Друга армія...з кінця: 5 міфів про російську військову міць
Проблеми ворожої техніки, які не приховаєш

Війна росії проти України стала не тільки полігоном, де зійшлася в бою радянська та західна школи розробки озброєнь, а й тим місцем, де Захід зміг побачити всю російську військову міць, якою його лякали останні 20 років. І реальність виявилася дуже прозаїчною і трохи передбачуваною. Як показали себе деякі зразки військової техніки, які вважаються на росії найсучаснішими і які, на їхню думку, мали нести серйозну загрозу НАТО, або яким 5 міфам про російську військову міцності не варто довіряти, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.
Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.
1. Основний бойовий танк Т-90М «Прорив»
Очікування
23 березня 2023 року заступник голови Ради безпеки рф Дмитро Медведєв заявив про перевагу російських танків Т-90М «Прорив» над західними конкурентами – M1 Abrams і Leopard. Колишній президент назвав російські машини найкращими у світі і повідомив, що вже 2023 року заводи виготовлять півтори тисячі одиниць танків.
Реальність
Станом на 21 травня 2023 року, за даними порталу Oryx, у ході російсько-української війни росіяни втратили 19 танків Т-90М, з яких два потрапили до рук українських військових.
Проаналізувавши їх у Центрі дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки військові інженери провели в березні 2023 року брифінг «Танк Т-90М – провал замість прориву».
Загальний висновок виявився дуже неприємним для росіян: по суті Т-90М «Прорив» – це старий танк Т-72Б з кількома конструкторськими рішеннями, які були вкрадені із західної техніки або закуплені на Заході, але видаються за російські.
Знищений українськими десантниками на Донеччині російський танк Т-90М. 18 лютого 2023 року.
Більш детально це виглядає так:
- двигун В-92С2Ф – це похідна від двигуна В-2 зразка 1937 року Т-34, а тому він морально застарів;
- у рф заявляли, що вони встановили інший механізм автомата заряджання та розташували боєкомплект у задній частині башти, щоб захистити екіпаж у разі влучання ворожого снаряду. Насправді механізм залишився від Т-72 без змін, боєприпаси дійсно розмістили окремо, але екіпажу, щоб дозарядити боєприпаси, потрібно залишити танк, аби дістати снаряди. І це під час бою!
- комплекс динамічного захисту «Релікт» – це копія радянського «Контакту». Єдине рішення конструкторів із бронювання – додаткове нарощування броні, через що погіршилися показники прохідності;
- через західні санкції ресурс електроніки в Т-90М став набагато меншим. росіяни вимушено використовують електроніку з побутової техніки;
- радіозв'язок на Т-90М, як і раніше, представлений радіостанціями радянського виробництва.
2. Авіаційний ракетний комплекс Х-47М2 «Кинжал»
Очікування
Короткі характеристики «Кинджала» назвав президент путін у своєму виступі перед Федеральними зборами 1 березня 2018 року: швидкість удесятеро перевищує швидкість звуку; дальність – понад 2000 км, ракета здійснює маневрування на всіх ділянках траєкторії, що дозволяє їй долати всі системи протиповітряної та протиракетної оборони; оснащується звичайною та ядерною бойовими частинами.
Навесні 2018 року заступник міністра оборони рф юрій борисов повідомив, що багатофункціональна бойова частина комплексу дозволяє вражати як стаціонарні цілі, так і такі, що рухаються, зокрема кораблі противника.

Демонстрація МіГ-31К із макетом гіперзвукової ракети «Кинжал» на параді в Москві, 2018 рік.
Реальність
Українська ППО вночі проти 16 травня 2023 року відбила одну з наймасованіших російських повітряних атак.
Усі 18 ракет були збиті, зокрема й шість гіперзвукових «Кинджалів». Наші військові заявили, що всі ці ракети збиті за допомогою американського зенітно-ракетного комплексу Patriot.
Інформацію підтвердили у Вашингтоні.
3. Розвідувально-ударний безпілотник «Оріон»
Очікування
Безпілотний летальний апарат, розроблений компанією «Кронштадт», є першим розвідувально-ударним комплексом рф. Розробка БПЛА розпочалася 2011 року, а у 2019-му апарат пройшов успішні випробування в Сирії. «Оріон» може нести авіабомби, керовані ракети, оптико-електронну систему, фотокамеру, радіолокаційну систему тощо. БПЛА «Оріон» є одним із найкращих безпілотників рф, що скорочує технологічний розрив у оснащенні російської армії та армій західних країн.

Збитий на фронті 9 лютого 2023 року БПЛА «Оріон»
Реальність
За час російсько-української війни з восьми збудованих апаратів чотири були збиті українською системою ППО, останній із них – у квітні 2023 року.
4. Автомат АК-12
Очікування
Інженери концерну «Калашников» виконали велику роботу й змогли переконати військових у потребі прийняти на озброєння нову, сучасну зброю. З кінця 2018 року АК-12 почав надходити до збройних сил рф, всього за рік було поставлено 4000 одиниць.
Автомат активно демонструється на міжнародних виставках, де іноземні партнери виявляють інтерес до зброї. Перший експортний контракт на постачання АК-12 уже підписано з Вірменією. АК-12 започаткував нове покоління автоматичної зброї під брендом «Калашников». Концерн планує випуск цілої серії виробів.

Трофейні автомати АК-12
Реальність
Величезна кількість таких автоматів потрапила як трофеї до Сили Оборони України після «Битви за Київ» у лютому – березні 2022 року.
При найближчому розгляді з'ясувалося, що в нього ускладнена конструкція ударно-спускового механізму, автомат доволі важко розбирається та має проблеми з обслуговуванням.
Через ці труднощі російські солдати часто належно його не обслуговують – взагалі не чистять газовідвідний узел, конструкція якого була змінена в порівнянні зі звичайними АК. Усе це призводить до того, що автомати кородують, втрачають характеристики та виходять із ладу.
5. Бойовий вертоліт Ка-52 «Алігатор»
Очікування.
Машину відрізняє надзвичайна маневреність, сучасна авіоніка та широка номенклатура озброєння. На думку експертів, без Ка-52 неможливо уявити армійську авіацію росії. Перевага «Алігатора» – висока захищеність екіпажу, адже вертоліт отримав потужний броньовий захист і сучасні катапультні крісла.

Один з перших збитих на Киїівщині гвинтокрилів Ка-52. Лютий 2022 року.
Реальність
Станом на травень 2023 року підтверджено втрату під час російсько-української війни не менше 34 одиниць Ка-52, що становить понад 25% усіх боєздатних гелікоптерів цього типу, що є на озброєнні армії рф. При цьому більшість членів екіпажів загинула. Зазначимо, що гелікоптери збивали за допомогою не тільки переносних зенітно-ракетних комплексів (здебільшого Stinger), а й протитанкового комплексу «Стугна -П» вітчизняного виробництва (зафіксовано кілька випадків збиття Ка-52 на малій висоті).
🔴 5 міфів про російську військову «міць» Війна росії проти України стала полігоном, де в бою зійшлися радянська та західна школи розробки озброєнь. Захід зміг побачити всю російську військову «міць», якою його лякали останні 20 років. На ділі виявилось, що деякі зразки ворожої техніки, які вважаються на росії найсучаснішими та мали «нести серйозну загрозу НАТО», дуже далекі від того, як їх рекламував агресор. ◾️ 5 міфів про військову міцність рф на прикладі її проблемного озброєння розвінчує військовий експерт Михайло Жирохов. Розбір – у відео Mind. Детальніше про проблеми ворожої техніки, які не приховаєш, читай в статті 👇 https://mind.ua/openmind/20257630
Опубліковано Mind. UA Неділя, 28 травня 2023 р.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.