Захворіло у світі
31,880,241
Померло у світі
976,640
Вилікувалось у світі
21,983,692
Захворіло в Україні
188,106
Померло в Україні
3,757
Вилікувалось в Україні
83,458
Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція

Трансляція із Всесвітнього економічного форуму

У Давосі розпочався останній, четвертий день Всесвітнього економічного форуму. Його програма обіцяє бути не менш цікавою та насиченою, ніж у попередні три дні. 

Ми стежимо за всіма подіями у нашій текстовій трансляції

17.00 «Глобальна економічна перспектива»

У 2017 році світова економіка отримала найкращі показники за 6 років. МВФ прогнозує зростання економіки на 3,9% цього та наступного року.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Панель «Глобальна економічна перспектива»
Фото World Economic Forum

«Ми займаємо вигідну позицію, і ми маємо це відсвяткувати», – каже Крістін Лагард, керуючий директор МВФ. Це результат розумної політики, але існують ризики, включаючи надмірну нерівність та нестачу міжнародної співпраці.

Губернатор Банку Англії Марк Карні вважає, що зростання інвестицій у заощадженя призводить до грошової нормалізації.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Марк Карні, губернатор Банку Англії Марк Карні
Фото World Economic Forum

Мартін Вольф, помічник редактора The Financial Times, зазначає, що фінансовий сектор на сьогодні досить сильний, і банкіри продемонстрували хорошу роботу, вивівши нас на нинішній рівень після економічної кризи. «Ситуація могла б бути ще гіршою», – відзначає він. Але існують ще проблеми, такі як торгова політика та кліматичні зміни.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Мартін Вольф, помічник редактора The Financial Times
Фото World Economic Forum

16:10 «Страждання на самоті: боротьба з депресією». Більше 320 млн людей по всьому світу страждають від депресії. Як це впливає на економіку та що з цим робити, розповіли панелісти. 

Провідний експерт з вивчення мозку Муралі Доразвамі вважає, що останнім серйозним табу ХХІ сторіччя є табу депресії, першим великим кроком у подоланні якої є освіта – виховання себе та суспільства.

Вівіан Ріфберг, старший партнер McKinsey, переконана, що депресія – це вбивця продуктивності та щедрості суспільства: «Ми відділили проблеми психічного здоров'я від усіх інших питань, начебто вони не такі важливі». На думку Ріфберг, це призводить до витрат на відсутність продуктивності.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Вівіан Ріфберг, старший партнер McKinsey
Фото World Economic Forum

«Компанії повинні створити психічно здорове та душевно-чисте середовище», – говорить Доразвамі. Кожна компанія може визначити, яких вона повинна вжити заходів для ефективного вирішення депресії своїх працівників. Сюзанна Фортіер з McGill вказала на важливість інвестицій у працівників та їхнього навчання: «Немає рентабельності інвестицій, якщо ви не дбаєте про добробут вашої робочої сили».

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Сюзанна Фортіер з McGill
Фото World Economic Forum

15:30 Президент США Дональд Трамп розпочав промову з того, що він прибув на форум представляти інтереси американського народу, а також підтвердити дружбу і партнерство Америки для створення кращого світу.

«Як і всі нації, представлені на цьому Форумі, Америка сподівається на майбутнє, в якому кожен може процвітати, і кожна дитина може вирости без насильства, бідності і страху», – каже він. 

Про економіку США. За його словами, після багатьох років застою економіка США зростає. Фондовий ринок бʼє один рекорд за іншим, і з моменту обрання Трампа він збільшився на більше ніж $7 трлн.  Президент додає, що довіра споживачів, впевненість в бізнесі і впевненість у виробництві є найвищими за останні десятиліття.

«З моменту мого обрання, – сказав президент, – США створили 2,4 млн робочих місць, а оптимізація умов ведення бізнесу знаходиться на рекордно високому рівні. Безробіття найнижче за майже півстоліття». 

Про скорочення корпоративного податку. «Ми знизили ставку корпоративного податку з 35% аж до 21%. В результаті мільйони робітників отримали податкові пільги від своїх роботодавців в розмірі до $3000. Очікується, що законопроект про скорочення податків підніме середній дохід американської сім'ї більш ніж на $4000», – додає він.

І найбільша в світі компанія Apple оголосила, що принесе Америці $245 млрд прибутку, працюючи за кордоном.

Трамп: «Протягом наступних п'яти років загальний обсяг інвестицій в економіку Сполучених Штатів складе більше $350 млрд»

Він додав, що його адміністрація скасувала 22 непотрібні регулятивні норми, які заважали веденню бізнесу.

Трамп наголосив, що як президент Сполучених Штатів він завжди буде ставити Америку на перше місце, як це має робити будь-який інший лідер своєї країни. Але America First не означає, що Америка самотня. Коли Сполучені Штати зростають – зростає і світ. Процвітання США створило незліченні робочі місця по всьому світу, і прагнення до досконалості, творчості та інновацій у Штатах призвело до важливих відкриттів, які допомагають людям в усьому світі жити стати благополучними і здоровими.

Про глобальну торгівлю. «У міру того, як Сполучені Штати проводять внутрішні реформи, для створення робочих місць і зростання, ми також працюємо над реформуванням міжнародної торгової системи, щоб вона сприяла поширенню процвітання і винагороджувала тих, хто грає за правилами», – каже Трамп.

«У нас не буде вільної і відкритої торгівлі, якщо деякі країни просто користуються іншими. Ми підтримуємо вільну торгівлю, але вона повинна бути справедливою і взаємною. Тому що, врешті-решт, несправедлива торгівля підриває наш усіх», – зазначив він.

«Сполучені Штати більше не закриватимуть очі на недобросовісні економічні звʼязки, в тому числі масове розкрадання інтелектуальної власності, промислові субсидії. Ці та інші хижацькі види поведінки спотворюють світові ринки і завдають шкоди підприємствам і працівникам – не тільки в США, але і по всьому світу», – запевнив Трамп.

Трамп: «Найкраща програма боротьби з бідністю – це зарплата»

Про міжнародні торговельні угоди. Тільки наполягаючи на справедливій і взаємній торгівлі, ми можемо створити систему, яка працює не тільки для США, а й для всіх країн.

Як я вже сказав, США готові обговорювати взаємовигідні двосторонні торговельні угоди з усіма країнами. Сюди входять країни TPP (Транстихоокеанського партнерства). У нас вже є угоди з деякими з них. Ми б могли переговори і з іншими з них, якщо це буде в наших інтересах.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Дональд Трамп
Фото World Economic Forum

Про енергію. «США знімають власні обмеження на виробництво енергії, щоб забезпечити доступну енергію нашим громадянам і підприємствам, а також сприяти енергетичній безпеці наших друзів по всьому світу. Жодна країна не повинна бути заручницею одного постачальника енергії», – заявив Трамп.

Про безпеку та тероризм. «Ми вкладаємо історично рекордні інвестиції в американську армію, тому що ми не можемо процвітати без безпеки», – каже Трамп. Щоб зробити світ безпечнішим і викорінити тероризм, просимо наших друзів і союзників інвестувати кошти у власну безпеку і виконувати свої фінансові зобов'язання. Наша спільна безпека вимагає, щоб кожен вніс свою справедливу частку.

Трамп: «Коли про людей забувають – світ стає роздробленим»

«Моя адміністрація доклала історичних зусиль у Раді Безпеки ООН і в усьому світі, щоб об'єднати всі цивілізовані країни і спрямувати максимальний тиск на припинення ядерної програми Північної Кореї. Ми продовжуємо переконувати партнерів не підтримувати Іранських терористів і блокувати шлях Ірану до ядерної зброї. Ми також працюємо з союзниками і партнерами по знищенню джихадистських терористичних організацій, таких як ІДІЛ», – заявив Трамп.

Про імміграцію. «Питання імміграції для нас – це питання національної та економічної безпеки. Америка – сучасна економіка, але наша імміграційна система застрягла в минулому. Ми повинні замінити теперішню систему міграції сімей з родичами на систему, засновану на особистих заслугах, яка вибирає з мігрантів тих, хто здатний внести вклад в нашу економіку, підтримувати себе фінансово і зміцнювати нашу країну».

Про робочі місця. «Ми знаємо, що найкраща програма боротьби з бідністю – це зарплата. Щоб бути успішним, недостатньо інвестувати в нашу економіку – ми повинні інвестувати в наших людей. Коли про людей забувають – світ стає роздробленим», – зазначив Трамп.

Після промови ведучий поставив Трампу кілька питань. Зокрема, про те, який життєвий досвід допоміг йому на посаді президента? «Я завжди був хороший в бізнесі, – відповів Трамп, – а в Овальному кабінеті ніколи не було бізнесмена. Раніше це були генерали або політики». Трамп додав, що його досвід роботи з пресою також допоміг йому підготуватися до президентства. Він сказав, що ніколи не усвідомлював, наскільки похмурою, злою, агресивною і фейковою може бути пресса, поки не став президентом.

14:50 Учасники Давоського форуму готуються слухати Трампа, який незабаром має виступити з промовою.

Трамп – це перший американський президент за 18 років, який відвідує Давос після Білла Клінтона у 2000 році. Зала заповнена вщерть, зайняті всі 1800 місць, багато людей стоять у проходах. При вході – великі черги з охочих потрапити на зустріч. Спостерігається штовханина.

Учасники діляться враженнями

  • Я приїжджаю в Давос уже шість років, і ще не бачив такого натовпу.
  • Це все одно, що намагатися потрапити на фінал премʼєр-ліги.
  • Промова Трампа – це тут найгарячіша подія з часів виступу Нельсона Мандели в 1992-му (а то був лідер зовсім іншого зразка).

14:40 Виступ президента Польщі. Анджей Дуда вважає будівництво «Північного потоку-2» величезною загрозою для усієї Європи. «Нам треба 5 млрд кубометрів газу на рік, третину ми забезпечуємо власноруч, третину – завдяки новозбудовану LNG-терміналу, а третину ми купуємо у Росії», – говорить він і додає, що поки країна не має альтернативи, але хоче диверсифікувати свої джерела. Наразі Польща веде переговори із Норвегію щодо будівництва нового трубопроводу.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Анджей Дуда
Фото European Parliament/flickr

Дуда також виступив на захист своєї скандальної судової реформи та заявив, що Єврокомісію було дезінформовано опозицією, яка втратила владу, щодо ситуації з реформами в Польщі. 

На питання щодо того, яке послання б Дуда хотів адресувати Росії, він сказав: «Залиште Україну»

14:00 Розпочинаючи свій виступ, президент України Петро Порошенко відразу зазначив, що Україна – європейська країна, «і безперечно стане членом ЄС». Стосовно «Північного потоку 2» він переконаний, що його будівництво має виключно політичні цілі і жодних економічних. Порошенко відзначив, наскільки важливими були кроки, зроблені європейськими країнами, аби позбутись російського «енергетичного ярма». «Північний потік 2» – це тест на єдність Європи, оскільки другою головною метою РФ є «роз’єднання Європи».

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Фото World Economic Forum

«Безвіз – це великий успіх для України в імплементації реформ», – говорить президент. Адже Україна підписала Асоціацію з ЄС попри усі спроби РФ її порушити. Українська сторона виконала повний список вимог для отримання безвізового режиму. «Ми розпочали боротьбу з корупцією не заради безвізу, це один з пріоритетів країни», – додав він, нагадавши, що в країні здійснюється ряд реформ, зокрема і реформа судової системи, і в грудні було підписано закон про створення Антикорупційного суду.

Порошенко наголосив, що став першим українським президентом, якому вдалось укріпити співпрацю з МВФ та отримати загалом $8,7 млрд, і це під час провадження агресивної політики Росії стосовно України, зокрема анексії Криму. Головними загрозами з боку Росії не лише для України, а й для усієї Європи, він вважає розповсюдження фейкових новин та популізм. 

Порошенко переконаний, що уся Європа, увесь світ має об’єднатись та перемогти у війні з пропагандою та фейковими новинами, «тоді все буде добре». 

«Коли мене питали в 2014, 2015, 2016 році, чого мені треба від ЄС: грошей, зброї, порад? Так, усе це. Але я сказав, що найбільше мені потрібна єдність ЄС», – заявив Порошенко. На його думку, якщо країни ЄС будуть роз’єднаними, від цього постраждає весь демократичний світ. Він переконаний, що усі питання треба вирішувати через діалог.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція

13:55 Панель «Центральна та Східна Європа: Новий порядок денний чекає на континент». Президент Литви Даля Грібаускайте зазначила, що пріоритетом для регіону є безпека, особливо з огляду на сусідство із країнами НАТО та минулорічними російськими навчаннями «Запад».

Лідер Литви також наголосила, що формує коаліції з різними країнами «за спільними інтересами, за географічним принципом» та проводить неформальні зустрічі для узгодження спільної думку з важливих питань, таких як «погодження санкцій проти Росії або питання України».  Завдяки формуванню коаліцій, «наш голос чутно, нашу позицію підтримують». На її думку, в Європі недостатньо фінансів виділяють на галузь безпеки, і кібербезпеки, зокрема.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Даля Грібаускайте, президент Литви
Фото World Economic Forum

13:40 Дискусія в Українському домі триває. Бізнесові, громадські та політичні лідери розвивають нову ціннісно орієнтовану систему керівництва та співпраці, що веде економічний ріст до позитивних змін не лише а Україні, але й у решті країн з частковим інвестуванням.

Олена Приходько, президент jci monaco: У JCI працюють загалом молоді люди у віці між 18 до 40 років. І я бачу різницю у світоглядах молодих підприємців з різних країн. Тому однією з головних ідей є розвиток партнерських відносин між людьми з різних прошарків суспільства. У нас є проекти де рука об руку співпрацюють уряд і бізнес. Я  спостерігає, що люди кому ще немає 20 мислять інакше, у них зовсім інші ідеї та цілі ніж у тих кому 30 і більше.  На наступній конференції  JCI ми якраз і будемо обговорювати, як залучити молодь до цих цінностей.
Рейнар Шорр, виконуючий директор ГлобалКонектКонсалтинг
 З огляду на розвиток технологій і глобалізації, я можу сказати, що нове покоління з Африки чи Латинської Америки сьогодні об’єднані як  ніколи, саме завдяки глобалізації та розвитку технологій. Молоде покоління по всьому світу, маючи доступ до інтернету має надзвичайні можливості. Їх вже не обдуриш, тому що вони шукають. Їм цікаво. І саме ось ця цікавість є рушійною силою. Цікавість познайомитись з іншими. Передати свій досвід і отримати його від іншого, з іншої країни, континенту, дає можливість передавати цінності по всьому світу, розповсюджувати їх.
Кріста Маркволдер, член Швейцарського парламенту.: Швейцарія – це одна із найрозвинутіших країн світу. У нас поєднано 4 різні мови. У нас суспільство бере активну участь у політичному житті. У нас є багато асоціацій: культурних, спортивних. Така сильна громадська позиція веде до сильної економіки, до сильної політики, до сильної країни.
Ієн Чарльз Стюарт, співзасновник WiReD Magazine.: Працюючи довгий час у Китаї, чи знаходячись у іншій країні Африки чи Азії, починаєш розуміти проблеми, які насправді має цей світ. Я вважаю, що потрібно керуватись прикладом. Потрібно працювати. Не добре, коли обдарована людина, яка здатна творити, просить із простягнутою рукою. Що доброчинність, це не дати йому монету, а дати йому можливість проявити себе. МИ робили в Китаї те, що мали робити, цінністно-орієнтовані проекти, і ми сподівались, що за нами почнуть повторювати. Ще хотілось би попередити. Це стосовно технологій. Для мене головним завданням тут є, дозволити людям із різних верств населення спілкуватись один з одним.  Діалог – повинен бути завжди.

Олена Приходько зауважила, що необхідно давати молоді можливості для розвитку. «Сьогоднішні технології дозволяють робити безліч речей тут і зараз. І я вбачаю у цьому проблему для майбутніх поколінь. Чи зможуть ці технології розвивати і стимулювати людей працювати більше? Нам важливо знати, як мотивувати молодь, як ділитись із молоддю цінностями. Все починається з освіти молоді із раннього віку», – вважає вона.

Ієн Чарльз Стюарт, співзасновник WiReD Magazine, додав, що починати навчання дітей потрібно якнайраніше. І навчати не лише дітей, але й їхніх батьків. «З розвитком технологій ми отримали можливість читати, те що ми любимо, і слухати тільки тих, хто нам цікавий. Це призводить до того, що ми не сприймаємо інших людей з їхніми вподобаннями і це веде до поляризації відносин, поляризації політики», – наголосив Стюарт. Рейнар Шорр, виконавчий директор «ГлобалКонектКонсалтинг», переконаний, що слід ділитись власним досвідом із молодим поколінням. 

Член Швейцарського парламенту Кріста Маркволдер підкреслила – переймаючи досвід один одного, ми разом зустрічаємо виклики сучасного світу. За її словами, свобода, демократія, правління закону, толерантність, відкритість -це найважливіші цінності для країни. 

13:30 Панель «Інвестиції заради зростання» об’єднала європейських державних лідерів із представниками інвестфондів у азійських та африканських країнах. Як же стимулювати приватний інвестиційний капітал для покращення соціальних та екологічних наслідків та прискорення прогресу заради досягнення цілей стійкого зростання?

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Ларс Локк Расмусен
Фото Henrik Bjerregrav/flickr

Досвідом Данії поділився прем’єр-міністр цієї країни Ларс Локк Расмусен: «Ми започаткували дві ініціативи. По-перше, це створення фонду стабільного розвитку для налагодження співпраці між державою та приватними фондами. Відсоткова ставка там дуже мала. І ми бачимо зараз значний інтерес».

Друга важлива ініціатива, говорить Расмусен, це міжнародна платформа із залученням 94 великих міст з усього світу, і мета тут така сама – надихнути уряди на створення конкретних стратегій, що слугували б засобом досягнення важливих соціальних цілей. «Ті інвестори, які ідуть до нас, мають знати, які тут проблеми – це й питання клімату, і міграції, і проблеми біженців. Водночас ми розуміємо, що повинні більше інвестувати у країни, що розвиваються, і знайти потенціал саме там, аби знизити тиск цих проблем», – говорить прем’єр-міністр. 

Акінвумі Адесіна, президент African Development Bank, запевняє, що будь-які інвестиції спрямовані безпосередньо на простих людей і беруть участь у «створенні колективного добра». За його даними, щорічний обсяг інвестицій в африканські країни складає $10 млрд. Водночас 6,45 млн африканців досі не мають доступу до електроенергії. А 95% фермерів – доступу до фінансування.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Акінвумі Адесіна, президент African Development Bank
Фото World Economic Forum

«Надаючи бізнесу кредити за низькими ставками, ми можемо їх стимулювати вкладати кошти не лише туди, куди їм цікаво, а і в ту інфраструктуру, яка їх ніколи б не зацікавила. Водночас держава, звісно, частково бере на себе тягар інвестиції через механізми державно-приватного партнерства – наприклад, концесій», – пояснює банкір.

13:20 Президент США Дональд Трамп сьогодні вранці зустрівся із колегою із Швейцарії Аленом Берсе та президентом Руанди Полом Кагаме. 

«Чудова розмова з президентом Трампом. Швейцарія та США є одними з найінноваційніших  країн в світі. І готові укріпляти свою дружбу», – написав Берсе.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Президент США Дональд Трамп та президент Швейцарії Ален Берсе
Фото twitter.com/realDonaldTrump

13:10 Панель «Майбутні потрясіння: Кібервійни без правил». Після того як держави інвестують у наступальні та оборонні кіберможливості, ризик прорахунку збільшується. Панелісти обговорили питання, що робити, якщо кібератака неочікувано переросте в серйозну конфронтацію, оскільки немає жодних правил для ведення кібервійни. 

Бред Сміт з Microsoft говорить, що компанія несе унікальну роль в якості «перших респондентів». «Для споживачів та клієнтів існують загальна відповідальність за підтримку комп’ютерної гігієни». На його думку, уряд також має нести головну відповідальність. 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Бред Сміт
Фото World Economic Forum

Вчена Єан Янг з Університету Карнегі-Меллона говорить, що кожен несе відповідальність за власний захист. Вона повідомила, що багато організацій та державні органи, як і раніше, працюють з Windows XP, яка виявила вразливі місця. За її словами, ці організації потребують більше практики в «гігієні». 

Американський науковець, експерт з політики безпеки і урядовий чиновник США Ештон Картер вказує, що є злочинці, є вандали, є дослідники – є цілий клас людей, які «не є державами, що здійснюють атаки, але є й держави». Він переконаний, що атака – це атака, «не існує такої речі, як «кібератака», і люди мають вміти себе захистити. 

«Якщо ви не запираєте свої двері, це не виправдовує грабіжника – все одно це злочин, за який він має нести відповідальність. Ми повинні захищати наших людей», – каже Картер. 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Ештон Картер
Фото World Economic Forum

Бред Сміт наголосив, що останнім часом світ спостерігає низку «нападів на демократію» – атаки на політичних кандидатів, втручання у голосування, політична реклама на соціальних платформах та фейкові новини. 

Щодо впливу штучного інтелекту, Янг заявила, що «АІ – це те, що ми повинні осягнути та обережно ставитись до маніпулювання людьми. Це дуже потужний інструмент». «Це більше не має бути магією – це не чорний ящик. Ми повинні мати змогу до нього заглянути», – каже Янг.

12:40 Панель «Кінець ери легких грошей». ЄЦБ залишив незмінною процентну ставку у своєму першому рішенні 2018 року. Але Федрезерв США, а також Банк Англії вже почали розкручувати свої економічні стимули. Голова ради директорів UBS Аксель Вебер говорить, що світ не входить у фазу валютних війн, «ми прагнемо цього менше всього, волатильність не допомагає».

«Кількісне послаблення (QE) у країнах показує вплив на валюти, тому з центральними банками по усьому світові ми виходимо з QE за різними ставками та етапами», – пояснює він. 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Аксель Вебер
Фото World Economic Forum

Сесісія Скінлі, керівник Центрального банку Швеції, говорить, що ми можемо «вийти з валютної війни, замість того, щоб у неї потрапити». «Коли ряд центральних банків протягом тривалого часу боровся з інфляцією, тепер ми виходимо з цієї ситуації, де процентні ставки та кредитні фактори можу стать більш внутрішніми», – зауважує Скінлі. 

Член наглядової ради ЄЦБ Бенуа Коер переконує, що QE стало успішним в США, ЄС, Швеції та інших країнах. Це стало найсильнішим відновленням за останні 20 років. 

Рей Даліо, засновник та член ради директорів Bridgewater, під час дискусії порадив усім забути про криву Філліпса (обернена залежність між показниками безробіття та відповідними темпами росту заробітної плати). «Забудьте про усі поняття щодо того, як працює крива Філліпса. Технологія змінює співвідношення між інфляцією та ростом. Усі зосереджують на зростанні, але ми все ще прагнемо до досягнення базового рівня інфляції в США у 2%», – наголосив Даліо.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Рей Даліо
Фото World Economic Forum

12:20 Дискусія в Українському домі продовжується. Глава офісу по залученню та підтримці інвестицій при КМУ Даніель Білак зауважив, що зараз світ проходить через найбільший технологічний прорив з ХІХ століття. Канада, Європейський союз, західний світ проходять через напруження соціалізації економіки. Триває популяризація, люди відчувають переваги від глобалізації торгівлі.

«Технології роблять речі більш ефективними, але постає питання, як знайти роботу усім цим людям. І торгівля стає своєрідним центром цієї динаміки. У цей період розколу, період технологічних змін, для України відкривається чудова можливість. У України є величезні ресурси, у нас є зерно і наші розуми, і це дає нам можливість показати, що ми можемо зробити і таким чином розвивати нашу країну. Україна стає величезним ключовим центром,  Як з огляду логістики, так і поєднуючого елементу між Азією та Європою, завдяки своєму місцезнаходженню», – підкреслює Білак.

За його словами, якщо Китай захоче зробити шовковий шлях і зробити його через Україну, ми будемо раді зробити це. Вперше за історію, географічне положення України приносить переваги. Проте, для нас це і виклик. «Зараз у нас є 16 домовленостей про вільну торгівлю по всьому світу. Найголовнішими з них були договір з ЄС та ПВЗВТ та КУДВТ. І КУДВТ є не тільки символічно важливим. У нас третина всіх родючих земель Європи, і це неймовірна можливість інвестувати гроші у аграрний сектор», – каже Білак.

Білак зауважує: «Україна зараз у процесі трансформації. Ми за 4 роки зробили більше реформ, ніж за останні 23. Неможливо зруйнувати комуністичні стовпи управління державою і побудувати нову демократичну країну за одну ніч. Коли ми говоримо про договори вільної торгівлі, про інвестиції, які нам треба, ми говоримо про необхідні складові для побудови суспільства».

11:55 У дискусії «Чи повернуться вільні ринки?» спікери дискутують, чи є лібералізація торгівлі та інвестиційної діяльності нездоланною силою та чимось циклічним – таким, що має властивість завжди повертатись? І як світ вестиме бізнес у 2018 році? 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Трамп
Фото World Economic Forum

Особливо цікавою ця тема видається у зв’язку з тим, що багато хто з нетерпінням чекає оголошення президента Трампа у останній день форуму про відкритість Америки для міжнародного бізнесу. Принаймні, про таке журналістам напередодні повідомили представники Білого дому. Зокрема, очікується, що Трамп буде рекламувати нещодавні скорочення податків та зусилля із дерегуляції. Він має проголосити, що це гарний час для бізнесу, щоб інвестувати у Сполучені Штати. 

Як відомо, Трамп – запеклий критик багатонаціональних торговельних угод і вільних ринків. Однак чиновники стверджують, що таким чином він прагне показати єднання із вільними націями, які співпрацюють заради спільних цілей.

У панелі взяв участь Джон МакДоннелл, тіньовий канцлер казначейства Великобританії, один з опозиційних політиків, який вперше прибув на Давос цього року. Головна його мета на форумі – ведення кампанії за соціальну справедливість та проти глобальної нерівності разом із НГО, «щоб говорити правду про владу і давати голос німим».

Напередодні він вже відзначився гучними закидами на адресу учасників форуму. «У реальному світі, за межами давоської бульбашки та дорогих альпійський ресторанів і шале, створена ними глобальна економічна система не працює на мільярди людей. І так само, як є ризики сходу лавини тут у Давосі на цьому тижні – ми зіткнемось із соціальною та політичною лавиною, якщо не відбудеться глобальних змін у нашій сфальсифікованій економічній системі», – переконаний він.

11:10 «Мости проти кордонів: Міграційна дилема». Проти мігрантів виступають у багатьох країнах, але водночас міграція є рішенням проблеми для країн, населення яких старішає та є історичним джерелом інновацій. 

Панелісти обговорили економічний і соціальний компоненти міграції. Особливу увагу учасники приділили заяві президента Трампа щодо того, що він готовий залишити нелегалів-«мрійників» в обмін на будівництво стіни з Мексикою вартістю $25 млн. 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Платон Антоніу
Фото World Economic Forum

Фотограф та засновник People`s Portfolio Платон Антоніу розповів, що люди ризикують власним життям та вирішують здійснити небезпечний перехід з Мексики до США, тому що «голодують, не мають змогу прогодувати дітей… це стає питанням їхнього виживання». 

Хікмет Ерсек, генеральний директор The Western Union Company, переконаний, що міграція була завжди, це не «проблема сьогодення» і, на його думку, триватиме через те, що «населення Японії та Європи старішає і не народжує дітей, а населення Африки за короткий час збільшиться вдвічі». Проблема зміни клімату також змусить людей шукати кращі умови для життя. Одним із способів подолати нелегальну міграцію учасники панелі визнали врегульовану законом міграцію.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Хікмет Ерсек, генеральний директор The Western Union Company
Фото World Economic Forum

11:00 Одна з ранкових панелей присвячена четвертій промисловій революції в Азії. Економічний підйом в Азії у період Третьої промислової революції був видатним, але чи зможе регіон зберегти свої конкурентні переваги у той час, коли четверта промислова революція набирає швидкість?

Напрями дискусії

  • Чи є у Азії межі як драйвера регіонального економічного зростання?
  • Якими можуть бути конкурентні переваги регіону, крім дешевої робочої сили?
  • Якими можуть бути альтернативні моделі розвитку Азії на шляху до процвітання?

«Кожен знає цей термін – «Азійський фактор» – якщо йдеться про третю промислову революцію. Але як щодо четвертої, чи зуміє Азія залишитися настільки ж успішною?» – цікавиться Ксіен Лін, виконавчий продюсер каналу NewsAsia.

Учасники панелі намагаються вгадати, що  відбуватиметься в Азії у майбутньому? Які індустрії і професії зникнуть в найближчі 10 років?

Опитування фокус-групи при підготовці панелі показало, що 55% з них вважають, ніби у найближчому майбутньому більше не буде таксистів, 38% – що бухгалтерів, 7% – акторів. Але присутні зійшлися на думці, що все не так трагічно. Таксистів замінять водії «Убера», замість віджилих своє професій з'явиться більше робочих місць у нових сервісах, а роботи не будуть здатні замінити уяву та інтелект.

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Томас Трікаші Лембонг, голова Indonesian Investment Coordinating Board
Фото World Economic Forum

Томас Трікаші Лембонг, голова Indonesian Investment Coordinating Board (BKPM), вважає, що Азія, як і раніше, має сильні позиції для побудови виробничої бази майбутнього. Адже тут одна з найбільших у світі кількість випускників технічних та наукових спеціальностей. «З усіх регіонів світу нам найменше є про що турбуватись», – говорить він.

10:30 В Українському домі проходить дискусійна панель «Від стратегії до історій успіху: розширення кордонів у світовій торгівлі».

Правильна торговельна політика уряду життєво необхідна для стимулювання та просування міжнародної торгівлі. Україна отримала величезні доходи, розвиваючи свої торговельні відносини за межі кордонів, континентів та океанів. Переорієнтувавшись на торгівлю у західному напрямку, Україна підписала, зокрема, Канадсько-український договір вільної торгівлі, що мало величезний успіх для обох сторін.

На панелі буде представлено інсайдерську перспективу від представника Канади з питань торгівлі у КУДВТ (канадсько-українська домовленість про вільну торгівлю), а також інформацію про переваги для обох сторін та торговельні й інвестиційні можливості, яким цей курс сприяє, від керівництва «ЮкрейнІнвест» та національного радника України з інвестицій. І нарешті, виступи представників ІТ-компаній завершать цю подію.

Ейліш Кемпбелл, уповноважена з питань торгівлі Канади, відмітила, що за останні п’ять років Україна зберігає свою самобутність, і при цьому підтримує свою відкритість решті світу. «Більш як мільйон канадійців мають українське походження. Коли ми розвивали свою аграрну діяльність, то нам дуже допомогли знання, інновації, а потім і технічне забезпечення, які внесли канадці з українським походженням. І це чудово, що зараз ми будуємо наші відносини на інших рівнях. Підписані домовленості мали кілька років переговорів, але була величезна підтримка з боку політичних партій Канади і це був величезний здобуток міністра Христі Фріланд, міністра закордонних справ Канади», – зауважила Кемпбелл. 

10:15 Панель «Країна стартапів», «Стартапи відповідають на виклики суспільства». Відомий репер, філантроп та підприємець Will.i.am розповів надихаючу історію, як він сам потрапив до галузі стартапів. Співак розповів, що виріс у бідному районі, тому відповідно, вчився не в найкращій школі та не у найсприятливішому середовищі, але зміг «вибратись звідти», став відомим. Will.i.am вважає, що саме батьки мають бути прикладом для своїх дітей, «не варто казати, будь таким, як Ілон Маск» чи «будь, як Майкл Джексон або Майкл Джоржан». Вважаючи, що музична сфера зараз не є «здоровою», він хотів долучити дітей до вивчення нових технологій, тому на власні кошти створив стартап, який за шість років отримав $170 млн фінансування. Він переконує, що не треба боятись ризикувати, «для того, щоб піднятись – треба спочатку впасти».

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Will.i.am
Фото World Economic Forum

Генеральний директор Бадр Джавар переконаний, що «технології – це засіб», і лише за допомогою людей, що працюють спільно, цей засіб можна використати «для покращення життя суспільства». 

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Бадр Джавар
Фото World Economic Forum

Еліс Гест, голова Імперського коледжу Лондона, розповіла, що намагається залучити жінок до участі в стартапах. Навіть якщо у них не виходить «злетіти» одразу, вони все одно продовжуватимуть пробувати.

09:30 Розпочинається четвертий, останній день панельних дискусій у Давосі. З текстовими трансляціями першогодругого та третього днів, а також з нашими узагальнюючими оглядами першогодругого і третього днів саміту можна ознайомитись на сайті Mind

Давос-2018. День четвертий. Текстова онлайн-трансляція
Фото World Economic Forum

Сьогодні, на завершальному дні економічного форуму, мають виступити провідні політичні діячі світу.

Розклад виступів

  • 14:30 – Петро Порошенко, Даля Грибаускайте, Анджей Дуда, Йоханнес Хан
  • 16:00 – Дональд Трамп, Клаус Шваб
  • 17:00 – Крістін Лагард 
  • Також заплановані виступи представників банків Великобританії та Японії, і багатьох інших

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті