Колективний інтелект: чому варто прочитати книгу «Ілюзія знання»

Колективний інтелект: чому варто прочитати книгу «Ілюзія знання»

Скільки знань насправді міститься в людських головах і що про це думає наше его

Цей матеріал також доступний російською
Колективний інтелект: чому варто прочитати книгу 	«Ілюзія знання»

Бекґраунд. Доктор наук в галузі психології Стівен Сломен – когнітивний вчений, який присвятив багато років дослідженню того, як люди мислять і приймають рішення. Основний напрямок його наукової діяльності – вплив звичок і думок на те, як ми бачимо світ.

Філ Фернбах – маркетолог і когнітивний вчений. Він спеціалізується на споживчій поведінці, включаючи причинні та імовірнісні міркування і прийняття фінансових рішень.

Разом вони написали книгу «Ілюзія знання. Чому ми ніколи не думаємо на самоті», в якій пояснили, чому людський мозок одночасно є геніальним і тупуватим, і які знання насправді зберігаються в свідомості пересічного Homo sapiens.

Коллективный интеллект: почему стоит прочитать книгу "Ілюзія знання"

Оригінальна назва: The Knowledge Illusion

Видавництво: Yakaboo Publishing

Наклад: 1000 екз.

Купити книгу

Сюжет. Сьогодні знання доступні як ніколи. Інтернет містить знання мільйонів геніальних мислителів і мільйонів відвертих ідіотів, і з висновками кожного з них можна ознайомитися, просто правильно сформувавши запит в пошуковій системі. Чи це не щастя? У таких умовах кожен другий повинен бути генієм. Або ж ні?

Знання однієї людини і всього людства – непорівнянні величини. Чи знаєте ви, як працюють ті пристрої, якими користуєтеся щодня: ноутбук, за допомогою якого написана ця стаття, велосипед, на якому прем'єр-міністр Голландії добирається на роботу, або навіть зливний бачок унітазу, яким користуються всі – від вашої бабусі до королеви Британії? Якщо ваша відповідь – ні, то можемо порадувати: ви абсолютно нормальні, адже переважна більшість людей не знає, як влаштовані всі предмети, що їх оточують. Навіть більше, технології ускладнилися настільки, що багато людей, які працюють над одним і тим самим великим і складним пристроєм, знаються лише в тій його частині, на якій вони спеціалізуються.

Програмісти пишуть код, а інженери створюють конструкції – і так буде завжди. Інструкцію для використання хитромудрого девайса, створеного союзом інженера і програміста, пише третя людина – копірайтер, а продає його ритейлер.

Чому людська колективна свідомість так схожа на бджолиний вулик? Як інтернет став «другим мозком»? І до чого це призведе? Відповідями на ці та інші питання Сломен і Фернбак діляться зі своїми читачами.

Вам сподобається, якщо: ви допитливі, але впевнені – знати все неможливо, краще зосередитися на найважливіших сферах. І в цьому немає нічого поганого. Ви підозрювали, що не людина отупіла в процесі розвитку, а просто життя настільки ускладнилася, що вимагає «поділу» знань.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте прочитати фундаментальне дослідження з чіткою статистичною вибіркою і доведеними результатами. «Ілюзія знання» швидше схожа на легкий «наукпоп», в якому автори діляться своїми ідеями, не перевантажуючи книгу цифрами.

Головна причина прочитати: книга допомагає відчути себе нормальним і ненадовго «вимкнутися» з безперервних інформаційних перегонів, в яких кожен з нас бере участь тією чи іншою мірою. Також вона вчить не соромитися того, що ви чогось не знаєте: якісь знання завжди будуть вам недоступні, і сьогодні провести вечір «в гуглі» за необхідності – більш ефективно, ніж займатися глибоким вивченням кожного питання, яке зустрічається на вашому життєвому шляху (на це просто не вистачить сил і часу).


У тому ж дусі:

«Момент еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок», Джон Куніос 

Коллективный интеллект: почему стоит прочитать книгу "Ілюзія знання"

Професор психології і керівник докторської програми з прикладних наук про мислення і мозок у  Дрексельському університеті Джон Куніос та професор психології Північно-Західного університету Марк Биман вивчили механізм появи креативних ідей в людському мозку.

З книги «Момент еврики» ви дізнаєтеся, як життєві обставини і умови впливають на ймовірність настання осяяння і як максимально ефективно задіяти ці моменти.


«Коротко і по суті. Мистецтво розставляти пріоритети», Грег Маккеон

Коллективный интеллект: почему стоит прочитать книгу "Ілюзія знання"

Бізнес-консультант Грег Маккеон – засновник і головний виконавчий директор компанії THIS Inc., серед клієнтів якої такі відомі компанії, як Apple, Google, Pixar, Facebook, Twitter і Yahoo, у своїй книзі радить робити менше, але краще, домагаючись успіху. «Коротко і по суті» допомагає навчитися помічати найістотніше, відкидати непотрібне і встигати найважливіше, розставляючи пріоритети.

Автор упевнений, що неможливо справитися з усім і мати все: тільки нам вирішувати, на що витрачати свій безцінний час і енергію. Огляд «Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети» Mind публікував раніше. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті