Реабілітація поранених: чому цей процес має відбуватися в Україні, а не за кордоном

Реабілітація поранених: чому цей процес має відбуватися в Україні, а не за кордоном

І як розв'язати проблему нестачі кваліфікованих спеціалістів

Реабілітація поранених: чому цей процес має відбуватися в Україні, а не за кордоном
Фото: depositphotos.com

Торік восени в Польщі відкрили медичний хаб для транспортування поранених в Україні до інших країн ЄС. Отже, поранені українці продовжують шукати кваліфіковану допомогу за кордоном, а згодом – реабілітацію. Проте не всі можуть скористатися цією можливістю, тож доводиться звертатися по допомогу в Україні, де ніби і є потрібні спеціалісти, але фахівців, зокрема з реабілітації пацієнтів, що лишилися без кінцівок, бракує. Навчання реабілітологів в Україні передбачає великий обсяг теорії за відсутності візуалізації об’єкта та практики. І навіть попри наявність у країні фахівців, що працюють за різноманітними методиками, немає центру, який би об’єднав усі ці знання та надавав профільну освіту. Як налаштувати реабілітацію поранених  та де отримати кваліфіковану допомогу в Україні, розповів Mind лікар-фізіотерапевт, засновник центру фізичної терапії та реабілітації EREMIN Олександр Єрьомін.

Нещодавно міський голова Києва Віталій Кличко відзначив почесною грамотою Олександра Єрьоміна, чий реабілітаційний центр на волонтерських засадах допомагає військовослужбовцям, які постраждали під час бойових дій. Свою діяльність центр здійснює на території Київського велотреку вже близько двох із половиною років. Центр EREMIN працює вже майже 8 років. Протягом останніх 5 років тут успішно відновилися понад 8000 пацієнтів із різними проблемами та захворюваннями опорно-рухового апарату, як-от: ушкодження меніска, розрив колатеральних та Х-подібних зв'язок, проблеми з верхнім плечовим поясом, хребтом та іншими ушкодженнями. 

Допомога військовим – усунути першопричину проблеми зі спиною, а потім лікувати наслідки

Унаслідок війни виник потік військових із різними травмами. Одна з найпоширеніших проблем – спина, адже військові носять обтяжувачі, через що вилазить грижа. У нас як: коли у вас грижа, лікують саму спину, ми лікуємо не саму грижу, а те, внаслідок чого вона виникла. Прибираємо декомпресію і лікуємо систему.

Починаємо з ніг, зі стопи: спершу робимо сильну амортизацію, стовби, щоб прибрати декомпресію з хребта, а потім уже саму проблему. Спершу потрібно усунути причину, а потім уже наслідки проблеми: не починати з уколів, лазерних-, фізпроцедур, масажів, знеболювальних, як часто це роблять в Україні.   

Водночас приходять військові із запитом на реабілітацію від таких травм, роботі з якими не вчить жоден інститут, наприклад із відірваними кінцівками. Але я працюю з такими людьми, ми адаптуємося, вчимося і вже даємо результат: лікуємо 20–30 військових щомісяця. При цьому вони проходять реабілітацію безплатно.

Військовослужбовець ЗСУ Сергій Кельман, який третій тиждень лікується в центрі після мінно-вибухової травми руки в Бахмуті, розповів: «Раніше я потрапляв до реабілітологів, але траплялося багато аферистів: поводили руками, погладили й усе. Були й спеціалісти, що працювали за застарілими радянськими методиками, радили попарити руки у ванночці з сіллю. Але тут пар не пар – набряк не сходить, а новітні технології і процедури центру допомогли – усе відразу зійшло. Навіть знайомим лікарям, що працюють у госпіталях, рекомендую центр».

Для мене найголовніше, щоб колектив складався з хороших людей. Наразі в центрі працюють дуже відповідальні та свідомі працівники. Вони зглядаються на становище військових і приділяють принаймні годину щодоби, щоб їм допомогти. У такий спосіб штат із 20 працівників щодня робить свій вклад у перемогу.

Читайте також: Протезування для українців: чому за кордоном добре, а вдома краще

Потрібно розвивати власні методики реабілітації, а не повсякчас шукати допомогу за кордоном

Усі хочуть копіювати, а ми шукаємо власний підхід до пацієнтів. Робіть таке добро людям, яке очікуєте й до себе.

Найголовніше для фізичного терапевта – розуміти, що потрібно заглиблюватися й повністю розуміти проблему людини, чому вона отримала певну травму чи хронічну проблему, максимально намагатися допомогти, а не відпрацьовувати свій робочий час заради грошей. Допоможеш одному – той приведе ще двох, а інший – чотирьох і так далі.

В Україні, на жаль, немає гарної освіти з фізичної реабілітації, тому я навчався в Ізраїлі, Німеччині та створив унікальну методику статико-динамічної реабілітації, яку затвердив і сертифікував у Швейцарії. Наразі навчаю їй у власній школі реабілітації. Перед допуском до пацієнта кожен працівник центру проходить навчання та складає іспит, після чого отримує сертифікат. 

У центрі зараз працює багато людей з окупованих територій (Донецької, Херсонської областей, Мелітополя). Я надав житло та безплатно навчив своїх методик, а учні, своєю чергою, певний час відпрацювали й допомогли утриматися центру. Тож спершу я вклав власні знання, адже розумів, що вони компенсуються.

Читайте також: Як оформити статус інваліда цивільним через поранення

Наразі військові не знають, що робити після тяжкого поранення. Було б добре, якби держава підтримала цих людей: надала можливість здобути професію у сфері реабілітації і далі допомагати військовим. Наприклад, у нашому центрі повна освіта протягом трьох місяців коштує $1000. Людина складе іспит, отримає сертифікат і зможе надалі продовжувати професійну діяльність – допомагати ставати на ноги тим, кому це зараз потрібно.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло