Недитяча економіка: навіщо читати нову книгу екс-міністра фінансів Греції
Як можуть підсвітити українські реалії «Розмови з дочкою про економіку. Коротка історія капіталізму»

«Видавництво Старого Лева» за підтримки інвесткомпанії ICU недавно випустило книгу «Розмови з дочкою про економіку. Коротка історія капіталізму» Яніса Варуфакіса. Автор – один з яскравих мислителів сучасності, колишній міністр фінансів Греції, що обіймав цей пост в уряді Алексіса Ціпраса, на плечі якого лягли основні клопоти щодо запобігання дефолту країни у 2015 році.
Але фігура Варуфакіса примітна не лише цим. Він прихильник лівих поглядів у політиці, вважає за необхідне посилення впливу держави на економіку та бізнес. Зараз подібні ідеї повсюдно поширюються не менше, ніж правий популізм. Але нічого незвичайного в цьому немає: під час кризи роль держави особливо важлива для відновлення стабільності.
Тому небезпідставно розраховуючи на підтримку виборців, Варуфакіс кілька днів тому оголосив про плани брати участь у виборах глави Єврокомісії від німецької партії «Демократія в Європі» (громадяни інших країн ЄС, які проживають в Німеччині, мають на це право). А значить, прочитання його книги саме зараз допоможе не тільки розібратися в базових економічних поняттях, а й оцінити напрямок думки європейського політика, що прагне нарощувати свій вплив. Можливо, в недалекому майбутньому він впливатиме на перспективи співпраці України з Євросоюзом.
Бекґраунд. «Розмови з дочкою про економіку» були написані у 2013 році. Книга зобов'язана своєю появою проханню видавця, Олени Патакі. Їй була потрібна зрозуміла кожному підлітку розповідь про економіку. І Варуфакіс взявся за справу. «Я завжди думав, що якщо ти не можеш пояснити найважливіші економічні питання зрозумілою мовою, значить, ти сам їх не розумієш», – каже автор, що має великий академічний досвід в Афінському і Техаському університетах.
Портфель міністра економіки Греції він отримав через два роки після виходу книги. Але протримався на цій посаді недовго, з 27 січня по 6 липня 2015 року. У відставку Варуфакіс пішов сам. Він пояснив своє бажання тим, що Єврогрупа (рада міністрів фінансів країн єврозони) не хотіла б бачити його на переговорах про фінансову допомогу Греції. Дії міжнародних кредиторів щодо своєї країни в інтерв'ю виданню EL Mundo Варуфакіс назвав «тероризмом».
«Чому вони змусили нас закрити банки? Щоб налякати людей. А коли йдеться про поширення страху, це називається тероризм», – заявив він.
Варуфакіс виступав також проти того, щоб звертатися за фінансуванням до Росії. У 2015 році, коли Греція шукала спосіб стабілізувати ситуацію в національній економіці, німецькі ЗМІ писали, що «Газпром» може виплатити Афінам до 5 млрд євро як передоплату за будівництво газопроводу «Турецький потік», який російська монополія прокладає, щоб відмовитися від транзитних послуг «Укртрансгазу». Повідомлялося, що завдяки цьому фінансуванню Греція змогла б відкласти переговори з ЄС про борг.
Тоді існували побоювання, що дефолт Греції не тільки посилить економічну кризу в країні, але також може поширитися на всю єврозону, якщо в Афінах все ж таки приймуть рішення покинути її. Про так званий Grexit багато аналітиків говорили кілька років тому як про реальну перспективу. Але в підсумку Афіни все ж таки пішли на угоду з Брюсселем, підтримавши проведення непопулярних антикризових реформ.

Оригінальна назва: «Talking to my daughter about the economy» by Yanis Varoufakis
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Сюжет. У цій невеликій книзі, написаній у формі розмови з 13-річною дочкою Ксенією, Варуфакіс намагається відповісти на головні питання економіки, розповісти, як вона працює і впливає на наше життя. Наприклад, звідки береться нерівність, як заробляють гроші банки і підприємства, наскільки небезпечні борги для держави та її громадян. Авторські пояснення вийшли яскраві та зрозумілі, і приклади для цього підібрані відповідні: Варуфакіс розповідає, серед іншого, як роман про Франкенштейна вплинув на Маркса і чому ми рухаємося швидше до «Матриці», ніж до «Стар Трек».
«Звісно, було б необачно пропустити дух Карла Маркса, драматургію стародавніх афінських трагіків, клінічний розтин Джоном Мейнардом Кейном так званої «хибності композиції» та, наостанок, іронію і оригінальні погляди Бертольда Брехта. Їхні історії, теорії та одержимості переслідують кожну мою думку, зокрема, й ті, що викладено тут», – зазначає автор у передмові, інтригуючи читача майбутньою інтелектуальною мандрівкою сторінками книги.
Вам сподобається, якщо: ви постійно прагнете розширювати свій світогляд і вас приваблюють нетривіальні виклади будь яких понять, але перш за все – про економіку, яка визначає добробут життя громадян будь-якої країни. Вам не є чужою любов до високої літератури і мистецтва, які в книзі Варуфакіса тісно переплетені з вельми приземленими питаннями про те, як робляться гроші та заробляються капітали.
Вам не сподобається, якщо: економічні проблеми ви вважаєте нудними настільки, щоб не розмірковуєте про них зовсім.
Головна причина прочитати. Підкуповує, що автор звернувся до нечастого в наші дні, підкреслено модерністського жанру просвітницьких розмов з підлітком, аби в простій формі розповісти про складні економічні відносини. Важко сказати, чи можуть аналогії з історії європейської культури допомогти розумінню проблем безробіття та інфляції, якщо ти вже не розумієш, що це таке. Однак сама форма викладу і літературна досвідченість автора роблять цю невелику книгу гарним тренажером перезавантаження і приземлення лякаюче абстрактних понять. Жонглювати заплутаними словами, теоріями і всілякими «-ізмами» будь-хто може. А ти спробуй пояснити закони роботи ринку і причини кризи зрозумілими словами!
У тому ж дусі:
23 прихованих факти про капіталізм, Ха-Юн Чанг

Вільна торгівля і вільний ринок дозволили США та Великобританії досягти успіху. Тому бідним країнам теж краще дотримуватися принципів вільної торгівлі, щоб стати багатшими. Хіба не так? Ха-Джун Чанг, відомий економіст та мислитель з Південної Кореї, у своїй книзі препарує міфи про вільний ринок, сперечається з неолібералізмом і розповідає про ті сторони сучасної економіки, про які не прийнято говорити. До його думки прислухаються у Світовому банку і структурах ООН. Тепер його аналіз актуального стану в економіці та прогноз її перспектив видавництво «Наш формат» зробило доступним для українських читачів, як й іншу книгу Ха-Юн Чанга «Економіка: Інструкція з використання», огляд якої Mind публікував раніше.
Суперфрікономіка, Стівен Левітт и Стівен Дабнер

У продовженні бестселера «Фрікономіка» автори Стів Левітт і Стівен Дабнер знову закликають до критичного переосмислення звичних економічних явищ і популярних суджень на цю тему. Книга, написана професором економіки Чиказького університету і журналістом, допомагає розібратися в глибоких причинно-наслідкових зв'язках непростих соціально-економічних процесів. Але серйозні теми авторам вдалося перетворити на цікаве і захопливе читання.
«Найбагатший чоловік у Вавилоні», Джордж Клейсон
«Наш Формат»
Автор книги Джордж Клейсон народився у 1874 році. Його завжди турбувало питання фінансової грамотності населення, тому в 1926 році він випустив серію брошур, написаних у стилі вавилонських притч. Ці брошури широко розповсюджувалися у банках та страхових компаніях, а згодом їх об’єднали у книгу «Найбагатший чоловік у Вавилоні», яку випустили того ж року. На сьогодні у світі продано понад 2 млн примірників цієї книги.
За основу Клейсон узяв глиняні таблички, що були знайдені на території Межиріччя та датовані вавилонською ерою. Британські археологи підтвердили, що Клейтон іноді звертався до них за допомогою, коли сам був не в змозі перекласти ту чи іншу табличку.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].