mind
«Еволюція грошей»: чим цікава книжка Ніла Ферґюсона

«Еволюція грошей»: чим цікава книжка Ніла Ферґюсона

Історія про злети й падіння дзвінкої монети та ще три книжки, що допоможуть зрозуміти феномен грошей

Цей матеріал також доступний російською
«Еволюція грошей»: чим цікава книжка Ніла Ферґюсона
Фото: Видавництво «Наш Формат»

Бекґраунд: Ніл Кемпбелл Дуглас Ферґюсон у певних світових наукових колах вважається особою неоднозначною через свої погляди на історичні, економічні та політичні фактори. Проте 2000 року він увійшов до списку 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time, тож до його думки дослухаються. Утім, сприймати факти, наведені цим доволі молодим шотландським істориком, журналістом, економістом та письменником, чи ні – вибір кожного. Але навряд чи хтось скаже, що книжки Ніла Ферґюсона залишили його байдужим.

Важко обійти увагою й масштабну працю 2009 року про фінансову історію світу та історію, власне, грошей. Гроші цікавлять абсолютно всіх людей у всьому світі, навіть якщо хтось це заперечує.

[5.03] Ніл Ферґюсон «Еволюція грошей. Фінансова історія світу»

Видавництво: «Наш Формат»

Наклад: 4500 примірників

Оригінальна назва: The Ascent of Money: A Financial History of the World

Сюжет. Захоплива подорож, до якої нас запрошує автор, розпочинається в Месопотамії та закінчується у сучасних державах світу. Історія грошей охоплює різні епохи та країни. Вона надто цікава, щоби знехтувати її вивченням, та доволі складна задля швидкого її усвідомлення.

Перші розділи книжки – це яскравий екскурс у сиву давнину, 5000 років тому, коли люди користувалися глиняними табличками для запису на них операцій із обміну, передання, прийняття вовни, зерна, срібла. Це одні з найперших свідчень, що збереглися, про те, що в давній Месопотамії люди вже вміли фіксувати свою повсякденну діяльність. Розраховувалися в ті часи за те ж зерно чи метали прототипами «грошей» – зливками срібла, кільцями з дорогоцінних металів тощо.

Сьогоднішні паперові банкноти – це нащадки тих старовинних глиняних табличок, які були актом довіри. І коли ми обмінюємо свою працю на купюри, це є актом довіри між нами та платником. І навпаки. Гроші – це фіксація довіри. Всі люди довіряють грошам, навіть якщо вбачають в них корінь зла. Якби не було цієї довіри, ми б не користувалися зараз ані готівкою, ані «віртуальними» грошима. Останні, до речі, сьогодні становлять більшість того, що економісти називають «грошовою масою».

В ХІІІ столітті в Італії з’являються перші комерсанти, фінансові лихварі, комерційні центри, «фінансові бульбашки», Фібоначчі дає Європі десяткову систему та демонструє, як її можна застосовувати у бухгалтерському обліку, для конвертації валют, а найголовніше, для підрахунку відсотків. Починається епоха народження та становлення банківської системи.

Для ілюстрації того періоду автор наводить приклади з літератури, зокрема аналізує сюжет п’єси Шекспіра «Венеціанський купець». Також згадує про пісню 17 «Божественної комедії», де Данте Аліґ’єрі відвів сьоме коло пекла фінансовим лихварям.

Історія грошей далі продовжується в книжці доволі докладними розповідями про облігації, страховки, гедж-фонди, індекс Доу-Джонса, позики, рантьє, інфляції, девальвації, злети і падіння дзвінкої монети та паперової купюри. Ми дізнаємося факти про сімейство банкірів Медичі, про «фінансового Наполеона» Ротшильда та ще багато дивовижних історій. Кожен розділ книжки присвячений певному механізму створення та накопичення капіталу: акціонерні товариства, система страхування, ринок облігацій. Все, безперечно, дуже важливо та варто уваги, щоби розуміти як загалом працює фінансова система нашого світу. Але до усвідомлення нюансів доводиться продиратися крізь хащі складних і незрозумілих пересічному читачу термінів. Це псує загальне враження від книжки, адже людині без бодай базової економічної освіти дійсно важко її читати. Майже кожне малознайоме чи незнайоме слово доводиться шукати в словнику, оскільки автор не вдається до детальних пояснень.

На завершення читачу пропонується висвітлення симбіозу Китайської та американської моделі економіки – Кимерики. У післямові Ферґюсон зазначає, що еволюцію грошей не варто порівнювати із природною еволюцією. Є певні спільні риси у фінансовому світі та еволюції генів (автор виділяє 6 таких рис), але ці процеси відбувалися в результаті різних чинників.

Вам сподобається, якщо: ви усвідомлюєте важливість грошей у житті людей та намагаєтеся дізнаватися про фінансові закони цього світу (навіть якщо у вас немає базової економічної освіти) на тлі багатотисячолітньої історії людства.

Вам не сподобається, якщо: вам важко зрозуміти, що таке «складний відсоток», ви не можете пояснити такі терміни, як «облігація», «вексель», «капітал» та «іпотека», ненавидите «товстопузих капіталістів та банкірів».

Головна причина прочитати: майбутнє без грошей малоймовірно, то ж годі опиратися очевидному факту: гроші становлять надважливу частину життя. І щоби розуміти, що відбувається у фінансовому полі вашої країни та світу загалом, варто опанувати основи.


Ще три книжки, які допоможуть зрозуміти феномен грошей

[5.03] Ніл Ферґюсон «Еволюція грошей. Фінансова історія світу»

Рендал Рей, «Сучасна теорія грошей»

Існує не так багато макроекономічних книг у світі, які настільки революційно ілюстрували б економічну філософію. Ця – викликає по-справжньому море емоцій і протиріч. Професор Рей надзвичайно талановито розкриває поняття «функціональних фінансів» відомого економіста Абби Лернера і привчає читача до того, що в ММТ (Modern Money Theory. – Mind) необхідно аналізувати економічну систему через призму фінансових балансів, в той час як більшість шкіл економіки повністю спираються на «економічну рівновагу».

Книга дає зрозуміти, що податкові зобов'язання, загальне визнання національної валюти і впевненість населення у домашньому монетарному інструменті визначають вартість фіатних грошей. У період економічної кризи держава повинна брати на себе роль «роботодавця в останній інстанції» для досягнення мети по максимальній трудовій зайнятості в країні. Саме це дозволяє запустити життєво важливі цикли в економіці. 


[5.03] Ніл Ферґюсон «Еволюція грошей. Фінансова історія світу»

Ернандо де Сото, «Загадка капіталу»

Капіталізм зазнав краху як у розвинених країнах, так і в країнах пострадянського простору. Капіталізм є несправедливим та недоступним для широких мас, і давно перетворився на привілей своєкорисного клану підприємців та чиновників. Якщо люди в перехідних країнах – не убогі жебраки, не сліпі в’язні архаїчних культур, що ж заважає їм отримати від капіталізму те ж багатство, що й на Заході? Чому капіталізм процвітає лише на Заході, ніби відділений скляною стіною?

А справа – у дискримінаційній системі майнових прав і нездатності продукувати капітал. Капітал – це кров капіталістичної системи, наріжний камінь прогресу та єдина річ, яку бідні країни не можуть виробити для себе, хоч би як їхнє населення залучалося до діяльності, притаманної капіталістичній економіці.


[5.03] Ніл Ферґюсон «Еволюція грошей. Фінансова історія світу»

Джордж Клейсон, «Найбагатший чоловік у Вавілоні»

Клейсона завжди турбувало питання фінансової грамотності людей, тому в 1926 році він випустив серію брошур, написаних у стилі вавилонських притч. Ці брошури широко розповсюджувалися у банках та страхових компаніях, а згодом їх об’єднали у книгу «Найбагатший чоловік у Вавилоні», яку випустили того ж року. На сьогодні у світі продано понад 2 млн примірників цієї книги.

Давні вавилоняни знали, як заробляти гроші, як їх правильно витрачати та примножувати. Вони розуміли прості закони нагромадження грошей. Можливо, ви також зрозумієте їх, коли прочитаєте цю книжку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті