Економічний тиждень: огляд найбільш резонансних подій
Які держави, інституції та персони «творили історію» з 1 по 7 вересня

Mind започатковує в тестовому режимі новий формат матеріалів. Ми будемо виділяти ключові економічні події тижня в Україні та світі: які фактори та особистості формували порядок денний останніх семи днів – читайте далі.
Світ
Ньюзмейкер номер один у світі цього тижня – Аргентина. Місцева валюта вже втратила 50% своєї вартості з початку року. Влада країни в пошуках екстрених засобів, що допоможуть стабілізувати ситуацію. Президент країни Маурісіо Макрі оголосив впровадження нових податків на експорт. Центробанк підвищив облікову ставку до 60% з попередніх 45%. Уряд веде переговори з МВФ щодо кредитної підтримки загальним обсягом $50 млрд.
Ще один осередок фінансової кризи – Туреччина. Цього місяця очікується засідання центробанку, на якому також можливе підвищення облікової ставки. Інфляція в річному вимірі вже досягла 17,9%, що набагато вище офіційного таргету регулятора – 5%. Тут уряд також шукає термінові фіскальні рішення – цього тижня були знижені податки на доходи з депозитів у турецькій лірі, та підвищені відповідні нарахування щодо депозитів у іноземних валютах.
Криза в Туреччині продовжує розхитувати фінансову систему Південної Європи. Нагадаємо, що банки Італії та Іспанії були серед основних кредиторів турецької економіки. Спред у вартості 10-річних казначейських облігацій Італії досяг найвищого рівня з часів кризи єврозони вісім років тому. Інвестори побоюються, що бюджетний дефіцит країни перевищить 3% – обмеження встановлено для країн Євросоюзу.
Єврокомісія прийняла рішення не продовжувати антидемпінгові мита на імпорт до Євросоюзу сонячних батарей із Китаю. Очевидно, що це рішення найбільше вдарить по американському бізнесу. Виробники із США дуже страждають від демпінгу китайських конкурентів. КНР вже виробляє 60% фотоелементів і 71% модулів. З 2012 до 2016 року імпорт китайських сонячних батарей у США виріс на 500%, а ціни різко впали – приблизно на 60%. Це змусило американські фірми практично припинити виробництво на території США. Однак президент Сполучених Штатів Дональд Трамп вирішив це змінити: нові ввізні мита складуть 30% у перший рік, 25% – у другий, 20% – у третій рік.
У США комітети розслідувань та комерції Сенату запросили на допит топ-менеджерів Twitter, Facebook та Alphabet. Останній відмовився прийти. Присутні були CEO Twitter Джек Дорсі та COO Facebook Шеріл Сандберг. Вони в один голос запевнили громадськість, що їхні платформи активно борються з фейковими новинами та відслідковують і попереджають втручання у вибори. Але представники Сенату наполягали на додатковому розслідуванні діяльності технічних гігантів.
Палата представників США одноголосно прийняла законопроект, який дозволяє президенту вводити санкції за кіберзлочини проти країни. У звіті Ради економічних радників Білого дому підраховано, що злочинна кібердіяльність коштувала економіці США від $58 млрд до $109 млрд лише за 2016 рік.
Єврокомісія схвалила придбання компанією Apple додатка для розпізнавання музики Shazam. Нагадаємо, у лютому Єврокомісія почала перевірку угоди, в рамках якої Apple придбала сервіс розпізнавання музики. Комісія вважала угоду потенційно «несприятливою» для конкуренції. Apple купила британський сервіс розпізнавання музики Shazam у грудні 2017 року. Сума угоди склала $400 млн. Плани щодо подальшого розвитку сервісу Apple поки що тримає в секреті.
Найбільший споживчий кредитор населення у Великобританії – Wonga – перейшов під контроль Банку Англії після затримок виплат клієнтам. Бізнес компанії в Англії буде згорнуто. Wonga – фінтех-компанія, створена в 2006 році, спеціалізувалася на видачі короткострокових дорогих кредитів. Вона працювала в Об’єднаному Королівстві, Іспанії, Польщі та Південній Африці. У компанії почались проблеми після введення жорстких правил щодо резервування під споживчі кредити у 2015 році. У 2017-му вона продала дочку BillPay, що надавала кредити в Німеччині, Швейцарії, Австрії та Нідерландах.
Instagram планує створити новий автономний додаток для шопінгу. Понад 25 млн людей вже мають акаунти в Instagram, серед яких 2 млн є рекламодавцями. Чотири з п’яти користувачів підписані на хоча б одну бізнес-сторінку, а створення автономного додатку дозволило б компанії надати виділений простір для все більш популярного напрямку в Instagram і розширити свої можливості для отримання прибутку.
Амазон став другою компанією після Apple цього року, чия ринкова вартість перевищила $1 трлн.
Deutsche Bank було виключено з основного європейського фондового індексу Euro Stoxx 50 після третього поспіль року, коли фінустанова демонструє збитки.
Естонське відділення найбільшого комерційного данського банку Danske Bank звинувачується у сприянні відмивання $30 млрд коштів з країн колишнього СРСР протягом одного лише 2013 року. Махінації, за версією слідства, тривали з 2007 по 2015 рік. Банку загрожує штраф у декілька мільярдів доларів.
Україна
Національний банк України підвищив облікову ставку до 18%. Регулятор вважає, що впровадження жорсткої монетарної політики дозволить втримати інфляцію на низькому рівні. В центробанку побоюються «зовнішніх ризиків» – погіршення кон’юнктури на товарних ринках, послаблення валют країн, що розвиваються та розгортання широкомасштабних торговельних конфліктів.
Місія МВФ почала роботу в Києві. Фонд продовжує наполягати на підвищення цін на газ для населення. Йому активно «допомагають» представники грантового видання Vox Ukraine та лояльні до НБУ експерти. Вони у своїх матеріалах активно попереджають про загрозу технічного дефолту. Попри те, що сам факт прив’язки $2 млрд кредиту до розміру тарифу, а не реформи, є абсурдним. Україна дійсно потребує ринкового підходу для формування цін на газ, а не ручного підвищення тарифів. Ринок збалансує ціну і дозволить нарощувати видобуток українського газу через високу рентабельність. Поки йдуть дебати, доля траншу може бути вирішена ближче до кінця роботи місії – 19 вересня.
Норвезька NBT AS, яка спеціалізується на будівництві та експлуатації вітроелектростанцій, побудує найбільший вітропарк в Україні, потужністю 250 МВт. Вартість проекту – 372 млн євро – буде покрито за рахунок іноземних фінансових установ. Проект реалізовуватиметься на кордоні з Кримом, на березі озера Сиваш. І це навіть більш позитивний сигнал для інвесторів, ніж сам факт інвестицій. Адже у випадку активізації бойових дій, ця зона є досить ризиковою.
4 вересня в окупованому Армянську сталася екологічна катастрофа – були пошкоджені відстійники хімвиробництва титанового та содового заводів міста. Пошкодження були завдання бойовими снарядами, що випадково влучили в об’єкти під час навчань окупаційних військ РФ. Роботу заводу «Титан» українського олігарха Дмитра Фірташа зупинено на два тижні, з Армянська масово вивозять дітей.
В.о. Голови ДФС Мирослав Продан подав у відставку. Своє рішення він аргументував тим, що братиме участь у конкурсі на посаду голови ДФС. У цей час виконання обов’язків голови ДФС покладено на начальника Одеської митниці Олександра Власова.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].