Криптозима на ринку: чи є майбутнє у біткоїна та блокчейну

Криптозима на ринку: чи є майбутнє у біткоїна та блокчейну

Як можна стабілізувати неконтрольований ринок

Криптозима на ринку: чи є майбутнє у біткоїна та блокчейну

Курс біткоїна за останні дні знову опустився до дворічного мінімуму – $15 480 за монету. На тлі новин про крах криптобіржі FTX та декількох інших продуктів на ринку та залучення нових джерел фінансування для розв'язання проблем із ліквідністю криптовалютним брокером Genesis користувачі намагаються забрати свої кошти, а компанії шукають варіанти, як зберегти фінансові ресурси. Що відбувається на ринку криптовалюти, як потрібно його регулювати та які його перспективи, Mind розповів Руслан Колодяжний, СТО британської фінтех-компанії Wirex, керівник Wirex R&D. 

Що відбувається з ринком? 

Ще до FTX уже всі говорили, що ринок зайшов у криптозиму – період, під час якого все падає. Почалося все з того, що через війну в Україні, зміни ставки ФРС у США, багато гравців на фінансовому ринку вирішили згорнути діяльність, зменшити ризиковість своїх операцій і почали продавати криптовалюту. Далі почалися банкрутства через недостатню ліквідність компаній на ринку криптовалюти – першим великим прецедентом був кредитний протокол Celsius. Банкрутували пов'язані з ними компанії, багато венчурних фондів зазнавали збитків.

Після тимчасового затишшя згодом відбувся крах криптовалютної біржі FTX. На сьогодні біржа винна 50 найбільшим кредиторам $3,1 млрд. Слідом збанкрутували компанії та кредитори, що працювали із цією біржею. Понад $10 млрд FTX «змив» з ринку. Це спровокувало в користувачів великий страх втратити свої гроші та відсутність розуміння, яка біржа чи компанія ще може вийти з ринку.

Зараз усі забирають гроші там, де можна – з централізованих бірж, протоколів, де користувачі давали їх в кредити, також з усіх ризикованих операцій. Оскільки люди не можуть контролювати, що з грошима станеться чи будуть заблоковані можливості вивести їх із протоколів. Зараз відбувається великий відтік грошей з усього ринку, він триватиме протягом найближчих тижнів.

Чи можна застрахувати гроші на крипторинку? 

Механізму страхування, гарантування як такого, звісно, немає. 

Ринок цифрових валют надто молодий. Проте централізовані біржі знаходяться нібито в регульованих юрисдикціях, де такі механізми повинні бути в теорії. Але практика показує, на прикладі FTX, що через махінації та грубі порушення вони просто не дотримувалися цих практик.

Щодо порятунку ринку загалом, то голова Binance Чанпен Чжао виступив із закликом підтримати ті компанії, яким потрібне фінансування. За ним підтягнулись інші великі платформи. Але умови фінансування поки що невідомі. Вони можуть бути різними, це залежить від того, хто прийде за грошима. Вони можуть викупити долю в бізнесі або пропонувати кредити. Тому що великі компанії – це перш за все бізнес. 

Чи можна регулювати ринок? 

Зараз потрібно розуміти, що крипторинок важко регулювати. На ринку Європи, США та Великої Британії є регулятори, державні організації, які стежать за роботою криптовалютного ринку. У цих країнах є відповідне законодавство та вимоги до компаній. Але закони, що є для традиційних фінансів, застосувати до крипти не можна – це зовсім інша технологія і можливості.

Наступним кроком має бути реакція регуляторів на все, що відбувається, – створення механізмів страхування, додаткових внесків і своєрідного Фонду гарантування вкладів з метою закрутити гайки компаніям, що працюють на крипторинку. Але сам по собі ринок розвивається надто швидко, і це буде не просто. Зупинити блокчейн неможливо. Страхування вкладів може уповільнити ринок, але не зупинити його. 

Найкращим варіантом розвитку подій буде ринкова саморегуляція, що не раз уже було доведено на прикладі минулих циклів. Саме тоді створювалися нові механізми захисту користувачів, прозорості, а також продукти, що давали можливість користувачам мати повний контроль над своїми грошима та не залежати від централізованих фондів або інших організацій.

Можлива поява на ринку DAO (децентралізованої автономної організації) як форми організації глобальної спільноти, що розвиватиме ринок цифрових активів і забезпечить кращу верифікацію учасників ринку, більшу прозорість і доступність інформації в зрозумілому вигляді для простих користувачів.

Чи можна довіряти крипті та якою має бути цифрова гігієна? 

Якщо говорити про довіру до ринку, крах бірж – це закономірний шлях у розвитку нового та привабливого для всіх інструменту цифрових активів. Довіра до технології не страждає сама по собі, підривають довіру люди, які створюють фінансові піраміди навколо технології, обіцяючи шалені прибутки. Але це технологія математично підтверджена й не залежить від волі однієї людини чи обмеженої групи. Коли клієнт надсилає гроші, вони гарантовано прийдуть – це підкоряється прозорим правилам смартконтрактів і блокчейну. Потрібно виробити цифрову гігієну та оцінювати ризикованість роботи з продуктами, що стають усе більше доступними для людей.

Найголовніший тригер, який має працювати для будь-якої людини, – якщо людина або компанія хизується великою кількістю грошей і пропонує ставку, яка вище середньої по ринку, то це шахрайство. Як відбулося з FTX. Вони постійно транслювали надвелику прибутковість, можливість покрити будь-які ризики та мегавпевненість, а вийшло зовсім інакше.

Потрібно також перевіряти ліцензії, аудити. Довіра відомих людей та їх залучення в якусь компанію – взагалі не повинна бути критерієм довіри у користувача. 

Як розвиватиметься криптовалюта? 

Поштовх розвитку крипторинку дасть синергія WEB2- та WEB3-продуктів, люди матимуть більше контролю за своїми грошима й користуватимуться перевагами дешевих і доступних фінансових послуг. Це буде наступним кроком у розвитку ринку: з одного боку, регулятори намагатимуться врегулювати ринок, з іншого – новим компаніям потрібно буде з'являтися та розвиватися, вони інтегруватимуть децентралізовані продукти й протоколи.

WEB3-ринок – ринок усіх продуктів, які працюють виключно на блокчейні або використовують блокчейн-технології для своєї роботи. У смартконтрактах, основний механізм взаємодії активів у блокчейні, прописані всі правила роботи певного продукту й опубліковані на блокчейні, де кожен може їх переглянути. А це означає, що чіткі прозорі правила роботи записані в розподіленій базі даних, до якої ніхто не має централізованого доступу та не може внести одноосібно зміни в процес роботи, що дає більше безпеки, захищеності від таких банкрутств, доступність у використанні активів.

Зараз WEB3 стає флагманом інновацій і розвитку фінансових технологій. З часом звичайні банки та компанії інтегруватимуть та створюватимуть децентралізовані застосунки. Наприклад, у застосунку вашого банку з'явиться рахунок з криптовалютою, і ви зможете робити перекази безкоштовно будь-кому, будь-де, отримувати доступні кредити або продаж квартири буде здійснюватися в лічені хвилини без необхідності нотаріального посвідчення.

Цифрові активи стануть доступнішими для простих користувачів і невидимі для них, бо не буде розділення на крипто- та звичайні валюти. Поряд із цим розвиватимуться механізми децентралізованої регуляції.

Може буде у вигляді додатка правила взаємодії між гаманцями. Клієнти бачитимуть, хто має відповідний рівень грошових резервів, яка довіра до платформи чи біржі. 

Чого чекати за п'ять років? 

Технологія точно не зникне. Мінімум через те, що всі держави почали інтегрувати її на рівні випуску цифрових валют центральних банків. Якщо раніше при перших криптозимах можна було говорити, що майбутнє блокчейн-технології та криптовалют туманне, то зараз уже є ще більше прикладів самостійності технології. Це, наприклад децентралізовані додатки, що працюють суто на блокчейні – як підтвердження цінності технології та продуктів з її використанням. Це такі продукти, як протоколи кредитування, протоколи маржинальної торгівлі, сервіси токенізації, де можна перевести в NFT майно.

Через декілька років буде більше продуктів, основою який буде криптовалюта або токенізовані цифрові активи, що використовують блокчейн. Але для всіх це буде звичним і зрозумілим: буде менше фокусу натехнології, а більше – на потреби користувачів та зручності використання. Але до цього моменту буде не одна криптозима.

Через пів року після перемоги України зростатиме ринок криптовалюти зокрема й фінансовий ринок загалом. Головна задача всіх, хто працює на цьому ринку, створювати нові продукти та можливості для поліпшення доступу до фінансів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло