Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція

Трансляція із Всесвітнього економічного форуму

Этот материал также доступен на русском языке

Сьогодні у швейцарському Давосі стартує 48-й Всесвітній економічний форум (ВЕФ), який традиційно є головним законодавцем фінансових трендів та, нерідко, джерелом політичних новин, своєрідним діловим барометром для всього світу. Цього року головна тема форуму сформульована так: «Створення спільного майбутнього в роз'єднаному світі». Як завжди, масштабно і вкрай претензійно. Але саме за це і люблять Давос.

Найцікавішою частиною програми цьогорічного форуму має стати участь у ньому президента США Дональда Трампа, але вона все ще знаходиться під питанням через бурхливе життя Білого дому в останні тижні та невгасаюче протистояння з демократами.

23–26 січня до скромного швейцарського міста буде прикута увага всіх світових ЗМІ. Чотири дні безперервних конференцій, дискусійних панелей та, звичайно ж, неформальних переговорів. Все це традиційно в арсеналі ВЕФ. Цього року форум планують відвідати близько 350 VIPів, серед яких понад 60 лідерів країн. Більше тисячі людей представлятимуть міжнародні організації та компанії. У цілому подію відвідають близько 3000 осіб із 100 країн. Співголовами ВЕФ стануть прем'єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг, генеральний секретар ITUC Шаран Берроу, генеральний директор CERN у Женеві,  ядерний фізик Фабіола Джанотті, глава ENGIE Group Ізабелла Кошер, гендиректор IBM Джіні Рометті, глава Mann Deshi Mahila Bank парні Сінха і директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард.

Головна мета Давоса-2018 – сформулювати шляхи органічного розвитку всього людства в умовах нових викликів. Принаймні, так її сформулював для початку дискусії засновник форуму Клаус Шваб.

Давос-2018: назад в майбутнє
Фото World Economic Forum

Ключові фінансові аналітики сходяться на думці: світ все більше розділяється, генеруючи різні шляхи майбутнього для різних країн. Фактично світ одночасно живе в різних економічних і соціально-політичних реаліях. На відстані в декілька тисяч кілометрів один від одного сусідами є адронний колайдер і голодні бунти із середньовічним укладом життя. Тому основне завдання – домогтися загального майбутнього в роз'єднаному світі, вважають ідейні натхненники Давосу. Тим більше що світ уже нарешті переніс наслідки фінансової кризи 2008 року і готовий до глобальної перебудови. Фактично в роздумах аналітиків давоського клубу чутно ностальгію за серединою минулого століття, коли науково-технічний прогрес розглядався як головний фактор економічного вирівнювання різних країн світу. Зараз на тлі цифрової революції безліч експертів поділяють аналогічну химеру.

Не обійдеться на цьогорічному форумі й без геополітичної дискусії. Тим більше якщо Давос таки відвідає Трамп, якому президент Франції Еммануель Макрон уже заочно кинув рукавичку для словесних дебатів. Тем у них безліч: доля «великого договору» щодо Ірану, повернення США в Паризьку хартію тощо. Не варто забувати, що Ангела Меркель, яка підтвердила свою участь у форумі, зараз фактично знаходиться в епіцентрі геополітичного мейнстриму – тривалі переговори щодо коаліції тільки-но отримали друге дихання, а значить і шанс для збереження єдності Європи.

Новинки Давоса – виведення на світовий рівень дискусії про долю криптовалюти та цифровізації світової економіки в цілому. Мабуть, одна з найцікавіших тем для дискусії, враховуючи ажіотаж навколо біткойна, що став одним з головних фінансових відкриттів і, одночасно, викликів минулого 2017 року. Вже зараз очевидно, що закостеніла світова еліта далеко не завжди встигає за фінансовими віяннями.

Для України Давос традиційно вважається шансом для позитивних дипломатичних і геополітичних зрушень. Президент країни Петро Порошенко, який очолює делегацію, планує провести цілу низку зустрічей, серед яких окремо стоять переговори з Дональдом Трампом та Крістін Лагард. Якщо умовна зустріч з Трампом – швидше політичний та іміджевий жест, то переговори з главою МВФ вкрай необхідні для України, враховуючи глибоку кризу відносин з фондом.

Давос-2018: назад в майбутнє
Крістін Лагард, глава Міжнародного валютного фонду
Фото World Economic Forum / Manuel Lopez

Майданчик Давосу для всіх сторін завжди був зручним приводом, аби вийти на конструктив. Це вкрай актуально особливо після листа МВФ Україні, в якому був розкритикований президентський законопроект про Антикорупційний суд. Фактично на кону продовження макрофінансової допомоги Україні. Де, як не на Всесвітньому економічному форумі, відновлювати довіру кредиторів?

Щодо діалогу з американською стороною, то порядок денний для України поки не змінюється. Все продовжує обертатися навколо політичної підтримки і допомоги, особливо не прогресуючи від зустрічі до зустрічі. У будь-якому випадку, для української сторони участь у форумі стане непоганим шансом для налагодження контактів на найвищому рівні. Тим більше що останні півроку складно записати в актив зовнішньополітичному позиціонуванню України. Давос – свого роду шанс реабілітуватися і аргументувати свої позиції.

Mind пропонує на цій сторінці разом слідкувати за ключовими подіями та виступами політиків та економістів.

Нагадаємо, під час Давосу також працює Український дім. Сьогодні у розкладі майданчика декілька панельних дискусій. Пропонуємо звернути увагу на захід «Європейська аграрна супердержава  Україна: успіх на основі технологій та інновацій» за участі бізнесмена Юрія Косюка та голови Агробізнесклубу Алекса Ліссітси. За онлайн-відео та текстовою трансляцією заходу також можна буде слідкувати на цій сторінці. Повний розклад заходів Українського дому можна подивитись тут.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фото MIND

Вчора відбулось урочисте відкриття форуму, яке завершувало шоу за участі акторів та оркестру Ла Скали.

З повним розкладом подій на сьогодні можна ознайомитись тут.

09:30 Сьогодні два світових лідери звернуться до гостей Давосу з різними пріоритетами.

Нарендра Моді є першим прем’єр-міністром Індії, який візьме участь у форумі вперше за 20 років. Він активно намагається привабити бізнес в свою країну, заявляючи, що Індія є ключовим інструментом для росту світової економіки.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо звертатиметься до бізнес-лідерів, але не виключено, що його промова стосуватиметься і питань розширення прав та можливостей жінок.

Сесії, на які пропонуємо звернути увагу сьогодні:
10:30 – відбудеться прес-конференція співголів Давосу
10:30 – Дебати: Стратегічний прогноз: Цифрова економіка
10:45 – Дебати: Світ прямує до нової економічної кризи?
12:45 – пленарне засідання відкриє Нарендра Моді
15:00 – акторка Кейт Бланшетт розповість про глобальну кризу біженців
16:00 – Глобальний науковий прогноз
17:00 – Дебати: чи можемо ми жити з монополіями?
18:00 – Дебати про капіталізм
18:30 – Виступ прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо

09:45 За словами Білла Гросса, засновника технологічного інкубатора Idealab, весь світ схвильований через фальшиві новини, які використовуються в якості зброї. Цей графік з «Барометру Довіри» Річарда Едельмана, презентованого сьогодні вранці у Давосі.

10:00 В Давосі є загроза сходження лавини. Гірськолижний курорт зіштовхнувся із найвищим рівнем загрози сходження лавини у зв’язку з сильними снігопадами. Повідомляється, що деяку частину населення евакуювали через нестабільну погодну ситуацію.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фото World Economic Forum

10:25 82% багатства, створеного у минулому році, отримав 1% світового населення, який є найбагатшим, тоді як 3,7 млрд людей, які складають найбіднішу половину людства, не стали багатшими зовсім, зазначається у свіжому звіті Oxfam

Багатство мільярдерів з 2010 року зростає в середньому на 13% щороку – це у 6 разів більше, ніж заробітна плата звичайних робітників, що зростає лише на 2% на рік. Це велике зростання доходів багатіїв, могло б витягти людей світу з крайньої межі бідності 7 разів.

Давос-2018: назад у майбутнє

11:00 На прес-конференції співголів Давосу (а цього року комітет співголів складається виключно з жінок) Ерна Сольберг, прем'єр-міністр Норвегії, закликала до боротьби з нелегальними фінансами та корупцією. Сольберг вважає, що це підживлює тероризм та загрожує безпеці, а країнам з перехідною економікою важче розвивати економіку. 

«Нам потрібно побачити, хто бере гроші, хто підкуповує інших, і показати, що це неприйнятно у всіх наших суспільствах», – заявляє Сольберг та пропонує запустити кампанію MeToo для боротьби з корупцією. 

Іншим пріоритетом Сольберг є гендерна рівність – вона нагадує, що в багатьох країнах жінки все ще потерпають від несправедливого ставлення.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Ерна Сольберг, прем'єр-міністр Норвегії
Фото World Economic Forum / Manuel Lopez

11:15 На панелі «Коли чекати на нову фінансову кризу» заступник Комісії з регулювання цінних паперів Китаю Фан Сінхай зазначив, що найбільшою проблемою економіки цієї країни є макроборг. Але він також наголосив, що останні два роки китайський уряд здійснює заходи у фінансовій сфері, зокрема введення обмежень, які зараз дають очевидні результати. 

Всі члени панелі особливу увагу приділили геополітичним ризикам, таким як ситуація в Ірані та ймовірне протистояння між Китаєм і Японією.

Давос-2018: назад у майбутнє
11:30 «Мова йде про фінансову кризу, якої не відбудеться», – сказав Том Кін з Bloomberg на панелі «Коли чекати на нову економічну кризу».

«Ми все ще виходимо з останньої кризи, – констатує Кеннет Рогофф, професор економіки з Гарвардського університету. – Я не можу сказати, що наступної не буде, але я з оптимізмом дивлюсь на глобальну економіку». Втім, він бачить певні ознаки, які, на його думку, вказують на фінансову кризу в Китаї. 

«Це схоже на 2006 рік», – говорить генеральний директор Barclays Джес Стейлі. На його думку, чергова криза може бути, але цього разу банки знаходяться в іншому становищі. Якщо збій відбудеться, він відбудеться не з вини банків. 

Єдиний представник Китаю на панелі, заступник Комісії з регулювання цінних паперів Фан Сінхай, говорить, що тривога стосовно Китаю виправдана величезним розміром китайської економіки. Два роки тому в країні визнали, що Китай має надто багато боргів, і негайно застосували заходів. Він додав, що зараз Пекін починає бачити позитивні результати. 

Учасники панелі також погодились, що важливим є й геополітичний фактор, а також події, яких ми не можемо передбачити, такі як теракти або конфлікти.

11:50 Учасниця панелі «Коли чекати на нову економічну кризу» Енн Річардз, виконавчий директор в M&G Investments, вважає, що ІТ-крах може спричинити нову фінансову кризу. Вона переконана, що політики ризикують, ігноруючи загрозу, яку створює залежність інвесторів від технологій. Річардз висловила побоювання, що «системний ризик», спричинений новими технологіями та хмарними технологіями, можуть спровокувати події, які змінять сьогоднішній «тваринний дух» на ринках.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Енн Річардз, виконавчий директор в M&G Investments
Фото World Economic Forum

11:55 Панель «Чи віримо ми у технології?». Голова та виконавчий директор Salesforce Марк Беніофф підкреслив важливість довіри як основи ділової та комерційної діяльності. «Довіра має бути найвищою цінністю у вашій компанії. Якщо це не так, то у вас проблеми», – каже Беніофф. 

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Марк Беніофф, голова та виконавчий директор Salesforce
Фото World Economic Forum

Щодо регулювання технологічних компаній Беніофф каже, що коли керівники відмовляються від відповідальності, не лишається іншого вибору, крім як залучити регуляторів. Технологічна галузь була доволі вільна від регуляторів, проте Беніофф вважає, що це зміниться у цьому році. На його думку прийшов час до більш агресивних кроків.

12:00 На прес-конференції співголів Давосу Крістін Лагард, директор-розпорядник МВФ, сказала, що «жіноча» панель на ВЕФ доводить, що створювати позитивні рішення для світу можна і без тестостерону.

12:15 Згідно з прогнозом МВФ, індійська економіка в 2018 році зростатиме найшвидшими темпами. Після того як в 2014 році прем’єр-міністром Індії став Нарендра Моді, ВВП Індії зростає на 7% на рік і очікується, що економіка зросте втричі, ніж коли він обіймав посаду. Втім, економічні і соціальні проблеми в країні, такі як нерівність в прибутках, гендерна дискримінація та екстремальний рівень забруднення, залишаються незмінними.

12:40 Головний економіст IHS Markit Нариман Бехравеш відмічає, що настрій у Давосі дуже відрізняється від минулорічного. 

«Все набагато оптимістичніше, і цей оптимізм більш широко розповсюджений. Минулого року американці були більш жваві, у той час як європейці були похмурими. Минулого року було відчуття, що політика поглине економіку, але сталося навпаки. Поліпшення економіки може зробити популізм менш вагомим», – каже Бехравеш.  Він вважає, що обрання Трампа президентом призвело до підвищення впевненості у бізнесі. Корпоративна Америка не дуже любила Барака Обаму, говорить він: «Бізнес, нарешті, отримав президента, який, на його думку, був дружнім для бізнесу, і зменшення регулювання добре сприйняли». 

Давос-2018: назад у майбутнє. ОНОВЛЮЄТЬСЯ
Нариман Бехравеш, головний економіст IHS Markit
Фото World Economic Forum

Представникам бізнесу також сподобався пакет податкових скорочень, який Трамп проштовхнув через Конгрес наприкінці 2017 року. 

«За нашими оцінками, скорочення податків збільшить зростання на 0,3% в 2018, 2019 та 2020 роках», – наголошує Бехравеш.

12:55 Виступ прем’єр-міністра Індії Нарендра Моді. Останнього разу прем’єр-міністр Індії відвідував форум в Давосі в 1997 році. Тоді ВВП Індії складав $400 млрд – тепер він в 6 разів більший. Метою форуму 1997 року була «побудова мережевого суспільства». 

«Сьогодні це не просто мережеве суспільство. Ми живемо у світі великих обсягів даних, штучного інтелекту та роботів», – сказав Моді. 

В 1997 році не існувало єврозони, не очікувалось азійської фінансової кризи і не було жодних ознак Brexit. «Тоді дуже мало людей чули про Усаму бін Ладена та Гаррі Поттера». Тоді не було ані Google, ані Amazon. 

Моді наголосив, що «ми повинні побудувати гарне спільне майбутнє».

Давос-2018: назад у майбутнє. ОНОВЛЮЄТЬСЯ
Нарендра Моді, прем’єр-міністр Індії
Фото World Economic Forum / Manuel Lopez

«На думку приходять деякі важливі питання, які вимагають відповідей», – сказав він, та додав, що варто віддавати перевагу гармонії та співпраці.

Особливу увагу під час виступу Моді приділив кліматичним змінам. Льодовики тануть, моря затоплюють острови, і в Давосі найгірший сніг за 20 років, говорить він. Прем’єр-міністр розкритикував лідерів розвинених країн за те, що вони не демонструють відповідної солідарності: «Кожен говорить про скорочення викидів в атмосферу, але насправді дуже мало країн, які підтверджують свої слова ресурсами, які могли б надавати країнам, що розвиваються, для того щоб вони прийняли відповідні технології. Дуже мало з них готові прийти на допомогу».

Нарендра Моді вважає, що є три виклики, які загрожують майбутньому людства, першим з яких є зміна клімату. Другим серйозним викликом є тероризм, продовжує Моді. Він каже, що є штучний розподіл на «хороший і поганий» тероризм, і тривожний радикалізм серед молодих людей. 

І третій виклик – це загрози, що несе глобалізація. Нам потрібно визнати, що глобалізація втрачає свій зиск, каже він. Частково Моді звинувачує у цьому організації, які було створено після Другої світової війни, на кшталт ООН. «Чи справді структури та плани дій цих організацій відповідають людським прагненням та мріям?» – задає він риторичне питання.

Моді закликав бізнес інвестувати в Індію, посилаючись на сотні законів та правил, які скасували, щоб зробити економіку більш конкурентоздатною. Замість червоної стрічки ми пропонуємо вам червону доріжку, пожартував прем’єр-міністр.

13:50 У рамках ВЕФ представники ініціативи «Формування майбутнього економічного прогресу» опублікували Індекс інклюзивного розвитку (IDI). IDI ґрунтується на думці, що більшість громадян оцінює економічний розвиток своїх країн не за кількістю товарів та послуг, вироблених в їхній економіці (ВВП), а за рівнем життя їхнього домогосподарства – це багатовимірне явище, яке охоплює дохід, можливість працевлаштування, економічну ситуацію, безпеку та якість життя.

Давос-2018: назад у майбутнє. ОНОВЛЮЄТЬСЯ

Індекс інклюзивного розвитку – щорічна оцінка економічної ефективності 103 країн, яка визначає перебіг економічного зростання за 11 параметрами на додаток до ВВП. Цей індекс базується на трьох основних напрямах: зростання та розвиток; інклюзивність; рівність між поколіннями – стійке управління природними та фінансовими ресурсами.

14:30 Цього року учасникам форуму у Давосі пропонують скуштувати бургер з веганським мʼясом. Стартап Impossible Foods використовує у приготуванні їжі замінник мʼяса, який на смак нічим не відрізняється від мʼясних продуктів. А засновник стартапу Патрік Браун стверджує, що веганські бургери значно смачніші.

Продукт зроблений з пшениці, кокосового масла, картоплі та речовини «гем», яка допомагає створити червоний, кривавий колір м'яса. На фото – шеф-кухар Трейсі Дес Джардінс. «Ми хочемо до 2035 року повністю замінити використання тваринного мʼяса нашим продуктом. І ми налаштовані серйозно», – каже Патрік Браун.

Успіх продукту значною мірою залежатиме від того, чи сподобається він заядлому любителю гамбургерів Дональду Трампу, який має прибути на форум в п’ятницю.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фото: ВВС

15:20 Австралійська актриса Кейт Бланшет, виступаючи на форумі, піднімає питання ставлення до біженців і жахливих умов, у яких вони проживають. Напередодні вона отримала нагороду від ВЕФ за свою роботу в цій галузі.

Бланшет розповіла, що свого часу в юності, приїхавши в Європу, сама зіткнулася з економічною нерівністю. «Я жила у молодіжних гуртожитках, більше схожих на турецькі вʼязниці», – каже вона.

У світі нараховується 65 млн переміщених осіб, 22 млн – біженців, половина – жінки і діти. Але тільки 1% з них отримали притулок у країнах з розвиненою економікою, навела дані Кейт Бланшет.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Кейт Бланшет, австралійська актриса
Фото World Economic Forum

Вона розкритикувала мас-медіа, які часто зображають біженців у негативному ключі, формуючи негативне ставлення до них.

«ЗМІ наповнені дезінформацією. Формується думка, що біженці або стануть тягарем для країни, або становитимуть терористичну загрозу. Я вважаю, що це соромно. Більшість із біженців – чудові люди, які опинилися у важких обставинах», – зазначила актриса.

У панелі, присвяченій питанню біженців, беруть участь:

•  Філіппо Гранді, Верховний комісар ООН у справах біженців
•  Луїза Мушіківабо з Міністерства закордонних справ Руанди
•  Сара Пантуліано, Інститут розвитку заморських територій
•  Каан Терціоглу, топ-менеджер компанії Turkcell
•  Елейн Вайдман-Груневальд, представник компанії Ericsson

За прогнозами, до 2030 року 2/3 бідного населення планети проживатимуть у зоні військових конфліктів. Тому гуманітарні групи вже зараз мають шукати рішення, як з допомогою новітніх технологій можна підвищити рівень безпеки для них – в такому ключі відбувається дискусія.

15:30 Топ-менеджер компанії Turkcell Каан Терціоглу вбачає потенціал у біженцях у ролі оплачуваних працівників можливим вже через 5-7 років. Його компанія вже пропонує застосунки, які допомагають вивчити мову, та застосунки, які виконують голосовий переклад, що, на думку Терціоглу, допомагає біженцям влаштуватися на роботу.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фото World Economic Forum

15:45 Панель «Інсайти та ідеї Шарук Хана». Зірка Боллівуду Шарук Хан цього року почав свою участь у форумі з того, що отримав нагороду Crystal Award за свою роботу в сфері захисту прав жінок та дітей в Індії. Актор 30 років працює в індійській індустрії кіно і телебачення, тож використовує свій авторитет, щоб змінювати ситуацію на краще.

Шарук Хан зазначив, що кількість потерпілих від кислотних атак на сьогодні складає близько 400 осіб. Актор поділився з панелістами, що особисто він дуже хотів би влаштувати таких людей у свою компанію.

Шарук Хан, зокрема, зауважив, що нині чоловіки використовують різні методи, аби не дозволяти жінкам робити свій вибір «Як і всі люди, ми ховаємо до шухляди те, що не можемо зрозуміти – те ж сталося і з жінками. За жінок визначили «їхній» шлях, а ми маємо це припинити заради прогресу», – додав Шарук Хан. 

15.50 В Українському домі у Давосі проходить панельна дискусія: «Нова енергетика: рушійна сила економік майбутнього». В останні роки частка поновлюваних джерел енергії швидко зростає. Ця тенденція змінює спосіб генерації, використання та продажу енергоносіїв країнами. Будь-яка затримка у реформуванні енергетичного сектору може призвести до економічних, соціальних та навіть політичних наслідків у майбутньому.

16:30 Карлос Паскуаль, старший віце-президент IHS Global Energy, відповідаючи на питання, що саме зараз відбувається з точки зору швидкості, з точки зору технологій, що створюють різницю у світі у цей перехідний період, відповів: «Процес енергетичного переходу та трансформації дуже захоплюючий, він кидає виклик, і постійно включає в себе зміни у суспільстві. Проте треба подумати про те, як саме ви визначаєте проблему. Якщо визначати її як перехід до новітньої енергії, то ви можете не отримати бажаного результату. Подивіться на Німеччину. Вони не тільки збільшили вживання сонячної енергії, вони також збільшили вживання вугілля. І за останні десять років викиди у Німеччині зросли».

Паскуаль також наголошує, що за останні три роки вартість сонячної енергії зменшилася на 30%, і за наступні три роки передбачається зменшення вартості ще на 30%. Тобто відбулося зменшення вартості технологій. Крім того, збільшилась ефективність енергії вітру, особливо завдяки застосуванню цифрових технологій.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Панельна дискусія: «Нова енергетика: рушійна сила економік майбутнього»
Фото MIND

Питання про електричні транспортні засоби Паскуаль називає зараз одним із головних. На сьогодні вони становлять 1% від усіх продажів автомобілів. «Ми аналізуємо і робимо прогнози до 2040 року, коли вони становитимуть 60% від усіх продажів нових транспортних засобів. Найцікавіше у цьому, з точки зору використання бензину та електрики ми побачили великий вплив високих стандартів ефективності, ніж електрифікації, яка ще буде існувати досить довго. Тобто електрифікація автомобілів це дуже добре, але потрібно дивитись на перспективу», – констатує Паскуаль.

Що особливо важливо для України – це питання природного газу. Україна використовує природній газ для обігріву, і не так багато для електрики. Більшість електрики виробляється атомними станціями, що значить нуль вуглецю. 35% із цього термальні, більшість це вугілля. 

«Тут я повертаюсь до своєї попередньої тези про встановлення цілей. Створюйте ринкові механізми, інтегруйте технології, але залучіть найкращі компанії світу до себе, щоб створити конкурентноспроможне середовище, де врешті ви досягнете своїх цілей і отримаєте найменші ціни. А це врешті решт призведе до того, що люди менше платитимуть за чисту енергію, їм це подобатиметься, і вони будуть використовувати її для повсякденного життя та для бізнесу», – резюмує Карлос Паскуаль.

Борис Балан, віце-президент (Європа) Northland Power, розповів, що його компанія почала працювати із традиційних джерел, таких як природний газ. Але вони побачили можливість і необхідність у переході до відновлюваних джерел і створили у Канаді підприємство Solar Canada, а також підприємства у Європі. «Ми можемо змагатись із будь-яким видом енергії: вугілля, атомна енергія, чи ще щось, що може з’явитись. Ми зможемо змагатись. Це величезний розвиток. Ми не новатори, але ми точно в тренді. Ви можете залишити використання вугілля і інших застарілих технологій, але тоді вас переможуть новіші та дешевші види енергії», – застеріг він.

Ольга Бєлькова, народний депутат України, відповідаючи на питання,  чому питання альтернативної енергії поки не може спрацювати в Україні, пояснила: «Це запрацює в Україні, коли політики і уряд стануть дуже чесними по відношенню до енергетичної кризи, що полягає у створенні енергії з різних джерел. Якщо поглянути на середню вартість енергії, що регулюється енергетичними компаніями, ми побачимо, що атомна енергія є найдешевшою.
Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Панельна дискусія: «Нова енергетика: рушійна сила економік майбутнього»
Фото MIND
«Чиста енергія буде дуже дешевою в Україні, якщо ми чесно приберемо усі субсидії і відкриємо ринок для багатьох гравців. Якщо ми побачимо більше варіантів, якщо ми будемо бачити багато технологій, що конкурують між собою, якщо ми приберемо бар'єри для нових підприємств», – зауважила нардеп.

17:00 Панель «Чи можливо жити з монополіями?». Девід Осор, професор економіки Массачусетського технологічного інституту, зазначив, що на сьогодні гігантські технічні компанії, такі як Facebook, потерпають від могутніх попередників.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція

Професор пояснює, що ми живемо в умовах, де переможець займає більшість ринків, де мала перевага над конкурентом дає вам величезну силу.

Тобто фірми, як Amazon та Facebook, зростають органічно (люди знаходяться на Facebook, оскільки їхні друзі знаходяться на Facebook), але це не означає, що це зростання буде здоровим або стабільним у довгостроковій перспективі.

Осор зазначив, що в історії вже були могутні монополісти, згадуючи про американську залізницю: «Я думаю, що через 20 років Facebook вже не існуватиме». На думку професора, нерівність, що виникла в американській моделі, де працівники не розглядаються як зацікавлені сторони (на відміну від акціонерів), призвела до політичних потрясінь.

17:40 Панель «Врятувати економічну глобалізацію від неї ж самої». Глобалізація врятувала сотні мільйонів людей від бідності, але соціальні та екологічні проблеми від глобалізації очевидні.

Нинішня модель глобалізації призвела до невдачі працюючих людей, зазначає Шарон Барроу, генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок. Генсек стверджує, що зростання було зумовлене низькооплачуваною працею, а не розділеним справедливо багатством. 

За словами Маврикія Карденаса Санта-Марія, міністра фінансів Колумбії, існує три способи зробити глобалізацію краще: компенсувати невдачі, створювати більше можливостей і поставити глобалізації ціль сталого розвитку.

17:55 На панелі «Гендер, сила та сексуальні домагання «, присвяченій актуальній темі сексуальних домагань, стверджується, що кампанія Me Too допомогла жінкам по всьому світу стати більш впевненими і не мовчати про образи та утиски на сексуальному ґрунті.

Вінні Беяніма, голова Oxfam International, пропонує три шляхи вирішення проблеми домагань:

  • Змінити всі норми законодавства, які дискримінують жінок в економіці
  • Працювати з соціальними стереотипами, які виправдовують сексуальну експлуатацію жінок
  • Залучати жінок на рівень прийняття рішень, лідерства, де вони можуть змінювати ситуацію.

Ліза Шерман, президент Рекламної Ради: «Батьки мають докладати більше зусиль, щоб навчити хлопчиків ставитися до жінок з повагою.

«Ви вчите свого сина, як грати в бейсбол, як стрибати, як влучити у ворота. Але ми повинні частіше поговорити з ними про те, кого не можна вдарити, і чому».

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Пеггі Джонсон, віце-президент з розвитку бізнесу в Microsoft
Фото World Economic Forum / Faruk Pinjo

Пеггі Джонсон, віце-президент з розвитку бізнесу в Microsoft: «Реально змінить ситуацію молоде покоління. Моя донька, якій 20, недавно почала працювати. «Коли на роботі лунає непристойний жарт, я не сміюся», – каже вона мені. Так, це я її навчила такому ставленню. Але я припинила сміятися над такими жартами у 50, а не в 20».

18:00 В Українському домі в Давосі розпочалася дискусійна панель «Європейська аграрна супердержава Україна: успіх на основі технологій та інновацій». Відсутність прямих іноземних інвестицій у поєднанні з ідеологічним тиском заважала зростанню найбільшого АПК в Європі. Але стара економіка сільського господарства в Україні зараз замінюється сучасним і технологічно орієнтованим агробізнесом. Під час дискусії мають розглянути, як Agritech змінює глобальні тенденції у сільському господарстві та на продовольчому ринку, а також розповісти про історії успіху з України та інших країн.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Дискусійна панель «Європейська аграрна супердержава Україна: успіх на основі технологій та інновацій»
Фото Mind

Хто входить до нової екосистеми українських аграрних інвестицій? Як «інноваційні економічні цінності» втілюються в практиці землеробства у 2017-2018 роках? Які можливості та ризики для світових інвесторів та інноваторів? Чи місцеві агрохолдинги відкриті як майданчики для нових технологій?

Юлія Порошенко, засновник і директор Agrohub, вважає, що, Україна має чудові природні ресурси, які навіть без застосування ІТ-сфери дають вражаючі результати. «Уявіть собі, яких результатів зможе досягти Україна, якщо ми введемо новітні технології у агро-сферу. Наша головна мета це розвивати компанії, ІТ-компанії і стартами, і допомагати агро-бізнесу ставати більш ефективним. Пропонуючи нашим компаніям нові технологій ми допомагаємо їм вхопити якнайбільше із того об’єму. АгроХаб допомагає компаніям ставати більш ефективними і отримувати більший прибуток», – сказала вона.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Юлія Порошенко, засновник і директор Agrohub
Фото Mind

Майкл Горш, Horsch Machines, підкреслив, що Україна має вражаючі результати у виробництві зернових у великих кількостях, такими результатами може похвалитись тільки Бразилія і Аргентина.

«Що вражає саме мене, це те що інвестиції у цю сферу в Україні приходять не ззовні, не від іноземців, а від самих українців. Це вражає і трохи лякає нас, іноземних фермерів, оскільки вони можу вивести нас, іноземців, з гри. Тому я кажу, що краще я буду робити з ними бізнес зараз, а не перешкоджати їм робити те, що вони роблять. Я вважаю, що Україна на правильному шляху», – говорить Горш.

За його словами, якщо Україна продовжить годувати світ так, як це робить протягом останніх 50 років, то українці завжди повинні будуть впроваджувати технології.

«Я сподіваюсь що у майбутньому споживчі звички суспільства зміняться, люди будуть їсти більше здорової їжі, менше цукру, м’яса, молока. Але це все одно не вирішує проблему скорочення споживання їжі. Ми маємо дбати про здоров’я суспільства і в цьому є великий виклик для нас, фермерів, при запровадженні цифрових технологій. Це починається з поля, з землі, з нового мислення, з нових ідей», – підкреслив Горш. 

Тобіас Менне, глобальний директор Digital Farming Bayer, підкреслив, що в плані впровадження цифрових технологій, Україна стоїть лише на початку. «Проте на дуже хорошому початку. Спостерігаючи за Україною протягом 5 років я побачив у фермерстві підприємництво і креативність», додав він. 

«У мене є гарна новина, для тих хто хоче розпочати своє цифрове фермерське підприємство: вам не потрібно для цього багато грошей. Вам необхідна лише ваша креативність. Усе інше, комп’ютери, цифрове забезпечення, доступ на ринок ви можете взяти у оренду майже безкоштовно. Не дивіться на величезні цифри, вам не потрібен такий тип інвестування. Ринок величезний і потенціал теж величезний. І тут насправді є можливість для кожного», вважає Менне.

«Україна має найкращу в світі землю – чорнозем. Але так склалось, що через неправильне сільско-господарське управління ви втратили частину її  продуктивності. Щоб збільшити виробництво, вам потрібно повернути її продуктивність. Зараз фермерство правильно використовує землю, але в майбутньому потрібно інвестувати у добрива. У цьому також може допомогти впровадження цифрових технологій. Завдяки цифровим технологіям можна буде визначати кількість добрива, стан чорнозему. Тож ми повертаємось до того, з чого почали – впровадження цифрових технологій може мати великий вплив на  покращення продуктивності саме там, де це необхідно», резюмував Майкл Горш.

18:20 На панелі «Нова ера для енергетичної політики» мова йде про те, що усталений енергетичний ландшафт трансформується: нафтові компанії втрачають свій вплив, а країни прагнуть взяти контроль над новими ринками. Хто вони – нові гравці на ринку, і в якому напрямку відбуватимуться подальші зміни в галузі?
Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фото: прогноз щодо змін до 2040 року в попиті на звичні джерела енергії
Серед спікерів: Рік Перрі, міністр енергетики США, Мохаммед Салех Сада, міністр енергетики і промисловості Катару, Гао Джифан, СЕО компанії Trina Solar, Ізабель Кошер, ген директор ENGIE Group, та ін.
СЕО Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Бірол визначає основні зміни на світових енергетичних ринках:
  • США стануть лідером в нафтогазовому секторі
  • Сонячна енергетика стане основним джерелом енергії на ринках, що розвиваються
  • Китай візьме курс на чисту енергію.
Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Фатіх Бірол, СЕО Міжнародного енергетичного агентства
Фото World Economic Forum

18:40 Панель «Озброєння культури». Культура може об'єднати або розділити наше суспільство. У деяких регіонах це стає політичною зброєю, оскільки лідери прагнуть просувати свою владу, підкреслюючи глибокі розбіжності у суспільстві за рахунок культурних аспектів.

У панелі, присвяченій «культурним» війнам, беруть участь: Аліса Бах Кункке, міністр культури і демократії Швеції, Арлі Рассел Хохшильд, професор соціології у Каліфорнійському університеті, віолончеліст Йo-Йo Ma і Каран Джохар, індійський кінорежисер, голова компанії Dharma Productions.

Панель «Озброєна культура». Аліса Бах Кункке вважає, що культура повинна бути вільною, якщо вона буде ефективною. У Швеції між культурними установами, такими як музеї та політика, вирито глибокий канал. Ці поняття повинні бути вільними та незалежними, говорить Кункке.

Арлі Рассел Хосхілд впевнена, що культура може допомогти створити «емпатійний міст».

Віолончеліст, а втор музики до багатьох фільмів Йо-Йо Ма: «Якщо політика полягає в управлінні, то економіка – у створенні цінностей, і культура полягає у створенні цінностей. Коли ці троє зійдуться, тоді ми зможемо служити людям».


19.00. Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо виступає в Давосі з промовою, в якій піднімає теми гендерної рівності, робочих місць, зміни клімату та питання торгівлі.

Давос-2018. День перший. Текстова онлайн-трансляція
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади
Фото World Economic Forum

Трюдо оголосив, що Канада і решта 10 інших членів Транс-тихоокеанського партнерства обговорили в Токіо нову всеосяжну угоду про транскордонне партнерство. Цього тижня на конференції в Монреалі Трюдо сподівається привернути увагу до інвестиційних можливостей Канади.

«Ми дуже багато працюємо, щоб наші південні сусіди визнали, що NAFTA – це дуже перспективне об’єднання і що цей альянс принесе користь не тільки економіці країн-членів, але й світовій економіці», – сказав він.

Також він піднімає питання зростання автоматизації виробництва, яке залишає тисячі людей без роботи. «Уявіть, що вони почувають», – звернувся Трюдо до оточуючих бізнес-лідерів, а також до лідерів країн «Великої сімки», самміт якої пройде в Квебеку в 2018 році.

Щодо теми жінок: Трюдо закликає звернути увагу, що жінки часом виконують значно більше роботи, ніж чоловіки, і нижча оплата праці для них є неприпустимою.

Трюдо у Давосі: «Брати на роботу більше жінок – це не просто добре, це розумно для розвитку бізнесу»
The Guardian

Під лідерством Джастіна Трюдо Канада вийшла в лідери серед країн, де вдалося найбільше скоротити гендерну нерівність.

За словами канадського премєра, залучення більшої кількості жінок у компанію – це не просто щось хорошее – це в першу чергу розумний крок, оскільки дослідження показують, що це може забезпечити значний економічний підйом.

Трюдо не оминув тему сексуальних домагань: «Рух MeeToo показує нам, що настав час провести маштабну дискусію про права жінок і рівність. Сексуальні домагання в бізнесі й уряді – це системна проблема, і це неприйнятно. Ми як лідери повинні це визнати і діяти, тому що час настав».

Відео з субтитрами: 

Багатьох учасників форуму не полишало в спокої питання, в яких же шкарпетках виступатиме Джастін Трюдо цього разу. Канадський політик – знаний любитель цікавих, а часом дивних кольорових шкарпеток, які вибиваються з загальноприйнятого дрес-коду, але вносять неповторну родзинку в образ самого Трюдо. Цього року він обрав більш-менш нейтральні сірі в горошок шкарпетки.

Трюдо у Давосі: «Брати на роботу більше жінок – це не просто добре, це розумно для розвитку бізнесу»

фото WEF.

Трюдо завершив свій виступ зверненням до глобальних питань.

«Ми живемо в дуже невизначені часи. І несемо відповідальність за те, щоб вирішити дуже серйозні проблеми.

Єдиний спосіб, яким ми можемо це зробити, – це слухати. Якщо ми будемо прислухатися до наших працівників і наших громадян, ми знайдемо рішення, прийнятні для всіх.

Люди в цьому залі дуже привілейовані – і цим привілеєм ми зобов'язані суспільству. Але ми повинні запитати себе: чи хочемо ми жити в світі, де багаті ховаються в своїх закритих залах, в той час як інші борються?

Чи хочемо ми створити світ, заснований на понятті справедливості? Тому що прямо зараз є реальна небезпека залишити нашим дітям світ, менш справедливий, ніж той, який ми успадкували від наших батьків.

Будь-який прогрес вимагає напруженої роботи.  Працюючи разом, ми зможемо втілити наші великі замисли», – зазначив Трюдо.


Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло