Бронювання працівників: Кабмін із травня удосконалив процедуру

Бронювання працівників: Кабмін із травня удосконалив процедуру

Встановив чіткі строки на ухвалення переліків працівників

Бронювання працівників: Кабмін із травня удосконалив процедуру
Фото: depositphotos

Тема бронювання працівників в умовах воєнного стану не втрачає актуальності. Порядок бронювання вже неодноразово змінювався, що додало нових випробувань для бізнесу. Через зміни у процедурі, що були затверджені на початку року, IT-компанії не змогли забронювати жодного працівника. Своєю чергою Кабмін намагається виправити ситуацію і вдосконалити процедуру. Наприкінці квітня уряд затвердив нові зміни до порядку бронювання працівників і критеріїв визначення «критично важливих підприємств», які передбачені постановою №400 від 28 квітня 2023 року. Як змінилася процедура від 2 травня 2023 року (з моменту набрання чинності постанови) і на що потрібно звернути увагу під час її проходження, розповів Mind провідний юрисконсульт Nota Group Антон Маринич.

На виконання положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» КМУ ухвалив постанову №76 від 27 січня 2023 року, якою урегулював деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час. Цією постановою затверджено два порядки:

 1. Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану;
 2. Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Для більшості підприємств цей порядок бронювання працівників став єдиним шляхом для збереження свого кадрового потенціалу. Але деякі питання бронювання залишилися поза увагою.

Процедура бронювання сама по собі не змінилась, але КМУ постановою від 28 квітня 2023 року №400 вніс деякі зміни, які розглянемо далі.

Читайте також: Бронювання працівників: як діятимуть нові правила

Уряд удосконалив процедуру бронювання

Кабмін визначав чітку послідовність дій і необхідний перелік документів, що потрібно надати для бронювання своїх працівників. 

Істотним недоліком цієї процедури було те, що строк розгляду документів не встановлено і процес бронювання міг бути до двох місяців або навіть і більше. За цей час працівник уже міг звільнитися, і подані списки на бронювання вже не відповідали б дійсності. З новими змінами визначені конкретні строки, протягом яких мають бути розглянуті документи для бронювання.

З дня офіційного обнародування постанови КМУ №400, а саме з 2-го травня 2023 року, встановлені такі строки розгляду документів:

 • подання органами державної влади, іншими державними органами у строк не більше ніж 5 робочих днів до Генерального штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки) списків для їх перевірки та погодження; погодження та подання Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, Службою зовнішньої розвідки) у строк не більше ніж 10 робочих днів списків до Мінекономіки; 
 • прийняття Мінекономіки рішення про бронювання військовозобовʼязаних у строк не більше ніж 5 робочих днів; 
 • зарахування військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у строк не більше ніж 5 робочих днів. 

Як бачимо ці зміни створюють ясність для роботодавця щодо строків ухвалення рішення компетентними органами щодо бронювання працівників.

Тепер процес бронювання, починаючи від подання списку на бронювання і до зарахування працівника на спеціальний облік (бронювання), становитиме орієнтовно один місяць.

Читайте також: Бізнес в умовах війни: 3 напрямки бронювання критично важливих працівників

СБУ отримала певні повноваження у процедурі бронювання

Також Кабмин усунув прогалину в частині повноважень Служби безпеки України щодо бронювання військовозобов'язаних. У минулій редакції не було конкретизовано роль СБУ (щодо військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ) у частині перевірки повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, і строків передачі такого списку для погодження.

Зараз визначено, що СБУ здійснює таку перевірку документів й у строк не більше ніж п’ять робочих днів із дня отримання такого списку.

Також уточнено порядок подання квартального звіту про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані. Тепер такий звіт може подаватися до СБУ – підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань.

Загалом новими змінами було уточнено порядок бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ та строки здійснення такого бронювання.

Читайте також: Проблеми із бронюванням співробітників від мобілізації можуть виникнути в 70 страховиків та 50 банків. Це поставить бізнес багатьох із них на межу виживання

Що перевіряє Генеральний штаб Збройних Сил?

З метою погодження списків працівників, що пропонуються для бронювання Генеральний штаб Збройних Сил перевіряє повноту його заповнення та наявність обґрунтувань у необхідності такого бронювання.
Щодо повнити перевіряються такі відомості:

 • прізвище ім’я по-батькові;
 • рік народження;
 • найменування посади;
 • військове звання та номер військово-облікової спеціальності;
 • реквізити підприємства, організації або державного органу де працює військовозобов’язаний;
 • найменування ТЦК та СП за місцем розташування підприємства, організації або державного органу, де працює військовозобов’язаний;
 • найменування ТЦК та СП, в якому військовозобов’язаний перебуває на обліку.

Щодо обґрунтування, перевіряється правильність такої інформації:

 1. Дата прийняття і номер рішення про визначення підприємства, установи і організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
 2. Відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
 3. Наявність обґрунтованої потреби про необхідність бронювання більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи й організації на дату подання списку. Для підприємств паливно-енергетичного комплексу таке обмеження не застосовується.
 4. Чи становить кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи й організації на дату подання списку.

Окремо також перевіряється інформація зазначена в довідці про кількість військовозобов’язаних, а саме:

 1. Загальна чисельність працюючих.
 2. Кількість військовозобов’язаних, які вже заброньовані та які пропонуються до бронювання.
 3. Співвідношення у відсотках кількості заброньованих і тих, які пропонуються до бронювання до кількості військовозобов’язаних.

У разі наявності помилок у перелічених документах Генеральний штаб Збройних сил може відмовити в наданні погодження таких документів і процедуру бронювання доведеться починати з початку. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло