Українець у десятці кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс

Українець у десятці кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс

Артур Пройдаков – про професію, школу і життя

Українець у десятці кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс
Український вчитель Артур Пройдаков (в центрі) серед топ-10 фіналістів всесвітнього учительського конкурсу Global Teacher Prize 2023
Фото надані прес службою Освітньої Фундації МрійДій

Розвиток освіти в Україні та прагнення наслідувати європейські цінності в цій галузі допоможуть Україні виховати нове вільне покоління свідомих громадян. Повага до особистості, відчуття власної гідності, свідомий підхід у пошуку відповідей на виклики, сміливість і бажання втілювати в життя власні ідеї мають допомогти сформувати нове українське суспільство. До того ж нам уже є чим і ким пишатися в цій галузі. Вперше в історії України український вчитель увійшов у топ-10 кращих вчителів світу всесвітнього учительського конкурсу Global Teacher Prize 2023. Артур Пройдаков, вчитель української мови та літератури у школі «МрійДій», виконавчий директор Освітньої Фундації «МрійДій», спікер Освітнього центру, який навчає українських вчителів, поділився враженнями від участі у цьому конкурсі і розповів Mind до чого варто прагнути Україні у галузі освіти

Освітня Фундація «МрійДій» налічує 30 освітніх центрів і є частиною проєкту разом із БФ «Співдія», UNICEF, Global Partnership For Education. Центри почали працювати у 13 областях України на базі шкіл, де діти 3–10 класів мають нагоду безкоштовно відвідувати заняття з української мови, математики та психології. Також фундація прагне реалізовувати проєкти, що можуть допомогти як школярам, так і педагогам.

Читайте також: Державна підсумкова атестація повернеться. Але не в цьому навчальному році та не для всіх

Про три приємних враження від кандидатів Global Teacher Prize 2023 з інших країн

  1. Найперше, що мене вразило в усіх кандидатах – це скромність. На фінальній церемонії нагородження у штаб квартирі ЮНЕСКО мав змогу познайомитися та поспілкуватися особисто з кожним із фіналістів. Жоден із них не прагнув хизуватися своїми досягненнями, хоча там насправді є чим пишатися. І ось ця красива простота вражає. Щасливий був познайомитися з кожним із цих прекрасних людей.
  2. Наступна риса, яка захоплює – взаємопідтримка. Усі фіналісти відкриті в комунікації та щиро підтримують проєкти одне одного.
  3. І третє – це прагнення до участі в різноманітних проєктах без географічних обмежень.

Історія кожного з учителів особлива. Наприклад, переможниця конкурсу, вчителька з Пакистану Сестра Зеф у свої 13 років вже надавала безкоштовні уроки дітям у школі, яку відкрила у дворі свого будинку. Це вражає.

Українець у топ-10 кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс
Церемонія нагородження всесвітнього учительського конкурсу Global Teacher Prize 2023
Фото надані прес службою Освітньої Фундації МрійДій

Читайте також: Навчатись завжди: як зміниться українська освіта після війни

Про слова віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова про те, що учитель має бути «рок-зіркою»

Я розумію ці слова так, що вчитель має стати рольовою моделлю, бути цікавим для сучасних дітей, уміти їх надихати й вести за собою. Можливо, рок-зірки не є найкращими вчителями. Але точно ладні мотивувати, дивувати.

Про професію учителя – успішність і перспективи для молодої особистості

Дуже б хотілося, щоб ця професія стала в суспільстві більш популярною і престижною. Я вбачаю перспективи у цій діяльності. Якщо більше молоді йтиме до професії, це буде дуже гарний символічний знак, що зміни вже відбуваються. Проте сьогодні ще маємо багато роботи задля залучення молоді та мотивації до професії.

У нашому центрі ми організовуємо навчання для освітян із різних куточків України. Із зустрічей з цими людьми можу сказати, що сьогодні багато вчителів прагнуть змін, для них ці навчання як ковток свіжого повітря, заряд на зміни та розвиток. І я пишаюся цим, це мотивує рухатися далі й робити все, щоб у майбутньому випускники шкіл мріяли пов’язати життя з вчительством, бо це в нашій країні престижно та важливо.

Читайте також: Бізнес-ідеї: як перетворити освіту на повноцінний заробіток

Українець у топ-10 кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс
Відзнака конкурсу Global Teacher Prize 2023
Фото надані прес службою Освітньої Фундації МрійДій

Читайте також: Попри війну: 5 причин пишатись українською освітою

Про три найкращі і три найгірші причини бути учителем

Для мене найкраще у вчительстві – це постійна комунікація з дітьми. І факт, що ти в трендах того, що відбувається з новим поколінням – дуже драйвить.

Можливість впливу на певні процеси, взаємодія з учнями, батьками та колегами – це також одна з важливих причин бути вчителем. А ще – можливість робити світ кращим. Як би це не звучало, але вчителі саме ті люди, які на це впливають.

Щодо найгірших причин. Не можу так одразу сказати, бо, наприклад, якщо нестабільний робочий графік можна назвати негативною стороною, то, якщо поглянути з іншого боку – це можливість розвинути таку потрібну навичку, як адаптивність.

Так, вчителі – це ті люди, які багато роботи виконують поза межами робочого простору. Але і це не є причиною, яка має відштовхнути від бажання бути викладачем.

Звісно, зарплата – один із важливих факторів, що може стримувати від бажання здобувати професію вчитель. Але я дуже сподіваюся, що важливість роботи вчителя у нашій країні буде достойно оцінена й у фінансовому питанні. Вчителі важливі. І безпосередньо мета Global Teacher Prize – підкреслити важливість педагогів у всьому світі і той факт, що їхні зусилля заслуговують на визнання та відзнаку.

Про баланс між запитами батьків, бажаннями дітей і вимогами освітніх програм

Гадаю, що істина десь посередині. Як на мене, ці межі найкраще може відчувати безпосередньо вчитель, який комунікує та взаємодіє з дітьми. Було би дуже добре, якби вчитель міг адаптовувати вимоги освітніх програм під запити конкретних дітей у конкретному класі.

Українець у топ-10 кращих вчителів світу: як освіті тримати баланс
Педагоги та партнери освітньої Фундації МрійДій
Фото надані прес службою Освітньої Фундації МрійДій

Читайте також: Перемога в усьому: як змінити освіту зараз, щоб стати сильнішими в майбутньому

Про учительську автономію – у чому вона проявляється

Учительська автономія – це можливість обирати профілі та факультети на власний розсуд. Можливість самостійно передбачати формат взаємодії в межах педагогічного колективу. Це нагода обирати підручники, методичне забезпечення для проведення уроку. Тобто поняття учительської автономії – це коли учитель може використовувати будь-які ресурси на власний розсуд, коли педагог має вибір. 


Довідка:

Артур Пройдаков є автором курсу «Українська література» Всеукраїнської школи онлайн, співавтором онлайн-курсу «Мовити» (разом із платформою EdEra), започаткував телеграм-канал «ЗНО Українська», записав «Подкасти з української літератури», долучився до викладання в рамках безкоштовної підготовки до ЗНО/НМТ iLearn, організував курси з української мови для переселенців.

Артур Пройдаков виріс у Кадіївці (колишній Стаханов), що на Луганщині. Завжди захоплювався українськомовною культурою, літературою, музикою та фільмами. Майбутній вчитель навчався на філологічному факультеті Луганського національного університету ім. Шевченка. Згодом, коли він вступив до магістратури, паралельно почав викладати. Пройдаков продовжував викладати українську мову навіть тоді, коли місто опинилося під окупацією. Врешті, був змушений виїхати – до міста Ромни Сумської області. Саме тут він розпочав пошуки навчального закладу, де зміг би продовжувати займатися тим, що найбільше любив – викладати та закохувати дітей в українську мову та літературу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло