CEO Token0x: «Якщо бажаєте інвестувати в криптопроекти, доведеться стати математиком»

CEO Token0x: «Якщо бажаєте інвестувати в криптопроекти, доведеться стати математиком»

Андрій Стехно – про те, які ризики варто врахувати, купуючи токени під час ICO, і чому потрібно інвестувати не в криптовалюту, а в її розуміння

Этот материал также доступен на русском
CEO Token0x: «Якщо бажаєте інвестувати в криптопроекти, доведеться стати математиком»
Андрій Стехно
Фото: Cyber Academi

Минулого року проекти на блокчейні з різних країн провели ICO на $4 млрд. Роком раніше таким чином стартапам вдалося зібрати лише $96 млн. Такий різкий стрибок можна пояснити скоріше гонитвою за «швидким» заробітком, ніж об'єктивним розвитком ринку. Чималий внесок до хайпу додала легкодоступність інвестицій: придбати токени можна, маючи будь-який обсяг коштів.

Українські проекти у 2017-му посіли третє місце в Європі за кількістю стартапів, які виходять на ICO. Причому якщо раніше для збору коштів стартапам потрібно було отримати посівні інвестиції від бізнес-ангелів, а потім випускати акції для виходу на фондовий ринок, то тепер процедура набагато спростилася – можна випустити власні маркери, і кожен, у кого є хоча б $100, зможе вкласти їх у проект.

Щоправда, побудувати ринок на чистій довірі не так просто. На практиці виявилось, що не всі проекти здатні реалізувати заявлену бізнес-модель і рухатися згідно з озвученою раніше «дорожньою картою». Відповідно, вартість токенів такого проекту падає, ставлячи під сумнів виправданість інвестицій у нього.

Тому вже у 2018 році інвестори стали більш критично ставитися до вибору проектів для інвестування і детальніше розбиратися в тому, за рахунок чого можливе зростання вартості токенів. Набуло актуальності і питання повернення коштів у разі, якщо вдалого старту бізнесу не станеться.

CEO платформи Token0x Андрій Стехно розробив систему збору коштів для стартапів, за якої команди зможуть отримувати гроші в міру руху «дорожньою картою». Як говорить сам Андрій, це стимулюватиме команди краще, ніж у випадку отримання всієї суми для реалізації проекту. В інтерв'ю Mind Андрій Стехно розповів, як не вкластися в скам-проект, чи в усіх White paper (технічний і фінансовий опис проекту) є технічні помилки, і які характеристики стануть ключовими в ICO нового покоління.

Андрій Стехно понад 10 років працює в ІТ-розробці. Він заснував децентралізовану платформу для токенізаціі Token0x.io і мультивалютний криптогаманець ethnamed.io, за допомогою якого можна відправляти криптовалюту на електронну адресу або сплачувати за товари прямо на сайті.

Нагадаємо, Андрій Стехно братиме участь у Mind.Club з доповіддю, присвяченою впровадженню технології блокчейн у традиційних галузях економіки. Засідання Mind.Club відбудеться 13 вересня, ми аналізуватимемо реалії та перспективи впровадження блокчейн-технології у фінансовому, юридичному та логістичному секторах. Дізнатись більше про подію та зареєструватися для участі у заході можна тут.

– Ви нещодавно запустили блокчейн-платформу Token0x, яка допомагатиме проектам виходити на IСО. Ви вже проводили аналіз ринку проектів?

– Ми були першою платформою для виходу на ICO. Це може підтвердити навіть пошук у Google: забийте «ICO platform» – і ви побачите нас першими. Token0x з'явився як наслідок розвитку проекту Blockstarter та інших наших технологій. Ми аналізуємо всі проекти, які до нас звертаються. До квітня 2017 року ми вивчали всі проекти. Після травня-2017 по всіх проектах, які виходили на ICO, складно було навіть прочитати документацію. Це одна з причин, чому з'явився такий документ, як One pager, якого раніше не було в індустрії IСО.

– Чому ви обрали таку назву? Чи не боїтеся, що вас плутатимуть з 0xProtocol (протокол для розробки децентралізованих додатків для обміну токенів на блокчейні ethereum. – Mind)?

– Іноді плутають, нам не звикати.

– Які у Token0x конкурентні переваги перед KickICO, DragonChain та іншими подібними платформами?

– Деякі проекти з тих, що ви назвали, перестали розвиватися вже через рік після їх заснування. Вони виникли з ідеї, і тільки після того як отримали кошти, почали їх втілювати в продукти. Наша платформа була створена на підставі досвіду з різними проектами, за наші власні кошти і втілює кращі практики на цьому ринку. Також вона, на відміну від інших платформ, децентралізована.

– Як ви плануєте зібрати ком'юніті, яке цікавиться ICO на ринку, що падає, і з перенасиченістю блокчейн-сервісами?

– За кожним зростанням, у даному випадку – швидким злетом, бувають посадки, й навіть аварійні. Такі, як зараз – коли більшість токенів впали в ціні на 95% (з січня 2018 року). Ми бачимо в цьому очищення ринку від скамових проектів. Крім того, це дозволить навчити інвесторів бути більш обережними і виваженими, вивчати уважно проекти. І, сподіваємося, призведе до нових правил, яких дотримуватимуться як інвестори, так і творці проектів.

– Яка кількість проектів у 2017 році вийшла на ICO, і який відсоток з них зараз рухається згідно з «дорожньою картою»?

– Ми не проводимо таких досліджень, бо проекти часто не звітують. Іноді складно розібратися в інформації, яку показують проекти: потрібно мати експертизу у вузькій сфері, в якій працюють саме вони. Також треба нормально сприймати, що проекти після ICO можуть верифікувати свою ідею як непрацюючу, змінити її та рухатися в іншому напрямку – відмінному від «дорожньої карти».

Неможливо оцінити проекти, не маючи математичного бекграунду. Все може бути добре, але проект може не зайти на ринок. Люди стали розумнішими. Раніше вони користувалися продуктом, бо він їм подобався. Зараз вони користуються, тільки якщо володіють частиною цього продукту. Я користуюся біткойном, тому що розумію: ніхто і ніколи не зможе його у мене забрати.

– Де пролягає межа між слабким проектом і скамом?

– ICO-проекти – це такі ж стартапи, як і всі інші. Статистика – річ уперта: 99% стартапів не доживають до другого року життя. На нашу думку, скам – це засновники зібрали гроші і... поїхали їх витрачати. Якщо у проекту після півроку з моменту ICO немає інфоприводів і коду на github (найбільший веб-сервіс для хостингу IT-проектів та їх спільної розробки. – Mind), варто дуже замислитися: а що з ним, власне, відбувається.

– На що у White paper ви звертаєте увагу, формуючи думку про проект?

– На все. Будь-яка дрібниця може потягти за собою питання до засновників, на які вони не зможуть або не захочуть відповісти. Але таким чином ви раніше зрозумієте, як засновники далі реагуватимуть на те, що відбувається. Адже після ICO ситуація, швидше за все, тільки погіршиться.

CEO Token0x: «Якщо бажаєте інвестувати в криптопроекти, доведеться стати математиком»

– Як правильно читати технічну частину White paper? Вона може допомогти розібратися в ризиках?

– В одному математичному White paper я знайшов помилку у формулі. Все інше було правильно. Як може людина вивчити White paper і знайти цю помилку, якщо вона повністю не вивчить його? Для цього потрібен час і бекграунд. Я зараз розумію, що люди, які користуються криптовалютами, не до кінця розуміють, що таке Proof-of-Work (принцип захисту мережевих систем від зловживання послугами. – Mind) і цифровий підпис. А звідки вони знатимуть, яким чином влаштовані інші проекти, які вибудовуються на базі біткойна?

– Які чинники, на вашу думку, впливають на довіру інвестора до команди?

– Наразі немає хайпу, немає інвесторів і, відповідно, зборів. Але ситуація на ринку вже змінюється. Інвестори тепер більше уваги звертають на економіку проекту, досвід команди розробника, присутність і аналіз коду на github, як давно команда знайома. А також беруть до уваги юридичну структуру, пояснення необхідності саме таких зборів і т. д. Зараз із красивим лендингом і WP, а також поїздками на конференції вже не можна зібрати кошти.

– Як, на вашу думку, можна вирішити проблему мотивації команди, яка зібрала багато грошей без готового продукту?

– Наша платформа Token0x вирішує цю проблему. Проект не отримує всі кошти відразу, а тільки в міру виконання робіт, зазначених у «дорожній карті». Спільнота інвесторів шляхом голосування може припинити фінансувати далі проект і повернути залишок коштів інвесторам. Також інвестори самі визначають, скільки грошей потрібно проекту, ще до початку ICO, і погоджують це із засновниками проекту.

– Що ви скажете щодо найбільшого ICO – EOS (проект, який розробляє платформу з підтримкою смарт-контрактів для створення децентралізованих додатків; найбільше ICO – $4 млрд. – Mind)? Його засновники декларують створення платформи на блокчейні?

– EOS – це нова властивість грошей. Наприклад, є біткойн, у нього консенсус Proof-of-Work. Сенс цього консенсусу в тому, що він стійкий до цензури. Якби ви, як засновник біткойна, хотіли вплинути на нього, у вас би не вийшло. В його основі закладено те, що на нього вплинути не можна. Всі консенсуси мають проблему, яка полягає в ресурсах. Ці ресурси обмежені. І, відповідно, кількість оброблюваних транзакцій теж обмежена. Але це проблема не математики, а наших технологічних можливостей – процесорів і вінчестерів.

Ми не можемо звинувачувати біткойн у тому, що він обмежений. Тому приходять такі хлопці з EOS і кажуть: ми вирішимо проблему швидкості за рахунок зменшення консенсусу – скоротимо його запаси до того рівня, на якому – як ми вважаємо – це спрацює. Вони зменшили мережу, грубо кажучи, майнингові потужності, до 21 блок-продюсера.

– І зараз збираються розширити кількість блок-продюсерів до 50.

– Так. Думаю, це небезпечно. Але і 50 людей можуть домовитися. Або може виникнути конфлікт інтересів. Я дивлюся на EOS як на нову властивість грошей. Але тримати свої заощадження там не буду.

– Ви не триматимете їх як заощадження, але для роботи на платформі їх доведеться купувати?

– EOS можна застосувати до ігрової структури. Я можу там зберігати свої ігрові артефакти, і якщо втрачу їх, то нічого не станеться. Якщо боюся втратити капітал – зберігатиму його в біткойні, а в EOS я буду зберігати операційну систему. Не можна розглядати EOS як щось краще за біткойн. EOS менш безпечний. Але для своїх завдань я можу знехтувати цією небезпекою.

Якби команда EOS не запустила MainNet, як вони обіцяли під час ICO, вони б вважалися скам-проектом. Так, сам токен не є монетою, це щось таке, що в майбутньому трансформується і матиме цінність, яка залежить від довіри команди.

– Як сьогодні формується довіра до команд?

– Є чинники, за якими ми судимо, що команді можна довіряти. Наприклад, це успішне минуле, популярність. Якщо розглядати рівень довіри від 0 до 1, то 0 – це відсутність довіри, а 1 – це довіра. Команда повинна пройти шлях від однієї до другої точки. Але навіть якою б надійною не була людина, вона може помилитися. Так ось EOS на етапі розробки перебували на позиції високої довіри. Тому вони створили токен довіри. Біткойн знаходиться ближче до точки, де довіра не потрібна.

Коли в одній компанії, до якої я звертався за фінансуванням, мене попросили розписати бізнес-план, ми сіли з математиком і вирішили придумати пояснення бізнес-моделі. І усвідомили: на розуміння бізнес-моделі може не вистачити бекграунду. Якщо в інвестора немає бекграунду, йому доведеться повірити команді. Виходить, що і в бізнес-модель включається фактор довіри. Якщо існує цей фактор, то я повинен пройти етап від недовіри до довіри. Тоді навіщо мені пояснювати?

– Виходить, що під час ICO проекту можна лише повірити? І тільки потім стане ясно – скам він чи ні?

– Якщо у мене є можливість перевірити – то я це роблю. Якщо інвестувати збирається людина з фінансового ринку – вона йде до того, кому довіряє, у кого є бекграунд. Але може бути, що фахівці, які розуміють, що до них є довіра, цю довіра теж можуть продавати проектам. І це стає невигідно інвесторам. Бо коли вони створюють дуже вигідні умови для засновників – засновникам немає сенсу нічого реалізовувати. Вони вже виграли. І у людей не вистачає кваліфікації, щоб команді було вигідно діяти. Ось і ми зіткнулися з проблемою, що є дуже багато команд, яким дали грошей, а вони нічого не роблять.

– За вашими словами можна зробити висновок, що довіра до ICO скоро геть вичерпається?

– Гадаю, що такий метод збору інвестицій існуватиме і далі. Є схеми, які ICO успішно реалізовують – схеми оптимізації податків. В Україні в рамках закону можна діяти так, як не можна на Заході. Якщо в Америці я приходжу купувати дорогу машину, американці у мене запитають, де я взяв гроші. ICO – це той ринок, який отримав хайп завдяки цьому. Проекти викликають інтерес, який неможливо перевірити. І баунті-спільнота (люди, які виконують умови для реклами і просування проекту, а за це отримують бонуси та коїни. – Mind) є частиною такої схеми.

CEO Token0x: «Якщо бажаєте інвестувати в криптопроекти, доведеться стати математиком»

– По тому, як прописують функції токена, можна зрозуміти – це скам чи ні?

– Ні. Це все є похідною якоїсь складової. Ви повинні спочатку зрозуміти стратегію, потім імплементацію. Якщо на кожному етапі ви з усіма згодні – навіть якщо ви програєте, – ви конвертуєте ваш світогляд у досвід, ви більше не будете думати так, як раніше. Якщо ви не розумієте спосіб досягнення мети – то ви просто втратите гроші і нічого не придбаєте. Навіть конвертацію грошей у досвід.

Математик може собі дозволити сидіти, все вивчати і правильно конвертувати. І такі математики працюють у криптофондах. Навіщо йому вам розповідати, як можна заробити? Він сам зрозумів, викупив весь стакан, щоб вам же потім дорожче продати. Тому єдиний правильний шлях інвестора – стати математиком.

– Щоб вкласти гроші в ICO, людині потрібно розібратися, як відкрити гаманець, як він працює, купити спочатку ETH, потім за ETH купити токени. Потрібно зробити багато складних процесів.

– І це добре. Це змушує людину розібратися. Поки вона все це зробить, вона отримує елементарну освіту. Я б ще більше ускладнив цю схему, щоб людина зрозуміла, що не потрібно вкладатися в цей проект. Щоб вкласти в токени EOS – потрібно було мати навички програмування. Звичайні інвестори купували EOS на біржі, і програмісти на цьому заробляли.

Якщо ви бачите в Google рекламу ICO із закликом «ми збільшимо ваші гроші втричі», це говорить про те, що проект зацікавлений швидко підняти гроші. У такий проект вкладатися не варто.

– Після зростання ціни біткойна в грудні 2017-го до $20 000 вже ніхто не побіжить продавати квартири, щоб повірити такій рекламі та вкластися по максимуму.

– Взагалі так, колапс вже стався. Довіра до біткойна у людей, які не розбираються в технології, спадатиме.

– Тому що ціна на біткойн може змінюватися залежно від різних факторів, які навіть іноді не можна відстежити?

– Так, і ми не знаємо чому. Тому я раджу інвестувати не в криптовалюту, а в розуміння криптовалюти. І не перекладати відповідальність за своє невігластво на експертів.

– Ви маєте на увазі трейдерів, які зацікавлені в постійній зміні ціни?

– Успіх трейдера оцінюється діапазоном у розрізі, припустимо, один рік. Ви заробили сьогодні і завтра. Але якщо оцінювати роботу за рік, то у вас будуть злети і падіння. Тому спекуляція в криптовалютах – складна робота, якщо у вас немає інсайдерської інформації. Тоді це змінює ситуацію. Але навіть якщо ви володієте своїм розумом, технічним аналізом і ситуацією на ринку, то можете зіткнутися з тим, що ваші прогнози одного разу не спрацюють. Трейдинг в криптовалютах – це шаблон заробляння грошей для тих, хто створює біржі.

– Бо вони володіють інформацією, який трейдер або інвестиційний фонд заходить на біржу, його обсяги?

– Так, і вони мають комісію з кожної транзакції. Тому їм важливо, щоб була активність.

– Які характеристики будуть ключовими в ICO нового покоління?

– По-перше, можливість відкликання коштів інвесторами.

По-друге, тільки поетапне фінансування.

По-третє, можливо, серія ICO (round A, round B...), коли нові засоби додаються першими і подальшими інвесторами тільки після позитивної динаміки роботи команди.

– Де в майбутньому блокчейн може бути реально застосовний?

– Я не вірю, що блокчейн можна застосувати до інших сфер, крім криптовалют. Швидше за все, може так статися, що немає іншого застосування блокчейну, крім як у фінансах. Усі інші проекти, які запускаються, не мають жодного сенсу. Але я не поспішаю робити остаточні висновки.

– Багато фахівців з великих корпорацій кажуть, що блокчейн дійсно потрібен лише як інструмент верифікації. Що ви думаєте про це?

– Нехай говорять. Деякі корпорації кажуть, що не потрібні і смарт-контракти.

– Що блокчейн-технологія може дати фінансовому ринку?

– Вона може його повністю знищити, являючи собою нову систему без банків та інших посередників.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті