ЄСПЛ проти рф щодо так званих «Л/ДНР»: Україна отримала нову можливість відшкодувати збитки

ЄСПЛ проти рф щодо так званих «Л/ДНР»: Україна отримала нову можливість відшкодувати збитки

І може спростити перспективи позовів у інших міжнародних судах

ЄСПЛ проти рф щодо так званих «Л/ДНР»: Україна отримала нову можливість відшкодувати збитки
Фото: УНІАН

Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) 25 січня 2023 року ухвалив проміжне рішення щодо юрисдикції у справі Україна та Нідерланди проти росії (Справа щодо Донбасу). Цим рішенням суд, зокрема, встановив, що рф здійснювала «ефективний контроль» над так званими Л/ДНР. Це перше рішення міжнародного суду, у якому встановлено факт контролю росії над «Л/ДНР» настільки, що вона має нести відповідальність за їхні дії, як за свої власні. Що означає це рішення для України та які наслідки матиме для рф – держави-терориста, розповіли Mind керуючий партнер, партнер-засновник АО Arzinger Тімур Бондарєв та юрист компанії, адвокат Володимир Наконечний

Без сумнівів, ці висновки матимуть важливе значення в інших справах щодо стягнення збитків з рф.

Нагадаємо: справа щодо Донбасу стосується порушень Європейської конвенції з прав людини, які були вчинені проросійськими сепаратистами та російськими військовими на Сході України 2014 році й у подальшому, зокрема збиття цивільного літака МН17.

Що ж встановив ЄСПЛ?

За загальним правилом, ЄСПЛ може розглядати справи проти держави, лише коли ймовірні порушення здійснені на території, яка перебуває під її юрисдикцією. Інакше кажучи, якщо держава контролює цю територію – зазвичай у межах свої кордонів.

Щодо територій, які держава контролює поза межами своїх загальновизнаних кордонів, ЄСПЛ вживає терміни «ефективний контроль» або екстериторіальна юрисдикція. Вони були розроблені для випадків окупації, і ЄСПЛ має доволі розвинену практику із цього питання – це, наприклад, справи проти Туреччини (щодо Північного Кіпру) та проти росії (щодо Придністров’я, окупованих територій Грузії, Криму).

У рішенні щодо юрисдикції від 25 січня 2023 року ЄСПЛ дійшов таких висновків. 

Території так званих «Л/ДНР» були під «ефективним контролем» рф із 11 травня 2014 року (дата, коли сепаратисти провели «референдуми» і згодом проголосили незалежність) до як мінімум 26 січня 2022 року.

ЄСПЛ взяв до уваги:

  • присутність російських військ на Сході України з квітня 2014 року;
  • вплив росії на військову стратегію сепаратистів;
  • надання росією військової техніки у великих кількостях;
  • а також політичну та економічну підтримку, надану сепаратистам.

Відповідно ЄСПЛ вирішив, що він має повноваження розглядати порушення конвенції, вчинені росією на Сході України, оскільки рф фактично контролювала певну частину Донбасу.

Імовірно, на територіях «Л/ДНР» мали місце постійні порушення прав людини, які захищені конвенцією (відповідно до термінології ЄСПЛ мала місце «адміністративна практика»). Крім того, мали місце знищення рухомого та нерухомого майна, викрадення та розграбування приватної та комерційної власності, а також незаконні експропріації без компенсації.

Також ЄСПЛ зазначив, що росія може бути відповідальною і за збитки, заподіяні російськими артилерійськими обстрілами території, що контролювалися Україною. Попри те що ці території не були під «ефективним контролем» держави-агресорки, росія могла мати «персональну юрисдикцію» над особами, які здійснювали ці обстріли (могла контролювати дії цих осіб).

Проте це питання буде розглянуто на стадії розгляду справи по суті, оскільки воно потребує детального аналізу фактів у кожному конкретному випадку.

ЄСПЛ також вирішив почати відхід від своєї попередньої практики у справі «Грузія проти росії (ІІ)», що певний часовий проміжок може бути виключений з-під юрисдикції ЄСПЛ.

Тоді тривали активні бойові дії між арміями, тож суд почав відрізняти незаконні військові напади на цивільних осіб і цивільні об'єкти та знищення приватної власності, які можуть розглядатися ЄСПЛ, від бойових дій між арміями.

Читайте також: Відшкодування збитків, завданих воєнними діями: який механізм компенсації є найбільш вірогідним?

Рішення ЄСПЛ може допомогти стягнути збитки з росії

Інші справи в ЄСПЛ

Хоча росія вийшла з Ради Європи і відповідно з-під юрисдикції ЄСПЛ, суд може розглядати заяви проти держави-агресорки, але лише, якщо порушення відбулися до 16 вересня 2022 року.

Оскільки ж на сьогодні не існує механізмів для примусового виконання рішень ЄСПЛ проти росії, Україна продовжує вести старі та ініціює нові справи, щоб створювати прецеденти притягнення рф до відповідальності та встановлювати важливі факти, які можна буде використати в інших процесах.

Встановлення факту, що росія здійснювала ефективний контроль над «Л/ДНР», тепер матиме обов'язкову силу для подальших справ у ЄСПЛ за заявами людей і компаній, які втратили своє майно 2014 року й у подальшому, через агресію рф на території так званих «Л/ДНР».

Попередні висновки щодо артилерійських обстрілів можуть бути корисними для визнання прийнятними індивідуальних заяв проти росії щодо бомбардувань та обстрілів цивільних об'єктів в Україні після 24 лютого 2022 року. Це стосується, зокрема, торгових центрів, електростанцій, нафтобаз на підконтрольних Україні територіях. 

Читайте також: Готуємо зброю: як ЄСПЛ може допомогти у стягнені збитків з рф через війну

Поза межами ЄСПЛ

Нещодавнім значним успіхом для України стало ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції про репарації. Останньою було визнано необхідність створення компенсаційного механізму для України, а також закликано держави світу створити міжнародний реєстр збитків у співпраці з нашою державою.

Втім, попри високу ймовірність створення компенсаційного механізму для України в найближчі роки, швидше за все, з його допомогою можна буде відшкодувати лише ті збитки, які виникли після 24 лютого 2022 року.

Тому компаніям, які постраждали від дій росії на Донбасі протягом 2014 – початку 2022 року, варто розглядати альтернативні варіанти отримання відшкодування.

Для великого бізнесу хорошою опцією є інвестиційний арбітраж, у який навіть сьогодні можна податися щодо подій 2014 року, адже будь-які строки позовної давності відсутні. У таких інвестиційних спорах висновки ЄСПЛ щодо російського контролю над «Л/ДНР» у справі щодо Донбасу можуть стати важливим аргументом на користь позивачів для встановлення юрисдикції.

Читайте також: Як держдума підклала рф свиню: український бізнес отримав нову можливість стягнути збитки з країни-терориста

Отже, ЄСПЛ встановив факт здійснення «ефективного контролю» росією над територією так званих «Л/ДНР» і часові межі такого контролю.

Відповідно, особи та бізнес, які зазнали збитків на цих територіях, тепер матимуть вагомий аргумент у міжнародних судах / трибуналах, який має дещо полегшити процес стягнення збитків із рф і притягнення агресора до відповідальності.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло