Готельний бізнес vs сільгоспугіддя: на чому легше заробити?

Готельний бізнес vs сільгоспугіддя: на чому легше заробити?

У що вкладатися, щоб отримати реальний прибуток – «Інвестиційні дебати»

Готельний бізнес vs сільгоспугіддя: на чому легше заробити?
Фото: pixabay

Закінчився перший сезон «Інвестиційних дебатів». У заключному випуску експерти – інвестиційний консультант Ribas Invest  Юлія Боднар і співзасновник Zeminvest Олександр Чорний – з’ясовували, куди краще інвестувати: у готельну нерухомість чи землю сільськогосподарського призначення.

Юрист, автор Youtube-каналу Monitor.Estate Володимир Копоть сформулював для Mіnd короткі підсумки цього обговорення: можливості інвестування в готельну сферу, особливості інвестування в землю, мінімальні чеки входу та нюанси, про які інвестори почасти не замислюються.

Інвестиції у готельний бізнес «на слух» багатьма сприймаються як щось витратне, а тому майже недосяжне. Але, за словами Юлії Боднар, первісний обсяг вкладень стартує від $10 000.

У чому плюси? Серед переваг інвестування в готелі експертка зазначила:

  1. Забудовники-партнери, різні локації. Це дає можливість диверсифікувати дохідність залежно від уподобань гостей.
  2. Для інвестора є можливість заробляти як з операційної діяльності готелів, так і на капіталізації об’єктів.
  3. Усі апартаменти продаються під ключ, готові до заселення з ремонтом і меблями.
  4. Усі готелі під управлінням Ribas Hotels Group.
  5. Дохідність 8% з можливістю наростити її до 17% у валюті після запуску готелів при середній завантаженості номерів 55% протягом року.

Які ризики? Інвестуючи в готельну нерухомість, варто пам’ятати про сезонність завантаження номерів. Якщо середня заповнюваність буде більше сьогоднішніх 55%, то й дохідність буде вищою.

А як щодо землі? Олександр Чорний вважає, що найголовнішою перевагою сільськогосподарської землі є найнижча ціна входу в об’єкт інвестування. Це означає, що – на прикладі сусідніх країн – ціна на землю може зрости в п'ять-шість разів. Інакше кажучи, немає іншого подібного інструменту інвестування, який би давав таку ж капіталізацію, як земля. Буквально через 10 років, коли ринок землі розвинеться, уже не буде такої можливості отримання надприбутку на капіталізації, зазначив експерт.

У чому плюси? До переваг варто віднести таке:

  1. Обмеженість активу, його не стає більше.
  2. 80% попиту на сільськогосподарську продукцію є експортоорієнтованим.
  3. Ціна землі, як ціна врожаю – фактично прив’язана до долара.
  4. Очікування від подорожчання ціни оренди землі 1,8–2,4 раза в середньому.
  5. Гарантоване право власності відразу після придбання активу.
  6. Відсутній ризик «недобудованого» об’єкту, якщо порівнювати з житловою нерухомістю.
  7. Гарантований викуп землі в інвестора впродовж перших трьох років після вкладення з гарантованою дохідністю 8%.

Які ризики? Варто враховувати й особливості інвестування в землю, оскільки ринок молодий і знаходиться в зародковому стані. Максимальний прибуток від землі слід очікувати через п'ять-сім років.

На що звернути увагу при інвестуванні в готельний бізнес і землю

Інвестиції в готельний бізнес Інвестиції в с/г землю
1. Врахувати, що дохідність нараховуватиметься з моменту запуску готелю, а не введення готелю як будівлі в експлуатацію. Проаналізувати динаміку цін за останні роки.
2. Врахувати, як інвестор входить в інвестицію: купівля апартаменту чи купівля паю у споживчому товаристві. Проаналізувати склад та кількість орендарів в регіоні.
3. Перевірити забудовника Перевірити земельну ділянку (пай).

Варто зазначити, що інвестування в дохідну нерухомість – це гра в довгу й інвестиції мінімум на сім-вісім років. Тому не рекомендується займатися перепродажем своїх активів через рік-два, оскільки на першому році інвестицій при купівлі землі чи апартаментів у інвестора будуть великі витрати на оформлення угод плюс комісійні керуючих компаній. І вони жодним чином не покриються пасивними доходами на короткій дистанції.

У будь-якому разі перед тим як вкладатися в обидва інструменти інвесторам слід глибше копнути в суть пропозицій, порахувати обіцяні цифри та врахувати порядок і умови виходу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло