Е-рецепт: як працює нова опція в аптеках, у лікарів та для пацієнтів

Е-рецепт: як працює нова опція в аптеках, у лікарів та для пацієнтів

І чи захистить новий закон від неконтрольованого вживання антибіотиків серед українців

Е-рецепт: як працює нова опція в аптеках, у лікарів та для пацієнтів
Фото: depositphotos.com

Ринок охорони здоров’я безперервно розвивається – від широкого впровадження нових технологій, як-от носимі пристрої для моніторингу здоров’я та медичної робототехніки, до прийняття та ухвалення нових законів. І однією з таких кардинально важливих змін є закон про регулювання продажів антибіотиків шляхом введення електронного рецепта, який набув чинності з 1 січня 2023 року. Проте, у Мінохорони здоров'я пояснили, що вже навесні всі рецептурі прпеарати мають продаватись за е-рецептом. Навіщо потрібен цей закон українським пацієнтам, чи справді самостійне призначення антибіотиків могло заподіяти шкоди здоровʼю і як прискорити процес отримання е-рецепта, розповів Mind СЕО Doc.ua Гаррі Андреасян.

Заборона на продаж антибіотиків без рецепта почала діяти в Україні ще з 1 серпня 2022 року. Тепер купівля таких препаратів здійснюється лише за наявності електронного рецепта, який можна отримати у лікаря.

Перехідний період діяв п'ять місяців, впродовж яких в аптеках приймали і паперовий, і електронний рецепт. А вже від 1 січня 2023 року всі аптеки мають приймати виключно електронний рецепт.

Е-рецепт як інструмент боротьби від неконтрольованого вживання антибіотиків

Антибіотики призначають людині досить часто протягом життя, тому ви, напевно, дивується, чому не можете просто купити їх самостійно, без рецепта. Антибіотики є потужними ліками, які знищують бактерії або сповільнюють їх ріст. Хоча деякі з них були доступні без рецепта довгий час, зараз придбати цей лікарський засіб можна лише за електронним рецептом у будь-якій з аптек країни.

Як повідомляє МОЗ, продавати антибіотики за рецептом – це спроба України обмежити їх безконтрольний продаж аптеками, що призводить до поширення самолікування, і як наслідок – погіршення здоров’я населення. Адже, за результатом опитування Центру громадського здоров’я, майже 64% українців переконані, що антибіотики можна вживати в разі застуди чи вірусної інфекції, тоді як насправді антибактеріальні препарати взагалі не діють на віруси.

Неправильне лікування, своєю чергою, може призвести не лише до важких побічних ефектів, а й до такого небезпечного стану, як антибіотикорезистентність (стійкість бактерій до антибіотиків). Спеціалісти стверджують, що з кожним роком лікування бактеріальних інфекцій, наприклад таких хвороб, як пневмонія чи туберкульоз, стає все складніше. А скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інші хвороби, які зараз швидко і без наслідків піддаються лікуванню цими препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, більшість країн Європейського Союзу дозволяють продаж лише безрецептурних ліків. А ось антибіотики та інші рецептурні препарати придбати без рецепта неможливо. Так само й українцям уже давно варто долучатися до загальноприйнятої європейської практики, коли самолікування – це вже минуле століття, а антибіотики призначаються не самими пацієнтами, а лікарями.

У виняткових випадках антибіотики можуть відпускатись без рецепта

Отримати електронний рецепт на антибіотики можна в сімейного лікаря. Важливою умовою є реєстрація пацієнта в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) та підписана декларація із сімейним лікарем (вона не є обов’язковою, проте значно полегшить процес). Ви приходите на прийом, лікар робить огляд та встановлює діагноз, а потім виписує вам рецепт в електронній системі. Після чого вам на телефон приходить SMS з кодом рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Далі ви йдете в аптеку, називаєте провізору код рецепта та купуєте потрібні ліки власним коштом.

Оскільки закон запроваджується під час війни, з цього правила буде кілька винятків. Без рецепта антибіотики можуть відпускатися лише для:

  • волонтерських організацій та Збройних сил України;
  • цивільного населення, що проживає в зонах, де є регулярні обстріли.

Ці винятки діятимуть до кінця воєнного стану.

Новий закон запровадить моду на відвідування лікаря

Цей закон безсумнівно змінить медичний ринок України, але я бачу як позитивні, так і негативні зміни.

З позитивного, окрім того, що це вплине на покращення здоровʼя населення, це, звісно ж, збільшить кількість відвідувань лікарів. Адже якщо раніше, кожна друга людина відкладала візит до лікаря та спиралася на власні знання щодо лікування (хоча і не завжди правильні), тепер без рецепта, який видає лише фахівець, придбати антибіотики буде просто неможливо. Проте, це нарешті має відкрити людям очі на важливість відвідування лікарів: задля правильної діагностики їх стану, призначення відповідних ліків, їх дозування та моніторингу перебігу хвороби. Це знизить кількість ускладнень та побічних ефектів від лікування, загальну кількість хворих та летальних випадків.

З негативного – це вплине на доходи фармацевтичних компаній, адже після введення закону на відпускання антибіотиків лише за рецептом, ринок явно відчує спад продажів приблизно на 15–20% за пів року. Уже зараз багато аптек не продають антибіотики без електронних рецептів, а після посилення контролю щодо їх продажу далеко не всі пацієнти захочуть йти до лікаря за рецептом.

Це може призвести до того, що люди почнуть відкладати своє лікування «на потім», купувати абсолютно неправильні ліки (лікуватися будь-чим, що можна придбати без рецепта) або ж шукати можливості придбати антибіотики нелегальним способом, за допомогою підроблених рецептів і т. д. Що, звісно ж, матиме велику кількість негативних та протизаконних наслідків.

Проте, ми в Doc.ua уже знайшли рішення. Оскільки ми працюємо із сучасними пацієнтами, розуміємо, що причин неможливості прийти до лікаря фізично може бути безліч. Це і нестача вільного часу та небажання стояти в довгій черзі задля «одної смски з кодом рецепта», і відсутність того лікаря, до якого ви завжди звертаєтесь під час проблем зі здоровʼям (наприклад, він виїхав в інше місто/країну і ви тепер не знаєте, куди записатися на прийом), чи то ви настільки погано себе почуваєте, що просто фізично не можете піти за рецептом, та знаєте, який вам потрібен препарат, адже лікувалися ним минулого року.

Лайфхак: лікарі можуть видавати е-рецепти під час онлайн-консультацій 

Якщо ви впізнали себе в описі вище, єдине, що вам потрібно для того, щоб отримати е-рецепт на антибіотики за допомогою сервісу Doc.ua, це зайти на наш сайт у відповідний розділ, заповнити коротку форму (імʼя, номер телефону та коментар із тим, що вам потрібно, рецепт або конкретний препарат) та дочекатися дзвінка лікаря.

Дипломований спеціаліст проведе коротку онлайн-консультацію, допоможе підтвердити або спростувати вашу потребу в антибактеріальному препараті. Щоб застерегтися від помилкових діагнозів, у разі будь-яких сумнівів чи ознак чогось більш серйозного, лікар надасть кваліфіковану консультацію про те, які додаткові аналізи або діагностика потрібні, перш ніж призначити препарат.

Впевнившись у правильності діагнозу, лікар випише дійсний електронний рецепт, який буде міститися у базі МІС та буде прийнятий будь-якою аптекою. Після чого ви отримаєте посилання на виписаний рецепт в PDF-форматі у повідомленні в Viber. Онлайн-прийом буде проходити майже в такому самому форматі, як і звичний нам, очний, але без довгих черг та часу очікування. У цілому це займе приблизно 10 хвилин вашого часу, після чого ви можете йти та купувати антибіотики за рецептом у будь-якій аптеці.

Цей інструмент буде корисним не лише пацієнтам, чий час ми намагаємось заощадити, а й нашим лікарям, клінікам та аптекам-партнерам. Адже ми вкотре хочемо довести, що медицина може бути зрозумілою та зручною, а піклування про здоровʼя має бути не примусом, а свідомим вибором. 

Бажаємо вам залишатися здоровими!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло