Пил після вибухів: що означають ракетні удари по Сирії
Лідери п'яти країн, що конфліктують, підбили підсумки військової операції, а експерти скоригували свої оцінки та прогнози

Дональд Трамп і його радники посилають змішані й сумнівні сигнали про те, що означають удари, завдані по Сирії військовим альянсом США, Франції та Британії. Трактування російсько- та україномовних аналітиків вражають різноманітністю і широтою діапазону – від «американці бомбили пустелю, аби залишити Сирію з гідністю» до «НАТО і Росія починають Третю світову». Істина, звичайно, посередині. Mind пропонує ознайомитися з більш однозначними оцінками ситуації, зробленими західними аналітиками після заяв лідерів США, Франції, Британії, Росії та Сирії.
Коротка хронологія подій. Загроза нанесення масованих бомбових ударів по позиціях Башара Асада і російським військовим у Сирії виникла на початку минулого тижня. Твіти Дональда Трампа зі страхітливими попередженнями «Готуйся, Росія, вони прилетять» і відповідні войовничі репліки російських політиків змусили світову спільноту задуматися щодо можливості зіткнення двох ядерних держав на території Сирії. Ситуація загострилася до такого ступеня, що у ЗМІ її почали порівнювати із кубинською ракетною кризою – конфронтацією між СРСР та США у 1962 році.
Врешті решт удари по території Сирії були нанесені. У ніч на суботу, 14 квітня, Штати за підтримки Великобританії й Франції випустили з літаків та кораблів 105 ракет по трьох об'єктах, на яких, згідно із даними Пентагону, розроблялася, вироблялася і зберігалася хімічна зброя. Були знищені науково-дослідний центр у Дамаску і дві будови біля міста Хомс. Росіян і сирійців попередили завчасно – за інформацією агентства Reuters, їм було надано декілька днів на те, щоб покинути зону ураження, тому ніхто не загинув.
Міністр оборони США Джеймс Меттіс уточнив, що цей удар – «одноразовий», і його мета – відплата за хімічну атаку, здійснену (як вважається) сирійським режимом 7 квітня у місті Дума, яка спричинила загибель понад 40 осіб.
Сирійський уряд повідомив, що більшість американських ракет влучили точно в цілі. Головний удар прийшовся по комплексу у Дамаску – на нього в суботу впало 76 ракет, випущених з американських кораблів і бомбардувальників B-1 Lancer. Насправді, як стверджує сирійська сторона, це був центр із виробництва ліків від раку і аналізу фармацевтичних та харчових продуктів.
Реакція лідерів. Після того як пил від вибухів осів, лідери п'яти конфліктуючих країн зробили заяви щодо того, що трапилося.
Президент США Дональд Трамп у суботу назвав операцію успішною і написав в Twitter сакраментальну фразу: «Місію виконано», чим викликав бурю обурення американців. Фраза «Місію виконано» широко обговорювалася в пресі, після того як у 2003 році її використовував колишній президент США Джордж Буш для опису американського вторгнення в Ірак. Тоді Штати виявилися втягнутими у війну, яка обійшлася платникам податків у сотні мільярдів доларів і тривала довгі роки.
У неділю Трамп уточнив, що використав дратівливу для багатьох фразу навмисне. «Сирійська операція була виконана настільки чудово і з такою точністю, що єдине, до чого брехливі ЗМІ могли причепитися – це до використаного мною терміну «Місію виконано». Я знав, що вони за неї візьмуться, але вважав її настільки хорошим військовим терміном, що він повинен повернутися», – написав американський президент.
Президент Франції Еммануель Макрон подякував своїм військовим за «прекрасний» удар по Сирії. У суботній операції Париж задіяв п'ять своїх винищувачів Dassault Rafale, фрегат D 653 Languedoc, чотири багатоцільові винищувачі Mirage 2000-5, два літаки E-3 F і шість літаків-заправників КС-135 F.
В інтерв'ю телеканалу BFM Еммануель Макрон розповів про силу французької дипломатії, яка спочатку відмовила Дональда Трампа від рішення «звільнитися від зобов'язань у Сирії», а потім пом'якшила його надто радикальний настрій, переконавши «обмежити цілі ракетних ударів лише хімічними об'єктами». Наступним кроком Франції буде пропозиція Штатам і Росії політичного вирішення конфлікту. За словами Макрона, Франція не оголошувала війну режиму президента Сирії Башара Асада та хоче йти вперед шляхом переговорів.
Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей опинилася під тиском опозиції за проведення військової операції без отримання схвалення парламенту. Вона пояснила свою участь у нанесенні ударів по Сирії бажанням зменшити загрозу застосування отруйних речовин у майбутньому. «У наших національних інтересах запобігти використанню хімічних озброєнь у Сирії в майбутньому, а також підтримати глобальний консенсус про неприпустимість застосування хімзброї. Ми не можемо допустити, щоб застосування хімічної зброї стало нормою – чи то в Сирії, чи то на вулицях у Великобританії або деінде», – заявила Мей.
Президент Росії Владімір Путін у опублікованій на сайті Кремля заяві звинуватив США, Францію і Британію в скоєнні «акту агресії проти суверенної держави, яка знаходиться на передньому краї боротьби з тероризмом». Лідер РФ зазначив, що атака була проведена «без санкції Ради Безпеки ООН, з порушеннями Статуту ООН, норм та принципів міжнародного права». До того ж, за його словами, як привід був використаний уявний інцидент. Російські військові експерти, побувавши в Думі, не виявили слідів застосування отруйних речовин, а незалежні фахівці з Організації по забороні хімічної зброї не встигли провести розслідування і зробити висновки.
Президент Сирії Башар Асад у суботу та неділю проводив у прямому ефірі зустрічі в Дамаску із членами свого уряду, російськими та іранськими дипломатами, випромінюючи позитивний і прекрасний настрій. Як передає Reuters, Асад заявив, що «суботня агресія країн Заходу» збільшила його рішучість «боротися і продовжувати звільняти від терористів кожен дюйм» сирійської території.
«Всупереч заяві президента Трампа щодо видатного успіху операції, у Сирії удари коаліції інтерпретовані як перемога Асада. Той факт, що удари коаліції торкнулися лише трьох хімічних об'єктів, дає підстави вважати, що сили Заходу не мають наміру скидати режим Асада», – робить висновок американське видання Washington Post.

Критика в західних ЗМІ. В американському інформпросторі удари Трампа по Сирії зустріли гучним гулом критики. Пентагон пояснив цей спалах обурення тим, що «Росія почала в США дезінформаційну кампанію». На суботньому брифінгу прес-секретар Пентагону Дана Уайт повідомила про зростання на 2000% активності російських тролів у соцмережах, пообіцявши надати докази цієї активності пізніше.
Американське видання Vox, процитувавши низку негативних висловлювань, відзначило, що Трампа критикують його найпалкіші прихильники в медіасвіті, які відчули себе зрадженими, дізнавшись про рішення бомбити Сирію. Одним з головних пунктів передвиборної програми Трампа була обіцянка не втягувати США в нові військові конфлікти.
«Багато прихильників Трампа скептично оцінюють повідомлення про те, що сирійський режим Башара Асада використовує хімічну зброю проти цивільного населення – що й стало головним приводом для авіаударів. А деякі, як виявилося, вірять у те, що атаки отруйними речовинами проводяться «під чужим прапором» з метою втягнути американського президента у війну», – пояснює Vox.
Критики вважають декларацію Трампа щодо успіху в Сирії передчасною. Близько 2000 військовослужбовців США продовжують працювати у Сирії з курдськими і арабськими солдатами в межах кампанії, сфокусованої на викоріненні ІГІЛ. Результати цієї кампанії, швидше, можна назвати застоєм, а не успіхом. І, на думку багатьох експертів, влада США всіма силами намагається не нажити собі нових ворогів у багатосторонньому сирійському конфлікті.
«Адміністрація Трампа послала ясний сигнал недавніми авіаударами по Сирії, що не має на меті втягнути США у широку громадянську війну, в якій вже загинули сотні тисяч людей, – робить висновок американське видання Wall Street Journal. – Штати та їхні союзники показали, як обережно вони обходять російські або іранські війська, що підтримують режим Асада».
Повну солідарність із думкою провідних американських видань висловила британська Guardian. У довжелезній редакційній статті під назвою «Удари Томагавків, тліючі руїни – жодних реальних змін у Сирії» видання зазначає, що всі сторони конфлікту – США, Росія і Сирія – після озвучення гучних погроз зберегли обличчя. На думку Guardian, Дональд Трамп тепер може похвалитися, що здатен діяти рішуче, на відміну від свого попередника Барака Обами, який зазвичай «коливався». Кремль, у свою чергу, може вказувати, що збиток від американських ракетних ударів виявився мінімальним і без жертв. Режим Башара Асада завчасно перевіз отруйні речовини і все цінне обладнання у безпечні місця, а також відтіснив повстанців і окупував ті території в Східній Гуті, на яких, імовірно, сталася хімічна атака, що й стала приводом для американських ударів.
У найближчому майбутньому, згідно з прогнозом Guardian, відносини РФ і США потеплішають, оскільки «на горизонті чемпіонат з футболу в Росії, і Москва намагатиметься не давати приводів для конфронтації». А агонія Сирії продовжиться.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].