Мобільні застосунки девелоперів: подужати верхньорівневе планування та документообіг

Мобільні застосунки девелоперів: подужати верхньорівневе планування та документообіг

Дорого чи дешево – оптимізація витрат на мобайл можлива, адже є з чого вибирати

Мобільні застосунки девелоперів: подужати верхньорівневе планування та документообіг
Фото: depositphotos.com

Про що ми думаємо, коли говоримо про мобільні застосунки для забудовників? Зазвичай йдеться про маркетингові інструменти з портфоліо чи презентацією проєктів, інколи – про зручні сервісні застосунки для кінцевих користувачів – власників нерухомості.

Та чи може мобайл безпосередньо спростити й прискорити сам девелопмент – аналітику, проєктування, управління будівництвом? Сергій Гузенко, CEO компанії WEZOM, пояснив Mind, чи можливо це і які мобільні застосунки варто взяти до уваги. 

Пошук локацій, оцінка місцевості

Звісно, коли новий проєкт існує лише на стадії ідеї, то для поверхневого аналізу локації під нього вистачить й звичайних гуглівських карт. Але чим предметнішим буде обговорення, тим точніших даних воно потребуватиме.

Відтак у пригоді можуть стати топографічні застосунки на кшталт Gaia GPS та iTopoMaps. Вони були створені для туристів, але на Заході полюбилися й професіоналам зі сфери девелопменту та нерухомості.

Річ у тім, що такі застосунки дозволяють оцінити локацію під забудову з огляду на її ландшафтні особливості. Детальна топографія може надати не лише супутникові знімки, але й дані щодо ландшафту та висоти локації над рівнем моря. І все це без необхідності їхати безпосередньо на місцевість, яку все одно іноді важко оцінити «наживо» без допомоги експертів.

Є й спеціалізовані застосунки на кшталт My Elevation та Elevation Calculator, які допомагають точно визначити висоту ділянки над рівнем моря за географічними координатами чи геолокацією. З такими інструментами можна навіть підготувати приблизну діаграму висот, аби оцінити ділянку під забудову.

Сюди ж можна віднести й застосунки на кшталт Planimeter та Measure Map Pro, які дозволяють легко та відносно точно вимірювати відстані, периметри на площі на цифрових мапах, виділяючи для цього будь-які зони.

Якщо вам треба максимально швидко і просто визначити площу певної території – то це, мабуть, найзручніше рішення, доступне будь-де та будь-коли. Ясна річ, застосунки не замінять геодезистів, але дещо прискорять старт. 

Усе це стосується фізичної оцінки локацій під забудову.

А як щодо ринкової оцінки?

Тут в пригоді стають сучасні платформи лістингу нерухомості, на кшталт американської Homesnap або британської Nimbus Maps.

Зокрема, Homesnap використовується як пересічними користувачами, так і агентами, яким потрібна база пропозицій оренди/продажу в реальному часі. Платформа також дозволяє приблизно оцінити вартість будь-якого будинку з огляду на ринкову ситуацію.

Аналогічну ідею сповідує й Nimbus Maps, де користувачі можуть порівнювати ціни та аналізувати їхню динаміку. Це вельми корисні можливості не лише для рієлторів, але й для забудовників, які прагнуть розуміти стан і перспективи ринку.

Планування робіт, планування витрат

Уявімо, що ідеальну локацію під девелопмент знайдено й можна братися за розробку проєкту. Звісно, ніхто не буде комплексно займатись проєктуванням багатоповерхівки на смартфоні, але в мобайлі є декілька інструментів, які спростять верхньорівневе планування та документообіг.

Скажімо, Construction Cost Estimator – застосунок для створення кошторисів під будівельні проєкти – його можна сформувати безпосередньо у смартфоні у вигляді PDF.

Кожна стаття витрат розбивається на складові: матеріали, робоча сила, витрати на субпідрядників тощо. Можна вести власний костбук з оцінками витрат, а можна окремо придбати один з трьох вже сформованих – для порівняння або для перевірки підрядників.

На Andrioid та iOS доступна ціла низка застосунків для інженерних розрахунків на кшталт Civil Quantity Estimator чи Home Builder Pro Calcs. Вони дозволяють проводити деякі складні будівельні розрахунки прямо на смартфоні.

Це набір калькуляторів, що допомагають визначити кількість та приблизну вартість матеріалів для будівництва об’єкта: сталі, цементу, піску, цегли, плитки, фарби – практично усього, аж до дверних ручок.

На мобайлі є навіть спрощене CAD-проєктування. Ясна річ, застосунки на кшталт PadCad не призначені для комплексного проєктування, але чудово підходять для роботи з ескізами та створення скетчів прямо на будмайданчику – з одним лише планшетом. Їх можна використовувати для швидкого редагування матеріалів, для презентації проєктів тощо.

Управління будівництвом

Насправді для менеджменту процесів на будмайданчику існує цілий окремий клас софту – системи управління будівництвом (Construction Management Software, чи CMS).

Такі платформи допомагають девелоперам організовувати та контролювати процес будівництва, переходити від паперової проєктної документації до тривимірних BIM-моделей, вести прозору фінансову звітність та електронний документообіг.

CMS допомагають ретельно контролювати ефективність робіт та використання коштів, скорочувати бюрократію та автоматизувати рутину, наскільки це сьогодні взагалі можливо в девелопменті. Нас цікавлять передусім мобільні втілення таких систем.

Дуже популярним рішенням стала PlanGrid, популярна хмарна платформа управління будівництвом з продуктами Autodesk, що дозволяє позбутися паперових креслень. Будівельники отримують єдиний синхронізований простір для співпраці з інженерами та архітекторами, варто лише завантажити проєкт в хмару.

З іншого боку, застосунок працює як тасктрекер, який дозволяє призначати завдання та відстежувати їхнє виконання в реальному часі. Аналогічні завдання вирішують й застосунки Siteworks, Contractor Foreman, Procore та інші.

Ще якихось 7–10 років тому CMS здебільшого були складними десктопними платформами, використовувати їх на практиці було важко. Та мобільний формат врешті забезпечив будівельному софту присутність на кожному будмайданчику. Тепер інженери та будівельники можуть працювати з тривимірними BIM-моделями з будь-якого дешевого планшета.

Існують й інші інструменти. Застосунок PhotoMeasures пропонує начебто дріб’язкову, але незамінну можливість в будь-яких роботах: нанесення вимірів безпосередньо на фото об’єкта. Тобто ви фотографуєте інтер’єр будівлі на смартфон, і в декілька кліків наносите на фото векторні стрілки у сантиметрах чи дюймах. Вкрай корисно для документації вимірювань, для закупівель матеріалів, для демонстрації роботи клієнтам – будь для чого.

Насправді девелопери нерідко звертаються до розробників саме за такими маленькими кастомними застосунками: обробка фото, елементарне 3D-моделювання, кастомні тасктрекери та органайзери для бригад будівельників тощо. Іноді найнепомітніші інструменти та дрібні зручності можуть суттєво спростити життя фахівцям та прискорити роботи. 

У чому проблема застосунків для девелоперів?

Отже, у сторах iOS та Android вистачає корисних інструментів, тож все начебто добре. Втім практика розкриває головну проблему – цих інструментів стає забагато.

Професіоналам галузі нерідко доводиться користуватися мало не десятком окремих застосунків для вирішення специфічних завдань, без врахування базових інструментів: месенджерів, пошти, електронного документообігу тощо. І це не може не впливати на ефективність. Водночас деякі процеси доводиться й надалі вести чи дублювати на папері.

Варто сказати і про те, що більшість зі згаданих нами застосунків – не безплатні. Якщо якась дрібничка типу PhotoMeasures коштує в App Store $5, то користування хмарним CMS-софтом часто пов’язане з більш-менш серйозними витратами за передплатною моделлю.

Якщо менеджери забудовника змушені на постійній основі використовувати декілька платних сервісів, які до того ж не повністю закривають їхні потреби, то це привід замислитися над пошуком альтернатив.

Якою може бути альтернатива?

Ми говоримо про інвестиції забудовника у власний мобільний застосунок для девелопменту. Так, це не такий швидкий шлях, але у нього є значні переваги:

  • повна відповідність потребам персоналу та операційній діяльності компанії;
  • можливість привести усі проєкти до єдиних стандартів та наскрізної аналітики;
  • простота інтеграції будь-яких інструментів, будь-якого функціонала;
  • свобода в експериментах та впровадженні сutting edge технологій – від засобів машинного навчання до блокчейну та BIM-проєктування нового покоління;
  • інтелектуальна власність на технологію, що дає девелоперу незалежність та перспективу стати постачальником софта на ринку.

Як будівельній компанії створити чи стати власником софту?

Шукати підходи та технології, формувати власну IT-команду або шукати партнерів з відповідною експертизою.

Наш досвід та пильне спостереження за ринком мобайлу дозволяють стверджувати: галузь девелопменту потребує нового, свіжого погляду на мобільний софт.

Саме зараз інвестиції в нього можуть не просто покращити операційну ефективність, але й «вистрілити» – задати новий тренд в галузі, на яку ще чекає потужне відновлення після завершення цієї війни. А ті забудовники, що встигнуть влучити в цей тренд, чи навіть створять його, виграють найбільше.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло