Закордонні метри: що відбувається з європейським ринком нерухомості

Закордонні метри: що відбувається з європейським ринком нерухомості

І як змінюється український ринок на тлі змін у ЄС

Закордонні метри: що відбувається з європейським ринком нерухомості
Фото: depositphotos

Ковід, повномасштабна війна в Україні, війна в Ізраїлі – це та багато інших чинників впливають на коливання цін, зокрема на нерухомість, не тільки в Україні, а й в інших країнах. Здавалося б, що нам до того, адже в нас свій головний та другорядні виклики. Проте серед другорядних можна говорити і про опосередкований вплив іноземних ринків на український. Адже наших співвітчизників тепер всюди побільшало, отже і перетоки капіталу активізувалися. Та й порівняти цікаво – «що там у них» і скільки коштує сувора «однушка» або надлишкові «метри з басейном». Про динаміку ринку нерухомості у європейських країнах за 2022 рік розповів Mind юрист, автор Youtube-каналу Monitor.Estate Володимир Копоть.

Останнім часом ми часто обговорюємо питання цін на нерухомість, вартість оренди в Україні, навіть деколи чуємо спекуляції про падіння ринку та обвал цін. Однак недостатньо порівнюємо й аналізуємо стан справ на ринку нерухомості в Європі. Що ж, взяв на себе сміливість виправити цей недолік.

Одразу скажу, що нижче наведені висновки підготовлені за результатами дослідження ринку нерухомості Deloitte Property Index 2023 від аудиторської компанії Deloitte. Як не дивно, але до аналітики увійшов й Ізраїль, оскільки економічно ця країна сильно пов’язана з Європою та є асоційованим членом ЄС.

Читайте також: Як оформити іпотеку в Німеччині?

Іноземна нерухомість – факти і цифри

Тель-Авів найбільше дороге місто в Європі  за середньою ціною квадратного метру, яка становила 14 740 євро. Тель-Авів випередив такі міста, як Париж та Мюнхен. У 2021 році найдорожчим містом був Париж, із середньою ціною 5230 євро за квадратний метр.

Копенгаген – це єдина зареєстрована столиця, у якій зафіксовано між 2021 і 2022 роками зниження ціни за угодами на нові помешкання.

Найвища річна відсоткова зміна ціни нового житла зафіксована в Маріборі (Словенія) у проміжку між 2021 та 2022 роками. Зростання ціни становило 38%.

Мешканці Словаччини мають заплатити найбільшу річну зарплату для придбання нового житла в 70 кв. м, що кратне 14,1 до брутто зарплати.

Найдешевша ціна оренди за квадрат в Болгарії, приблизно 7 євро.

Закордонні 	«метри»: дослідження ринку нерухомості за 2022 рік

Читайте також: Як правильно інвестувати в дохідну нерухомість?

Зростання цін, нова забудова та головні зміни на іноземних ринках

З погляду річного відсоткового порівняння завершеного житла Литва й Ірландія стали свідками величезного зростання 46,7% і 45,2% відповідно. Крім того, потужне річне зростання також спостерігалося в Чехії (+14,0%), Ізраїлі (+11,0%), Данії (+10,4%), Болгарії (+10,0%), Боснії і Герцеговині (+9,9%).

З огляду на негативні тенденції готових житлових будинків за останні два роки, є також кілька країн, де спостерігалося зниження вартості новобудов – Бельгія (-5,7%), Іспанія (-4,9%), Естонія (-3,2%), Словаччина (-2,1%) і Норвегія (-1,4%).

Найбільший приріст ініційованого житла порівняно з 2021 роком спостерігався в Сербії (+27,6%), Болгарії (+20,5%), Угорщині (+16,9%).

Навпаки, найбільше падіння ініційованого житла у 2022 році було зафіксовано в Польщі (-27,8%), Естонії (-22,9%), Австрії (-22,5%) та Данія (-20,5%).

Якщо говорити в середньому по країнах, а не окремих містах, то квадратний метр найдешевший у Боснії та Герцеговині, Греції і Румунії. При цьому за останній рік у Боснії і Герцеговині зафіксовано зростання ціни на 27%.

Закордонні 	«метри»: дослідження ринку нерухомості за 2022 рік

Читайте також: Життя в Німеччині: майже 60% німців не мають власного житла. Чому так?

Про що нам говорять ці цифри? 

Так, 2022 рік приніс деякі зміни в картину цін. Але кардинально тренди не змінилися навіть в Ізраїлі.

Якби Україна потрапила до цього дослідження, то ціна за «квадрат» була б найнижчою серед європейських країн. Середня ціна квадрату становили 800 євро. І це при тому, що, за багатьма аналітичними та статистичними даними, війна в країні не обвалила ціни. У валютному виражені зміни ледь відчутні. Інше питання – зниження та перерозподіл попиту, але, як то кажуть, зараз формується відкладений попит, що може проявити себе відразу після закінчення війни.

Щодо оренди, то також є куди рухатися. Середня ціна оренди за «квадрат» менше 7 євро. Для її підвищення мають включатися такі чинники, як демографія через переміщення осіб, рівень заробітної плати, валютні коливання.

З огляду на зростання цін у більшості європейських країн, можна припустити, що цей тренд за останні кілька років не омине й український ринок нерухомості. Проте треба розуміти, що нам далеко до проблем, які є у Європі, де люблять переважно малоповерхове житло. А оскільки в багатьох країнах є бюрократія, повага до свят й вихідних, то будують довго.

Треба помножити на дефіцит ділянок, дешеву іпотеку, захист ринків від спекулянтів – і ми отримуємо ринок нерухомості, наприклад, Німеччини, де майже 60% мешканців не мають власного житла. Звісно, у Болгарії ситуація трохи інша. Водночас у нас ціни стимулюють переважно інвестиційні угоди.

Тому, хто очікує падіння цін на нерухомість, важливо проаналізувати також ринок Європи та переглянути прогнози фахівців з нерухомості в Україні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло