Якість судової влади: як підвищити ефективність Служби дисциплінарних інспекторів за допомогою штучного інтелекту

Якість судової влади: як підвищити ефективність Служби дисциплінарних інспекторів за допомогою штучного інтелекту

І наскільки ШІ може прискорити розгляд дисциплінарних скарг на суддів

This text is also available in English
Якість судової влади: як підвищити ефективність Служби дисциплінарних інспекторів за допомогою штучного інтелекту
Фото: pixabay

Відновлення дисциплінарної функції Вищої ради правосуддя (ВРП) і створення у структурі її секретаріату Служби дисциплінарних інспекторів (СДІ) є одним із головних євроінтеграційних пріоритетів України у сфері правосуддя до кінця 2025 року. Проте ефективність діяльності СДІ наразі під питання, адже величезна кількість скарг, що досі не розглянуті, буде гальмувати розгляд нових. Так, тільки в січні-квітні 2024 року ВРП розглянуло 3883 дисциплінарні скарги. За цей же період до ВРП надійшло 2973 нових скарг. Як можна розв'язати цю проблему і як у цьому може допомогти штучний інтелект (ШІ), розповів Mind адвокат Андрій Потьомкін.

Єврокомісія 8 листопада 2023 опублікувала Звіт про прогрес України в рамках Пакета розширення (формується по кожній країні-кандидату окремо та складається з комунікації про розширення, рекомендацій і звітів стану та прогресу. – Mind),  рекомендовано Раді ЄС розпочати переговори про вступ України до Євросоюзу.

У звіті зазначено, що попри російську загарбницьку війну Україна змогла досягти значних успіхів у питаннях відновлення дисциплінарної функції ВРП та закладення фундаменту для створення СДІ. Єврокомісія рекомендувала Верховній Раді використовувати практику здійснення дисциплінарних проваджень при проведенні антикорупційних реформ (с. 3, 19-21, 24 звіту).

18 березня 2024 року Кабінет Міністрів затвердив План для Ukraine Facility, за яким у 2024–2027 роках ЄС спрямує 50 млрд євро на фінансування держбюджету України, стимулювання залучення інвестицій і структурні реформи органів влади.

План передбачає відновлення довіри суспільства до судової влади, зокрема, шляхом зміцнення системи дисциплінарної відповідальності суддів, а також передбачає, що 20% старих дисциплінарних проваджень (скарг), не розглянутих станом на 31 грудня 2023 року, будуть вирішені із залученням СДІ до кінця 2025 року та на основі критеріїв пріоритетності їх розгляду, визначених пунктом 13.7 Регламенту ВРП (с. 76, 79, 86 плану).

Якість судової влади: як підвищити ефективність Служби дисциплінарних інспекторів за допомогою штучного інтелекту
Дослідження НАЗК «Корупція в Україні – 2023: розуміння, сприйняття, поширеність»

У середньому ВРП розглядає 950 скарг на місяць. Тобто до кінця 2025 року із залученням СДІ має бути вирішено 2900 скарг, що є показником роботи ВРП за три місяці.

Довгострокова динаміка

Якщо порівнювати кількість скарг, які щомісяця надходять на розгляд ВРП, з чисельністю скарг, які розглядаються за аналогічний період, то далеке майбутнє виглядає не таким багатообіцяльним.

У I кварталі 2024 року здійснено розподіл ще понад 2050 скарг. У середньому кожного місяця до ВРП надходить приблизно 700 дисциплінарних скарг. Разом із цим, як уже говорилось, розглядає ВРП приблизно 950 скарг щомісяця.

Враховуючи сказане, якщо у квітні 2024 року на розгляді у ВРП перебувало 14 450 скарг (з урахуванням нових, що надійшли), то за результатами розгляду залишилося 13 500 скарг.

Якщо показники надходжень і результатів розгляду не змінюватимуться, то у травні 2024 року на розгляді у ВРП перебуватиме 14 200 скарг, а після розгляду залишиться 13 250. У червні 2024 року названі показники становитимуть 13 950 та 13 000 скарг, відповідно.

Отже, згідно з показниками роботи ВРП, останній знадобиться 4 роки 7 місяців лише для того, щоб у жовтні 2028 року вийти «у нуль».

Швидкість та якість вирішення скарг мають своє об’єктивне оптимальне співвідношення, порушення якого ні до чого хорошого не призведе. Дисциплінарні інспектори звісно можуть поліпшити поточні показники роботи ВРП, але й у такого поліпшення є розумна межа.

Міжнародні партнери та українське суспільство не будуть готові чекати на  розгрібання цих скарг понад 4 роки. У зв’язку з чим ВРП перебуватиме під сильним політичним тиском.

Допомога парламенту

Комітет ВР з питань правової політики може допомогти, зокрема, ініціювати законопроєкт, згідно з яким усі суб’єкти, які зверталися з дисциплінарними скаргами до 19 жовтня 2023 року (дата набрання чинності законами, якими відновлено дисциплінарну функцію ВРП), мають упродовж двох місяців простим листом підтвердити актуальність своєї скарги. У разі не підтвердження ВРП може такі скарги не розглядати, а їх матеріали утилізувати.

Як відомо, розподіл дисциплінарних скарг і скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді не здійснювався понад два роки. Тому суб’єкти звернення з дисциплінарними скаргами могли втратити інтерес до їх розгляду.

За частиною таких скарг закінчився строк притягнення суддів до відповідальності, деякі судді вже звільнилися, а когось за описаними у скаргах обставинами визнано винним або виправдано в рамках кримінального судочинства.

Цілком імовірно, що більш ніж половина дуже старих дисциплінарних скарг буде знято з розгляду ВРП в такий спосіб, і її члени та дисциплінарні інспектори зосередяться на розв'язанні важливих нагальних питань.

Можливості штучного інтелекту

Ми живемо в умовах постійного прискорення розвитку інтелектуальних систем і технологій. Революція штучного інтелекту вже не захмарне теоретичне майбутнє, а можливості, які є тут і зараз.

Так, за підтримки міжнародних організацій у рамках проєкту міжнародної технічної допомоги у ВРП може з’явитися сервіс для дисциплінарних інспекторів, який на основі алгоритмів штучного інтелекту допомагатиме підвищувати ефективність здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів.

Зокрема, сервіс передбачатиме створення онлайн-бібліотеки, де буде зібрано тексти всіх ухвал і рішень дисциплінарних палат і ВРП в межах дисциплінарних проваджень стосовно суддів, а також висновків і рішень ВРП за скаргами на рішення у дисциплінарних справах щодо суддів, з текстів яких ШІ вибиратиме пункти, положення і формувати проєкти відповідних документів у нових провадженнях.

Крім цього, така онлайн-бібліотека зберігатиме всю практику розгляду Верховним Судом справ щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності ВРП, а сервіс враховувати її у своїй роботі.

Аналогічним чином ШІ може допомагати в підготовці проєктів численних інших процедурних документів. Також ШІ допомагатиме аналізувати практику здійснення дисциплінарних проваджень та ухвалення рішень про притягнення або відмову у притягненні суддів до дисциплінарної відповідальності.

Як ШІ може допомогти СДІ?

Дисциплінарний інспектор сканує і завантажує до сервісу текст скарги та необхідних матеріалів, налаштовує відповідні параметри.

ШІ буквально за кілька хвилин розпізнає текст, аналізує його, знаходить максимальну кількість схожих пунктів і положень в онлайн-бібліотеці, вибирає ті, що підходять, адаптує їх відповідно до заданих параметрів та видає потрібний проєкт документа, у тому числі з різними варіантами написання окремих його частин.

Після цього дисциплінарний інспектор перевіряє правильність складеного ШІ проєкту документа, у разі потреби змінює та/або доповнює параметри, і сервіс доопрацьовує відповідний проєкт, чи власноруч корегує його.   

Чим більше сервіс буде створювати проєктів документів, тим більше часу і сил будуть економити дисциплінарні інспектори. Рівень наповнення онлайн-бібліотеки та продуманість алгоритмів роботи сервісу, впливатимуть на якість підготовлених ШІ проєктів документів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло