Іран vs Ізраїль: атаку приборкано, але чи буде продовження

Іран vs Ізраїль: атаку приборкано, але чи буде продовження

І як цей конфлікт може вплинути на Україну

Іран vs Ізраїль: атаку приборкано, але чи буде продовження
Військовий кабінет Ізраїлю проводить засідання для обговорення атаки безпілотників, здійсненої Іраном, у Тель-Авіві, Ізраїль, 14 квітня 2024 р.
Фото: Прес-служба уряду Ізраїлю

Минулої доби світ сколихнула новина про атаку Ірану території Ізраїлю. Країна витримала це випробування дронами та ракетами попри те, що йшлося більш ніж про 300 дронів і ракет. Як Ізраїлю вдалося гідно впоратися з такою масованою атакою, як вона відбувалась, чого очікувати далі та як цей обстріл може відбитися на українському питанні на світовому порядку денному, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Читайте також: Навіщо Іран атакував Ізраїль ракетами та дронами, і що станеться далі

Уночі проти 14 квітня 2024 року почався черговий етап загострення протистояння на Близькому Сході, яке триває з перервами з 1948-го. Нинішні противники – це Ізраїль та Іран зі своїми проксі-формуваннями в Сирії, Ємені та Лівані. Ну й, звісно, палестинці в Секторі Газа та західному березі Йордану.

Чим атакував Іран і як протистояв Ізраїль?

Вперше за всю історію Іран завдав удару по території Ізраїлю зі своєї території. Причому це був комбінований дроново-ракетний удар, основні моменти, які біли відпрацьовані під час ударів росіян дронами іранського виробництва по Україні. Як пишуть західні аналітики, однією з умов надання дронів російській армії був повний доступ до всіх матеріалів щодо бойового використання. Причому деякі говорять, що іранські офіцери різного рівня (у тому числі штабного) брали безпосередню участь у плануванні операцій (і з цим можна погодитись, якщо подивитися на події цієї ночі).

Атака тривала протягом 5 годин, а деякі з повітряних цілей були запущені також з Іраку, Сирії та Ємену. Все отримало назву операція «Правдива обіцянка».

У спробі перевантажити систему ППО були запущені:

  • 130 реактивних «Шахед 238», що розвивають швидкість у 500 км/год (зменшуючи приліт до Ізраїлю до 3-4 годин) та «стандартних» «Шахед 136» з мопедним двигуном;
  • 32 крилаті ракети;
  • 110 балістичні ракети.

За умовно українським сценарієм, щоб бути максимально ефективними, все це мало прилетіти одночасно. Однак не все «сталося, як гадалося», і ймовірно в Тегерані прекрасно розуміли можливості ППО противника. Відбулося перехоплення ще на підльоті – американською та ізраїльською авіацією в небі Іраку та ППО Йорданії.

У підсумку з усього арсеналу лише 7 балістичних ракет пробили оборону й впали десь у пустелі в районі бази Неватім на півдні країни. Уже зранку ізраїльські військові продемонстрували відео з посадкою на базу F-35I, а це означає, що вона не втратила бойового значення й руйнування, якщо вони там є, мінімальні.

Іран vs Ізраїль: атака приборкана та чи буде продовження
Дальність балістичних ракет Ірану
Джерело: BBC

Які результати мають обидві країни?

У підсумку кожна зі сторін залишилася начебто задоволена результатами.

Ізраїль – ефективним протиракетним захистом і відмінним показником у 97% (офіційно 99%). Повідомляється про 31 постраждалого в Ізраїлі та незначні руйнування на Неватимі.

Іран же задоволений пробиттям оборони свого супротивника – для іранців не важливо, що долетіли тільки сім ракет (тобто 6% від запущених). Важливо, що сам факт атаки по Ізраїлю відбувся (тобто Тегеран «не втратив обличчя»), атака відбувалася з використанням всього доступного асортименту зброї, і, головне, – протиракетну оборону все ж таки пробили, а значить, якщо мати бажання, її можна перевантажити ще сильніше.

Що далі?

Ранком 14 квітня голова Генерального штабу ЗС Ірану генерал-майор Мохаммад Багері заявив, що операція «Правдива обіцянка» щодо Ізраїлю завершена, Іран не планує її продовжувати. У його заяві прозвучало також те, що метою іранської атаки були інформцентр на кордоні Ізраїлю й Сирії та ізраїльська авіабаза Неватім.

Одночасно по інших каналах Іран попередив про можливість нової атаки в разі воєнних дій Ізраїлю. Так, телеграм-канал КВІР заявив, що вже підготовлено 2000 ракет для повторної атаки по Ізраїлю.

Очевидно, що Ізраїль готує акцію помсти, і вже є інформація, що вона відбудеться в найближчі 48 годин (станом на ранок 14 квітня). Та ж The New York Times із посиланням на ізраїльського посадовця повідомляє, що відповідь Ізраїлю на іранську атаку буде скоординована із союзниками. Яка вона буде за потужністю, зараз не зрозуміло, але маю надію, що ізраїльтяни на «повну котушку» використають той факт, що вперше за 40 років протистояння Іран почав «грати у відкриту», а не через своїх проксі. Останнє означає, що всі цілі на території країни є законними для ударів. Упустити такий шанс буде великою помилкою – його вже може не бути найближчим часом.

Проте цікавою є реакція США. З одного боку, як пише CNN, президент США Джо Байден заявив прем’єр-міністру Ізраїлю Нетаньягу під час телефонної розмови, що Сполучені Штати не братимуть участі в наступних операціях проти Ірану. З іншого – керівництво республіканців у Палаті представників США оголосило, що наступного (після 15 квітня) тижня голосуватиме за допомогу Ізраїлю через напад із боку Ірану.

Чи відіб’ються події навколо Ізраїлю на долі України? Навряд чи: ті самі американські конгресмени заявили, що допомога Ізраїлю розглядатиметься окремо від пакета допомоги Україні. А ось перемикання умовного пересічного американця або європейця на новий «театр бойових дій», очевидно, призведе до певного зміщення акцентів не на нашу користь.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло