Колективний інтелект: чому варто прочитати книгу «Ілюзія знання»
Скільки знань насправді міститься в людських головах і що про це думає наше его

Бекґраунд. Доктор наук в галузі психології Стівен Сломен – когнітивний вчений, який присвятив багато років дослідженню того, як люди мислять і приймають рішення. Основний напрямок його наукової діяльності – вплив звичок і думок на те, як ми бачимо світ.
Філ Фернбах – маркетолог і когнітивний вчений. Він спеціалізується на споживчій поведінці, включаючи причинні та імовірнісні міркування і прийняття фінансових рішень.
Разом вони написали книгу «Ілюзія знання. Чому ми ніколи не думаємо на самоті», в якій пояснили, чому людський мозок одночасно є геніальним і тупуватим, і які знання насправді зберігаються в свідомості пересічного Homo sapiens.

Оригінальна назва: The Knowledge Illusion
Видавництво: Yakaboo Publishing
Наклад: 1000 екз.
Сюжет. Сьогодні знання доступні як ніколи. Інтернет містить знання мільйонів геніальних мислителів і мільйонів відвертих ідіотів, і з висновками кожного з них можна ознайомитися, просто правильно сформувавши запит в пошуковій системі. Чи це не щастя? У таких умовах кожен другий повинен бути генієм. Або ж ні?
Знання однієї людини і всього людства – непорівнянні величини. Чи знаєте ви, як працюють ті пристрої, якими користуєтеся щодня: ноутбук, за допомогою якого написана ця стаття, велосипед, на якому прем'єр-міністр Голландії добирається на роботу, або навіть зливний бачок унітазу, яким користуються всі – від вашої бабусі до королеви Британії? Якщо ваша відповідь – ні, то можемо порадувати: ви абсолютно нормальні, адже переважна більшість людей не знає, як влаштовані всі предмети, що їх оточують. Навіть більше, технології ускладнилися настільки, що багато людей, які працюють над одним і тим самим великим і складним пристроєм, знаються лише в тій його частині, на якій вони спеціалізуються.
Програмісти пишуть код, а інженери створюють конструкції – і так буде завжди. Інструкцію для використання хитромудрого девайса, створеного союзом інженера і програміста, пише третя людина – копірайтер, а продає його ритейлер.
Чому людська колективна свідомість так схожа на бджолиний вулик? Як інтернет став «другим мозком»? І до чого це призведе? Відповідями на ці та інші питання Сломен і Фернбак діляться зі своїми читачами.
Вам сподобається, якщо: ви допитливі, але впевнені – знати все неможливо, краще зосередитися на найважливіших сферах. І в цьому немає нічого поганого. Ви підозрювали, що не людина отупіла в процесі розвитку, а просто життя настільки ускладнилася, що вимагає «поділу» знань.
Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте прочитати фундаментальне дослідження з чіткою статистичною вибіркою і доведеними результатами. «Ілюзія знання» швидше схожа на легкий «наукпоп», в якому автори діляться своїми ідеями, не перевантажуючи книгу цифрами.
Головна причина прочитати: книга допомагає відчути себе нормальним і ненадовго «вимкнутися» з безперервних інформаційних перегонів, в яких кожен з нас бере участь тією чи іншою мірою. Також вона вчить не соромитися того, що ви чогось не знаєте: якісь знання завжди будуть вам недоступні, і сьогодні провести вечір «в гуглі» за необхідності – більш ефективно, ніж займатися глибоким вивченням кожного питання, яке зустрічається на вашому життєвому шляху (на це просто не вистачить сил і часу).
У тому ж дусі:
«Момент еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок», Джон Куніос

Професор психології і керівник докторської програми з прикладних наук про мислення і мозок у Дрексельському університеті Джон Куніос та професор психології Північно-Західного університету Марк Биман вивчили механізм появи креативних ідей в людському мозку.
З книги «Момент еврики» ви дізнаєтеся, як життєві обставини і умови впливають на ймовірність настання осяяння і як максимально ефективно задіяти ці моменти.
«Коротко і по суті. Мистецтво розставляти пріоритети», Грег Маккеон

Бізнес-консультант Грег Маккеон – засновник і головний виконавчий директор компанії THIS Inc., серед клієнтів якої такі відомі компанії, як Apple, Google, Pixar, Facebook, Twitter і Yahoo, у своїй книзі радить робити менше, але краще, домагаючись успіху. «Коротко і по суті» допомагає навчитися помічати найістотніше, відкидати непотрібне і встигати найважливіше, розставляючи пріоритети.
Автор упевнений, що неможливо справитися з усім і мати все: тільки нам вирішувати, на що витрачати свій безцінний час і енергію. Огляд «Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети» Mind публікував раніше.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].