З чистого аркуша: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022

З чистого аркуша: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022

Чого мають навчитись управлінці у 2023 році

This material is also available in English
З чистого аркуша: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022
Фото: depositphotos.com

Хороший бізнес-проєкт – це якась добре реалізована ідея, що пропонує ринку чи певній групі людей конкурентоспроможні та креативні рішення їхніх нагальних проблем. Навіть у мирний час будь-яка підприємницька діяльність є неабияким викликом. Повномасштабне ж вторгнення перекреслило плани чи не кожного українського управлінця. Багато бізнесів в країні згорнулось чи завмерло в стадії очікування, тоді коли увесь світ продовжує удосконалювати сферу управління проєктами. Враховуючи, що війна триває майже рік, управлінці вже мають можливість проаналізувати власні помилки, запозичити досвід управління в колег, не обов'язково західних, але й у співвітчизників, та зробити так, аби в їхніх проєктах відкрилося друге дихання. Які ж недоліки діяльності бізнесу варто лишити в минулому і що буде важливо у 2023 році, розповіла Mind засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, співзасновниця мережі КМДШ Лідія Білас.

Стан бізнесу в 2022 році

Дія.Бізнес з партнерами провели вже дев’яту хвилю дослідження стану українського бізнесу під час агресії росії проти України. Аналітика виявила, що індекс активності бізнесу в листопаді склав 30 з можливих 100. Для розрахунку індексу оцінюють найм, кількість замовлень, запаси, випуск продукції або обсяг наданих сервісів, спроможність нарощувати товарообіг. Порівнюючи з літніми місяцями, тенденція покращилась, але порівнюючи з вереснем, погіршилась.

З чистого аркушу: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022
Фото: з сайту business.diia.gov.ua

При цьому, аналізуючи роботу підприємств, бачимо, що в листопаді минулого року ситуація була кращою, ніж в попередні місяці. Зменшилась кількість підприємств, які повністю припинили роботу, збільшилась кількість підприємств, які наростили обсяг робіт порівняно з довоєнним часом.

Ще одне позитивне відкриття дослідження – бізнес повертає скорочених працівників. Тож потрохи управлінці стають на ноги та відновлюють бізнес-процеси, створюють нові робочі місця, але все ще не можуть повернутись до звичних способів планування та керування проєктами.

То ж що варто залишити у 2022 році? 

Страх віддаленого формату роботи

Здавалось б, увесь світ повертається в офіси після закінчення пандемії COVID-19, а Ілон Маск навіть погрожує звільняти тих, що відмовляється звикати до офлайну. Насправді ж дослідження Microsoft Work Trend Indeх показало, що віддалена форма роботи продовжила бути в тренді в 2022 році.

З чистого аркушу: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022
Фото: з сайту l-a-b-a.com

Велика кількість професіоналів не погоджується на офісний графік та віддає перевагу тій компанії, яка готова до онлайн-співпраці. 

Управлінцям варто поліпшити навички дистанційного керування проєктами та спілкування через інтернет, навчитись довіряти працівникам на відстані та мати в арсеналі способи попередження вигорання.

В України дистанційна робота – це не лише тренд, але й гарантія безпеки для працівників. Психічне здоров’я великої кількості українців постраждало, і якщо у роботодавців є можливість знизити рівень стресу через дозвіл працювати онлайн – варто піти на цей ризик.

Ігнорування експорту

Експерти вважають, що одним зі способів подолання наслідків агресії росії є збільшення кількості експорту. Наразі 27,3% опитаних управлінців уже є експортерами, ще 17% заявили, що планують розвивати експортний напрям. Станом на листопад в Європі зареєстровано майже 5 млн українських біженців. Це потенційні покупці українських товарів – наших звичних продуктів, які важко знайти в Європі, українських книг, які представлені в занадто маленькій кількості в європейських книгарнях (а в деяких країнах не представлені взагалі), навіть вишиванок та інших товарів. Біженцям досі необхідні мовні курси, податкові консультації, психологічний та кар’єрний супровід.

Серед проблем, з якими зіштовхуються управлінці, – відсутність зав’язків з постачальниками, кваліфікованого персоналу, невідповідність товару іноземному ринку, нерозуміння міжнародного ринку. Але кожну з цих проблем можна вирішити, задовільнивши потреби українців за кордоном, завоювавши любов європейських покупців та розширивши мережу експорту.

З чистого аркушу: помилки бізнесу, що мають лишитись у 2022
Фото: з сайту slovoidilo.ua

Нехтування емоційною адаптивністю

Бізнес-тренер Патрік Мейфілд з'ясував, що провідні управлінці проєктів витрачають від 60 до 80% часу на взаємодію з учасниками команди. Вміння відчувати емоційний стан співрозмовника, знаходити підхід, бачити ситуацію очима підлеглого – одна з найважливіших компетенцій керівника. Тож у 2023 році варто прочитати книги або пройти навчання для того, щоб знаходити мотивацію для кожного співробітника, створювати позитивну атмосферу в колективі, організовувати стосунки, в яких буде існувати довіра та бажання ділитись своїми ідеями, проблемами, думками.

Хорошими психологами не народжуються. Зрозуміти іншу людину допоможуть курси та книги. Розуміння інших людей та правильна комунікація допоможуть правильно обрати виконавця на проєкт, знайти заохочення, подолати конфлікти та підвищити ефективність на роботі.

У часи підвищеного стресу, коли люди часто занадто виснажені та можуть зірватись, проявляти емпатичну гнучкість для керівника стає вкрай важливо.

Нехтування психічним здоров’ям підлеглих

Дослідження Microsoft Work Trend Index 2022 виявило, що 53% опитаних ставлять у пріоритет своє ментальне здоров'я та особисте благополуччя. Покоління міленіалів та Gen Z не будуть терпіти токсичного керівника, адже добре рефлексують, вміють говорити «ні» , розуміти емоції та відстоювати кордони. Якщо роботодавець не здатний зберегти ментальне здоров’я, 24% співробітників віддадуть перевагу переходу до компанії, де психологічний стан колег є однією з ключових цінностей.

Авторитаризм і тиранію варто залишити в 2022 році. У новому році треба уважно слідкувати за справедливим розподілом завдань, заохоченням, підкресленням того, що сподобалось у роботі, забезпеченням фізичної та психологічної безпеки, створенням life-work balance.

Нехтування допомогою армії

Феномен стійкості українців – об’єднання. Значна кількість бізнесу, незалежно від розміру, регулярно переказує частину прибутку на користь ЗСУ, розуміючи, що таким чином вони теж наближають перемогу.

Створюючи бізнес-проєкти, не варто забувати про створення в командах культури взаємопідтримки і заохочення допомоги нашій армії чи тим, хто її вкрай потребує.

Допомога ближньому ще ніколи не була настільки важливим маркером, бо це не лише рятує чиєсь життя, але й «вказує» на своїх, а отже покращує стосунки і розуміння між людьми в колективі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло