Збиті «Кинджали»: 4 міфи про гіперзвукові російські ракети

Збиті «Кинджали»: 4 міфи про гіперзвукові російські ракети

Чи лопнула гіперзвукова бульбашка рф після травневих обстрілів Києва

Збиті «Кинджали»: 4 міфи про гіперзвукові російські ракети
російські ЗМІ

На початку травня 2023 року відбулися події, які кардинально змінили ставлення всього світу до чергової «суперзброї» – цього разу до гіперзвукової. Річ у тім, що послідовно – 4 травня та 16 травня – українською системою ППО за допомогою всього-на-всього однієї батареї ЗРК Patriot, поставленої із США, були збиті сім ракет «Кинджал», які президент росії владімір путін оголосив 2018 року як «гіперзвукову» зброю, здатну подолати всі наявні системи ППО. Обидва випадки збиття були підтверджені урядовими джерелами США, хоча, звісно, росіяни намагалися представити це як фейк.

Чи є ця історія, у якій зенітно-ракетна система часів холодної війни перемогла одну з найдосконаліших ударних систем росії, ознакою того, що гіперзвукова бульбашка нарешті лопнула, розбирався для Mind військовий експерт Михайло Жирохов

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

Спочатку, рекламуючи «Кинджал» як гіперзвукову ракету, а потім застосувавши її проти України, росія викликала тривогу у військово-політичному керівництві США щодо того, що кремль отримав перевагу над Сполученими Штатами в гонці гіперзвукових озброєнь.

За часів холодної війни подібні заяви сприяли лише перегонам ракетних озброєнь. Однак сьогодні українські перехоплення фактично зруйнували репутацію «передової» російської зброї як здатної проривати систему протиракетної оборони. Успіхи України в обороні також можуть допомогти виправити уявлення про необхідність і цінність гіперзвукової зброї як такої. Щоб допомогти в цьому, ми спробуємо розібратися з міфами навколо гіперзвукової зброї.

Міф №1: росія має на озброєнні гіперзвукові ракети

Перша частина ажіотажу – це твердження путіна про те, що російська гіперзвукова техніка вже є на озброєнні й використовується на полі бою в Україні. Отже, для початку потрібно розібратися з термінами. Гіперзвукова зброя – це доволі широка категорія ракет, єдиною спільною характеристикою яких є те, що вони можуть досягати швидкості 5 Махів, якої німецька V-2 (ФАУ-2) досягла 1944 року.

Термін «гіперзвукова» зараз зазвичай використовується для позначення лише двох типів зброї: гіперзвукових плануючих апаратів (ГПА) і гіперзвукових крилатих ракет (ГКР). російський «Кинджал» не є ні тим, ні іншим, оскільки це балістична ракета повітряного базування.

Ба більше, здатність ППО України перехопити весь російський залп із шести «Кинджалів» свідчить про те, що статус ракети як гіперзвукової системи є в кращому разі сумнівним.

Приблизно така сама ситуація з російською розробкою ГПА під назвою «Авангард». За твердженнями самих росіян, його бойовий керований блок здатний розганятися до швидкості приблизно 27–28 «махів» (приблизно до 9,5 км/с), і це в атмосфері. При цьому він нібито здатний маневрувати та «ухилятися від системи ПРО».

Монтується «Авангард» на міжконтинентальну балістичну ракету УР-100Н УТТХ/РС-28, яка доставляє його до цілі. Правильніше буде сказати, «у район цілі». Важить цей блок близько 2 тонн, тому, якщо він на такій швидкості просто врізається в земну поверхню, енергія, яка в момент цього кінетичного удару вивільняється, дорівнює (еквівалентна) 18 тоннам тротилу. Але якщо припустити, що в цьому блоці ще й міститься якась додаткова вибухівка, то, здається, що під час застосування «Авангарду» мало нікому не буде. По суті, росіяни, за їхнім твердженням, мають на своєму озброєнні якийсь керований метеорит.

Однак сувора дійсність може не потішити російське військово-політичне керівництво.

Річ у тім, що закони фізики, вони й в Африці закони фізики. Будь-яке тіло, що пересувається в щільних шарах атмосфери із зазначеною швидкістю, розігрівається до 1000 °C (принаймні його поверхня). росіяни стверджують, що вони навчилися створювати композиційні матеріали, які витримують такі температури. А ось у цьому багатьох фахівців мають досить вагомі сумніви.

Міф №2: гіперзвук не можливо перехопити

Дійсно, в умовах сучасної протиракетної оборони гіперзвукові крилаті ракети важче перехопити, ніж балістичні.

Проте чисто теоретично наявні засоби протиракетної оборони вже можуть перехоплювати ракети, які рухаються набагато швидше ніж ГПА або ГКР. Питання тільки в отриманні актуальної розвідувальної інформації про пуск.

Супутникове угруповання для відстеження мобільних пускових установок планується вивести на орбіту до 2025 року. Крім того, станом на 2022 рік американська оборонна система морського базування Aegis уже мала здатність протидіяти гіперзвуку .

Міф №3: Сполучені Штати відстають у розробці гіперзвуку

Зважаючи на останні події російсько-української війни схоже, що Сполучені Штати значно випереджають рф та Китай у своїй здатності захищатися від гіперзвуку.

Однак, якщо вимірювати успіх нібито розгорнутими наступальними гіперзвуковими системами, США справді відстають. Але це було б схоже на оцінку успіху впровадження штучного інтелекту китайською армією за заявами, зробленими на Національному з’їзді Комуністичної партії КНР.

Більш обережний підхід Сполучених Штатів до власних програм і заяв про них, найімовірніше, свідчить про їх небажання брати на озброєння недостатньо перевірені систем.

Міф №4: гіперзвук загрожує стратегічній стабільності у світі

Існує також питання про те, чи насправді має значення «відставання» в розвитку нових гіперзвукових можливостей – чи асиметрія порушує крихку стабільність?

Річ у тім, що нині Китай і рф уже володіють достатніми можливостями, щоб міжконтинентальні балістичні ракети подолали протиракетну оборону США, і тому нині є питання, чи доцільно розробляти систему, яка насправді буде дуже дорогою і фактично не змінить нічого.

Потрібно завжди бути напоготові

Підбиваючи проміжні підсумки, слід сказати, що повідомлення про збиття Україною «Кинджалів» говорять про те, що російські гіперзвукові ракети поки не становлять такої страшної загрози інтересам Заходу й у західних країн є ще час для інвестування в підсилення оборони – до того, як з’явиться справжня російська гіперзвукова загроза.

🔴 Три міфи про російські ракети «Кинджал» Рекламуючи «Кинджал» як гіперзвукову ракету, а потім застосувавши її проти України, росія викликала тривогу у військово-політичному керівництві США щодо того, що кремль отримав перевагу над Сполученими Штатами в гонці гіперзвукових озброєнь. Але після того як українська система ППО за допомогою ЗРК Patriot почала збивати «Кинджали», їхню репутацію «гіперзвукової» зброї, здатної проривати систему протиракетної оборони, було зруйновано. Міфи, які існують навколо «Кинджалів» та гіперзвуку, спеціально для Mайнд розвінчував військовий експерт Михайло Жирохов. Про них – у нашому відео. А детальніше про гіперзвукову зброю читайте у статті 👇 https://mind.ua/openmind/20258188-zbiti-kindzhali-4-mifi-pro-giperzvukovi-rosijski-raketi?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=zbiti-kindzhali-4-mifi-pro-giperzvukovi-rosijski-raketi

Опубліковано Mind. UA Пʼятниця, 30 червня 2023 р.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло