Метод Гетманцева: як заповнити нову податкову декларацію та скільки сплачувати за нерухомість

Метод Гетманцева: як заповнити нову податкову декларацію та скільки сплачувати за нерухомість

І що потрібно знати бізнесу про декларування МПЗ і відповідальність за несплату

Метод Гетманцева: як заповнити нову податкову декларацію та скільки сплачувати за нерухомість

Напередодні голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запевнив бізнес, що тотальне блокування податкових накладних, яке вирувало в Україні останні місяці, має пригальмувати завдяки пом'якшенню критеріїв. Попри те що Україна потребує чималих коштів на боротьбу із загарбником, чи виправдовує така благородна мета застосування цих «інструментів» щодо бізнесу, який так само бореться за виживання. Якщо цей масштабний «збір» може незабаром вщухнути, це не означає, що не буде вигадано новий. Серед таких «новацій» варто звернути увагу й на зміну форми декларації про майновий стан і доходи, яка буде запроваджена з 1 січня 2023 року. Відповідним наказом від 17 травня 2022 року №143, що набуде чинності з нового року, Мінфін виклав декларацію у новій редакції та доповнив її новими двома додатками: додаток Ф4 й додаток щодо мінімального податкового зобов'язання (МПЗ). Ці додатки, в окремих випадках, можуть бути обов’язкові до заповнення підприємцями.

Як ці ініціативи вплинуть на обсяги оподаткування та в яких випадках вони стосуватимуться саме цієї категорії платників податків, розповів Mind керуючий партнер міжнародної аудиторської компанії MGI PSP Audit Дмитро Сушко.

Читати також: Кабмін посилив правила реєстрації ПДВ-накладних. З якими проблемами бізнес уже зіткнувся і які ще може відчути?

Що зміниться в оподаткуванні рухомого та нерухомого майна?

Додаток Ф4 – це розрахунок податкових зобов'язань із податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору (ВЗ) з оподатковуваних доходів від продажу протягом звітного року об'єктів нерухомого та/або рухомого майна. Він  буде актуальним для фізичних осіб-підприємців, які мали такі операції.

Поява цього додатку, здебільшого викликана змінами у визначенні об’єкту оподаткування при продажу нерухомості.

Відтепер, за загальним правилом, об’єкт оподаткування визначатиметься як ціна продажу (або оціночна вартість нерухомості) мінус витрати на її придбання. Ключовими стають строк володіння об’єктом нерухомості та документально підтверджені витрати на придбання об'єкту нерухомості. Як і раніше, володіння об’єктом нерухомості три роки і більше, і якщо це перший продаж у фізичної особи протягом року, діє право не оподатковувати такий дохід.

Наскільки може зрости податок на нерухомість?

Якщо розглядати зміни на прикладі, то це виглядатиме таким чином. Раніше, якщо фізична особа інвестувала 1 млн грн у нерухомість на початковій стадії її будівництва, і за два роки за умови готовності об’єкту фізособа реалізувала таку нерухомість зі 100% націнкою – за 2 млн грн, то з такого доходу від реалізації вона мала сплатити ПДФО в розмірі 5% від суми угоди та ВЗ – 1,5%. У цьому умовному прикладі це становило б 130 000 грн.

За новими правилами, за наявності всіх документів щодо витрат, об’єктом оподаткування буде різниця між ціною продажу й витратами на таку інвестицію. Розрахунково це становитиме 1 млн грн, з яких необхідно сплатити ПДФО в розмірі 18% та ВЗ – 1,5%. Загальне податкове навантаження буде 195 000 грн.

Якщо націнка інвестора на суму інвестування буде 50%, то змін у податковому навантаженні інвестор не відчує. Якщо націнка інвестора буде менше 50%, то новий порядок оподаткування може бути навіть вигіднішим інвестору. Проте за націнки вище 50% податкове навантаження в інвестора буде більшим, ніж раніше.

Ціна продажу може перевірятися на її відповідність ринковій вартості за умови обов’язкового нотаріального оформлення таких угод із нерухомим майном. До того ж не слід забувати про 1% внеску до Пенсійного фонду та мито, які нікуди не поділися.

Як відзвітувати про мінімальне податкове зобов’язання?

Додаток МПЗ – це розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік. Він заповнюється фізичним особами-підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування). Останні мають бути власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Додаток МПЗ, це додаток про новий податок – мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). Він є актуальним для тих фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування і мають власні або використовувані сільськогосподарські землі.

В основі механізму МПЗ закладено коефіцієнт від нормативної грошової оцінки землі. Якщо сума всіх сплачених податків аграрієм за рік буде менше, ніж розрахована сума МПЗ, то різницю він має доплатити в бюджет.

Мінус нововведення – це зростання податкового навантаження для аграрія під час війни й у тих важких умовах, у яких зараз намагається працювати весь бізнес, а плюс – для бюджету через сподівання отримати додаткові надходження.

Читати також: Гроші в стилі BlackRock: найбільша інвесткомпанія вчитиме Україну боротися з кризою. Чому це – хороший знак?

Яка буде відповідальність?

Декларація про майновий стан і доходи належить до податкових декларацій. Обов’язок подання такої декларації визначає Податковий кодекс України. За несвоєчасне її подання ПК передбачає застосування фінансової відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

Крім цього, діє норма Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якою, в разі неподання декларації про доходи, можливий штраф у розмірі від 51 грн до 136 грн.

Суми, як бачимо, незначні, але не слід забувати, що за недоплату податків передбачені окремий штраф і пені залежно від строку затримки в їх сплаті.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло