арсеналі: 

  • ракети Х-101 та Х-555, які запускаються з бомбардувальників Ту-22М і Ту-160;
  • крилаті ракети «Калібр», які запускаються з кораблів і підводних човнів;
  • балістичні ракети «Іскандер-М»;
  • крилаті ракети «Іскандер-К»;
  • і навіть старі «Точка-У», які запускаються с наземних комплексів.

Причому частіше за все ці ракети вражають не тільки об’єкти військової інфраструктури, як-то склади паьного або казарми. Під обстріли потрапляють багатоквартирні будинки та торгові центри, виставкові зали та громадські центри, де гинуть сотні мирних жителів України.

Практично всім, як в Україні, так і на Заході, зрозуміло, що ці атаки навмисно спрямовані проти цивільного населення.

Удари також направлені по сільськогосподарському сектору України. Так, дві ракети влучили в портові об’єкти Одеси 23 липня – наступного дня після того, як Москва погодилася на угоду про вільний прохід українських кораблів, завантажених зерном.

А проти ночі на 31 липня «Калібром» був зруйнований будинок агромагната Олексія Вадатурського – загинув і він, і його дружина Раїса.

Як рф намагається ліквідувати дефіцит ракетної зброї? 

Попри те що росія завжди розглядала ракети як основний чинник для здійснення стратегічних завдань, однак під час війни з Україною виявилося, що крилаті та балістичні ракети є дорогою зброєю, а російські запаси недостатні, особливо з огляду на потребу виділити резерв на випадок війни з НАТО.

Тому приблизно з початку літа російські військові почали використовувати ракети, які фактично не призначені для ураження наземних цілей. Це було буквально все – від нових протикорабельних ракет «Бастіон» до старих радянських крилатих ракет Х-22 і навіть зенітні ракети комплексу С-300. Це зробило атаки ворога ще менш точними та призвело до збільшення кількості загиблих цивільних.

Крім того, росіяни були вимушені кинути в бій навіть передсерійні гіперзвукові ракети Х-47 «Кінжал», які запускаються з винищувачів МіГ-31. Саме такими ракетами був нанесений удар по інфраструктурі Повітряних Сил України 7 серпня. Хоча ракету «Кінжал» дуже складно перехопити, їх дуже мало, а тому вона може використовуватися вкрай обмежено.

Тепер, у жовтні, колись шалена ракетна кампанія, здається, припинилася – ракетами обстрілюють Україну більш спорадично та в меншій кількості. Можливо, рф нарешті витратила більшість ракет, які були в її резерві для війни з НАТО.

Крім того, наша протиповітряна оборона стала більш ефективною у збиванні ракет, що змушує росію запускати їх більше, щоб гарантувати, що хоча б деякі з них вразять цілі.

Як рф може поповнювати запаси ракет? 

Тепер виникає очевидне запитання – чи зможе Росія, маючи кошти (а ціни на нафту й газ це дозволяють), збільшити виробництво ракет, щоб принаймні компенсувати ті, які були витрачені у війні?

На думку багатьох західних аналітиків, відповідь переважно ні, хоча москва й намагається це зробити.

Отже, якщо проаналізувати уривчасті дані від західних і російських ЗМІ, то можна зробити висновок, що заводи, які виробляють ракети, нині працюють у три зміни. Тут питання в тому, чи є кваліфікована робоча сила та напрацьовані варіанти закупки західної мікроелектроніки за «сірими» схемами.

На сьогодні можливо говорити, що місячні темпи виробництва ракет виглядають так:

  • завод «Новатор»: 8–10 морських крилатих ракет «Калібр», а також 3–6 крилатих ракет «Іскандер-К» на місяць («кілька десятків [щорічно]»);
  • Воткінський завод: 5 балістичних ракет «Іскандер-М» (збільшено з чотирьох) і 2–4 протикорабельні ракети «Онікс» на місяць («кілька десятків щорічно») або 4,5 на місяць (55 на рік), які використовуються в системі берегової оборони «Бастіон» і російських кораблях.

Західні аналітики зійшлися на думці, що росіянам вдалося збільшити виробництво на понад 20% проти  показників до 24 лютого.

Однак тут є ще одне «вузьке місце» – виготовлення двигунів для ракет. Якщо дивитися на офіційні цифри, то виробництво двох варіантів турбореактивних двигунів ТРДД-50, що використовуються в ракетах, може обмежити річний випуск – лише 45–50 крилатих ракет «Іскандер-К» і Х-59 та 45–50 крилатих ракет Х-101 і «Калібр».

Отже, російське виробництво всіх ударних крилатих і балістичних ракет може бути не більше 225 на рік, або приблизно 19 на місяць.

У бідь-якому разі витримувати темп використання 22 ракет на день росіяни не в змозі, і вони притримуватимуть ракетний потенціал, використовуючи ракети переважно для психологічного ефекту поштучно, але періодично.

Куди приведе рф така обмежена стратегія? 

Однак розгортання західних ЗРК NASAMS та IRIS-T може зробити таку стратегію неефективною, адже  проходження системи ППО вимагатиме великих залпів.

За іронією долі Україна виявилася більш спроможною провести ракетну кампанію, яка дає результати. Так, точні удари HIMARS, M270 та «Точки-У» по російських складах боєприпасів, штабах, мостах, авіабазах та об’єктах протиповітряної оборони були здійснені далеко за лінією фронту.

Це призвело до значних втрат, різко зменшило масштаби використання російської артилерії і змусило росію перенести свої центри постачання та бойові літаки ще далі від лінії фронту, що значно знизило ефективність логістики.

Такий успіх забезпечили ракети з GPS-наведенням, розгалужена структура агентів на окупованих територіях і потужна розвідувальна допомога для виявлення цілей, надана Сполученими Штатами та їхніми союзниками по НАТО.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло