Гроші мають працювати: правила інвестування в дохідну нерухомість
Кейси житлової і комерційної нерухомості
Об'єкти на ринку нерухомості були й лишаються одним із популярних напрямків інвестування. Попри війну цей ринок продовжує розвиватись, але зі змінами з огляду на нові умови. Інвестори замислюються, куди краще вкласти гроші, а забудовники намагаються реагувати на попит і настрої покупців. У які об'єкти краще вкладати кошти на ринку житлової та комерційної нерухомості, розбирались експерти під час інвестиційних дебатів на каналі Monitor.Estate. Володимир Копоть, юрист, автор Youtube-каналу Monitor.Estate, розповів Mind про головні висновки учасників дебатів.
Читайте також: Як правильно інвестувати в дохідну нерухомість?
Глядачі інвестиційних дебатів на цьому тижні вирішували куди краще інвестувати: у комерційну нерухомість чи житлову. У дебатах взяли участь засновник і керівник девелоперської компанії Smart Development Андрій Трухан, керівник відділу продажів девелоперської компанії «Альтерра Груп» Павло Кравець та економіст Ерік Найман.
Малоповерхова житлова нерухомість краща за багатоповерхівки
Понад два мільйони українців залишилися без житла, а це більше 100 млн кв. м, тому в ринка будівництва житлової нерухомості гарні перспективи, впевнений Андрій Таран. Бо такі втрати – це довгостроковий маркер розвитку ринку. До війни питома вага всіх продажів із нерухомості була зосереджена в Києві в пропорції 55/45 до житла в Київській області. Зараз же ситуація змінилася: 61/39 область переграє столицю.
Як зазначає Андрій Трухан, причин цьому декілька. По-перше, вартість квадратного метра дешевше, по-друге, власне укриття, по-третє можливість поставити власний трансформатор в часи блекауту.
Зараз активно розвивається сектор малоповерхової забудови. А системних гравців на цьому ринку (котеджі та таунхауси) дуже мало.
Читайте також: Ринок нерухомості: тенденції та очікування під час війни
Складська нерухомість має гарні перспективи для інвестицій
Павло Кравець звернув увагу на ринок комерційної нерухомості. А саме на складську. Останнім часом для малого та середнього бізнесів гостро постала проблема якісних нових приміщень, оскільки до їх бізнесу покупці ставлять нові вимоги. Особливою проблемою є нестача приміщень невеликої площі.
Складська нерухомість у розрізі капіталізації має 15–20% і надзвичайну низьку вакантність. На ринку є поодинокі гравці, які будують подібні об’єкти, але вони не дають можливості інвесторам стати власниками таких приміщень.
Серед переваг інвестування саме в комерційну нерухомість Павло Кравець назвав:
- практично нульова амортизація;
- відсутність потреби в оновлені об’єктів;
- високий рівень орендарів;
- управління нерухомістю;
- пасивний дохід.
Враховуючи наявність прив’язки ціни оренди до валюти, інвестиційних дохід виплачується інвесторам уже з урахуванням зміни курсу. Через це дохідність, яка пропонується компанією, нараховується у валюті.
Що обрати: інвестиції у житлову чи комерційну нерухомість?
Найгостріше питання стосується ліквідності, адже інвестиційні проєкти мають бути максимально ліквідними (можливість швидкого переводу активу в готівку без істотної втрати його вартості) задля можливості швидко ухвалювати рішення щодо свого об’єкту.
Тому перед інвестуванням у нерухомість варто також поставити на такі запитання:
- Чи є у девелоперів 100% власного капіталу для повноцінного будівництва проєктів?
- Який порядок виходу з об’єкту?
- Ліквідність проєктів.
Економіст Ерік Найман зазначив, що при інвестуванні в житлову нерухомість варто розуміти, що дохідність на етапі будівництва та придбання житла під оренду – це два різних бізнеси. На етапі будівництва орієнтир дохідності може бути від 15% річних.
Водночас складська нерухомість зараз популярна, і цей тренд буде зберігатися через зростання електронної комерції і вимоги до логістичних хабів.
Варто придивитися, на чому ще можна заробляти разом із керуючою компанією, крім оренди цих приміщень. Оскільки можна не лише здавати складську нерухомість в оренду, а й надавати додаткові сервіси орендарям.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.