Канабіс в Україні: перше читання законопроєкту – черговий крок на шляху до легалізації
Що пропонують закріпити в українському законодавстві та які норми вже давно працюють у світі

Нещодавно в інфопросторі з’явилася новина про те, що в Україні нібито «ухвалили Закон про легалізацію канабісу». Однак наразі Україна зробила лише перший крок до легалізації медичного канабісу. А саме, 13 липня Верховна Рада прийняла урядовий законопроєкт №7457 у першому читанні. Законопроект №7457 викликав чимало суперечливих дискусій у суспільстві, завдяки яким він перебував на розгляді парламенту більше року і лише в лютому 2023 року отримав підтримку Комітету ВР з питань здоров'я нації. Законопроєкт підтримали 268 депутатів, проте, щоб документ набув чинності, депутати мають ухвалити його в другому читанні, а тоді направити на підпис Президентові. Отже, голосування за законопроєкт №7457 у першому читанні – це лише проміжний етап у великій дискусії навколо легалізації канабісу в Україні.
Що саме можуть дозволити і як працюватиме закон, коли буде ухвалений остаточно, Mind розповіла юристка, експертка Громадського центру правосуддя в Одеській області Крістіна Дрогозюк.
Що саме можуть дозволити?
У законопроєкті №7457 йдеться саме про медичний канабіс, а отже, документ не передбачає легалізації марихуани, яка викликає наркотичну залежність.
Рослина канабісу містить багато різних речовин, але з медичною метою використовують лише дві з них:
- канабідіол (КБД) – не є психоактивною речовиною, не викликає залежності й не має серйозних побічних ефектів;
- тетрагідроканабінол (ТГК) – негативний вплив можливий, але тільки якщо вживати його регулярно в дуже великих дозах
Варто зауважити, що в контексті дозволу обігу канабісу в окремих сферах йдеться виключно про рослини роду коноплі з допустимою кількістю відсотку вмісту концентрації ТГК – єдиного фітоканабіноїду більш ніж із 120, які входять до складу конопель, що має психоактивний вплив на людину за умови його регулярного вживання у високій концентрації.
З огляду на це, жорсткість контролю за обігом сортів рослин роду коноплі (Cannabis) має варіюватися залежно від вмісту в ньому ТГК, що повністю узгоджується з міжнародно-правовим регулюванням даного питання.
Читайте також: Як війна вплинула на імпорт ліків в Україну
Існування терапевтичного ефекту КБД та ефективність його застосування з медичною метою підтверджена як численними науковими дослідженнями, так і висновками профільних міжнародних установ. Зокрема, Експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з питань наркотичної залежності у червні 2018 року й у січні 2019 року опублікував звіти, де на підставі проаналізованих даних доклінічних та клінічних наукових досліджень дійшов до однозначного висновку, що КБД не є психоактивною речовиною, належить до природніх канабіноїдів, не призводить до стану наркотичного сп'яніння, не викликає залежності, не має серйозних побічних ефектів і має значний терапевтичний потенціал.
В умовах сьогодення препарати на основі канабісу важливі для реабілітації ветеранів війни, адже медичний канабіс сприяє зменшенню больових відчуттів, а також, зокрема, може використовуватися для лікування посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни, як у цивільних, так і у військових. До речі, Рада національної безпеки і оборони та Міністерство у справах ветеранів також закликали Верховну Раду ухвалити закон про медичний канабіс.
З медичною метою канабіс застосовується для здолання наслідків хіміотерапії, для зменшення спазмів і судом м’язів, сильного хронічного болю, нудоти, лікування анорексії, боротьбі з хворобою Паркінсона, хворобою Альцгеймера, хворобою Гантінгтона, синдромом Туретта. Також він забезпечує полегшення самопочуття невиліковних пацієнтів, що значно поліпшує їм якість життя. Окрім цього, препарати на основі медичного канабісу особливо потрібні людям з окремими типами розсіяного склерозу, глаукоми, псоріазу тощо.
Варто наголосити, що понад 40 лікарів-онкологів України виступили за ухвалення законопроєкту та підписали відповідне звернення.
Як це працює в інших країнах?
Законодавчо контрольований обіг медичного канабісу діє більш ніж у 50 країнах світу, зокрема в Австралії, Німеччині, Нідерландах, Франції, Польщі, Греції, Португалії, Італії, Чехії, Австрії, Новій Зеландії, Марокко, Зімбабве, Руанді, Південній Кореї, Данії, Бельгії, Норвегії, Ізраїлі, Великобританії, США, Канаді тощо.
У Нідерландах допускають продаж і використання конопель ще з 1976 року, проте культивування цієї рослини залишається незаконним.
У 2014 році Уругвай став першою країною, яка повністю легалізувала виробництво, продаж і споживання рекреаційної марихуани.
В Уругваї можна купувати до 40 г на місяць у затверджених аптеках або вирощувати її самостійно. Проте спочатку споживачі канабісу мусять зареєструватися в органах влади й надати доступ до відстежування своїх покупок. Далі зареєстровані споживачі можуть створювати клуби для курців (від 15 до 45 осіб), з метою вирощння канабісу разом з іншими споживачами. Разом такі клуби можуть посадити до 99 рослин на одній ділянці.
Цікавим є те, що Уругвай звільняє канабіс від податків, які в іншому разі стягувалися б із сільськогосподарської продукції, тільки вводячи податок на додану вартість для продажу.
У США федеральний закон забороняє вирощування, продаж і використання канабісу, але 18 штатів (зокрема, округ Колумбія, Ваингтон, Каліфорнія, Колорадо) уже легалізували марихуану для рекреаційного використання. Це привело до скорочення насильницьких злочинів у штатах американців, що межують із Мексикою. У жовтні 2022 року президент Джо Байден помилував тисячі американців, засуджених за зберігання марихуани.
У Канаді, яка у 2018 році стала другою у світі, яка дозволила вживання канабісу з рекреаційною метою, можна зберігати до 30 грамів і вирощувати до чотирьох рослин. Хоча певні правила використання канабісу встановлено на законодавчому рівні, 13 провінцій країни зберігають значний ступінь автономії для встановлення своїх місцевих правил. Це означає, що, наприклад, те, де саме клієнти можуть купити канабіс, визначають по-різному, залежно від місцезнаходження споживачів
У грудні 2021 року Мальта стала першим членом ЄС, де канабіс легалізовано для особистого використання. Дорослим можна носити до 7 г і вирощувати вдома до чотирьох рослин. Вживати речовини при дітях абоу громадських місцях заборонено.
У Польщі медична марихуана повністю легальна, але продавати її можна виключно за рецептом лікаря у спеціалізованих аптеках. Повсякденне використання канабісу заборонено, вирощування та/або зберігання рекреаційного канабісу є кримінальним злочином, за який, за нормами art.62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Закону про протидію наркоманії), може загрожувати до 10 років позбавлення волі.
У Великій Британії заборонено рекреаційне використання канабісу. Дозволяється використання з медичною метою при наявності рецепту від лікаря (у випадках тяжкої нудоти, викликаної онкологічними захворюваннями або розсіяним склерозом).
В Іспанії немає законодавчого дозволу на продаж медичної марихуани, тому іспанські лікарі не можуть її призначати. Хоча вирощувати канабіс для приватного використання вдома дозволено. Разом із тим в Іспанії все одно є велика кількість соціальних клубів канабісу, попри те що продавати або вживати в громадських місцях заборонено (за публічне вживання – штраф до 30 000 євро). Цікавим є те, що пацієнти, які використовують марихуану з медичною метою, звертаються в ці самі клуби канабісу. Юридично в таких клубах дозволено лише вживання канабісу в певній кількості. На практиці відвідувачі платять за володіння частиною клубу, а не за купівлю марихуани, що дає їм можливість уникнути покарання за продаж марихуани.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.