Найнеобхідніший земний ресурс: навіщо людям вода та скільки її вживають у світі

Найнеобхідніший земний ресурс: навіщо людям вода та скільки її вживають у світі

І як питна вода зараз дістається споживача

Найнеобхідніший земний ресурс: навіщо людям вода та скільки її вживають у світі
Фото: depositphotos.com

22 березня щорічно відзначається Всесвітній день води. Це свято «стартувало» ще 1992 року під час Конференції з довкілля та розвитку в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня Генасамблея ООН оголосила необхідність «водного» просвітництва через швидке зменшення запасів питної води. На жаль, водні ресурси у всьому світі є обмеженими й дуже вразливими до забруднення та перевантаження. Тож люди мають свідомо використовувати цей ресурс, дбаючи як про його збереження, так і про власне здоров’я.

Скільки води треба сучасній людині, чим загрожує зневоднення, яку воду обирають сучасні європейці та який шлях вона проходить від джерела до полиці магазину, спеціально для Mind розповідає Оксана Бамбура, директорка Асоціації виробників мінеральних та питних вод України.

Вода – це найдавніший ресурс на Землі, йому нараховується близько 2,7 млрд років. Проблема забруднення водних ресурсів є однією із найбільших в Україні та світі. Як наслідок, вже 6 млн українців обмежені або навіть взагалі не мають доступу до чистої води.

Проблема є досить глобальною, тому кожен має приділяти значну увагу збереженню та охороні водних ресурсів. А будь-який бізнес чи виробництво – сталому розвитку та дбайливому ставленню до них. Українці повинні навчитися ощадливо використовувати воду в побуті та підтримувати чистоту у природному середовищі.

Без води не існувало б життя на нашій планеті – кожен живий організм від 50% до 99% складається саме з води. Якщо ж говорити власне про людину, то в нашому тілі міститься до 80% води.

Скільки води має вживати сучасна людина?

У середньому за своє життя людина випиває близько 35 тонн води. Потреби значно різняться залежно від віку, географії проживання та ваги тіла. Але, якщо опиратися на рекомендації лікарів, для людей без надмірної ваги вирахувати щоденну норму водоспоживання можна за формулою 30–40 мл рідини на 1 кг маси тіла.

При зменшенні вмісту води в організмі на 2% від маси тіла людина відчуває сильну спрагу, на 10% – починаються галюцинації. Втрата 12% води загрожує людині неможливістю відновитися без лікарської допомоги, а при зневодненні на 20% людина помирає.

Яку воду вживають в Україні, Європі та світі?

За наявними даними, в Україні найбільше полюбляють газовану воду. А от майже всім європейцям більше до душі негазована. Щодо світових даних, то за останні роки також маємо значне зростання споживання саме негазованої води.

Найчастіше купують воду в різних куточках світу у ПЕТ-пакуванні. На другому місці – скло, потім вже інші типи пакування. Найпопулярнішою «тарою» у покупців бутильованої води в Україні є пляшки 1,5 та 2 л.

Щодо обсягів споживання води в літражу на одну людину, то лідером є Західна Європа, де в середньому споживають майже 96 літрів бутильованої води на рік. В Україні цей показник майже вдвічі менший.

Щодо брендів, то в Україні лідером за обсягами продажів у літрах є «Моршинська», у Східній Європі на першому місці Zywiec Zdroj, у Західній – Cristaline. А загалом у світі –  Nestlé Pure Life.

Найнеобхідніший земний ресурс: навіщо людям вода та скільки її вживають у світі

Який шлях проходить вода перед тим, як опиниться в магазині?

Аби потрапити на поличку в магазині, бутильована вода проходить низку етапів. Спочатку – видобування, яке відбувається різними методами: шляхом викачування із свердловин, забору поверхневих вод і видобування з використанням каптажу, який облаштовують безпосередньо на місці витоків джерела.

Це споруда у вигляді великої ємності, що розташовується під землею і збирає тільки ту кількість води, яка самостійно витікає із джерела. Це доволі рідкісний спосіб. В Україні так видобувається мінвода «Моршинська».

Далі вода розливається безпосередньо у пляшки. Чим вона краща й чистіша на виході, тим менше ступенів обробки вода проходить. Тому основне завдання виробника – донести до споживача природну мінеральну воду в незмінному стані. А доставка робить можливим споживання унікальних мінеральних вод, видобутих у певному регіоні, по всьому світові.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Також читайте
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло